فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

گشایش دومین مجلس خبرگان رهبری: 1 اسفند 1369

بعد از ارتحال بنیانگذار جمهویر اسلامی ایران، و انتخاب شایسته حضرت آیه الله خامنه ای به رهبری در کوتاهترین زمان توسط مجلس خبرگان، اهمیت و ارزش این مجلس برای مردم روشن تر گردید.(247)
به همین خاطر با وجود اینکه ملت قهرمان ایران در شور و شعف ناشی از ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی به سر می برد و به چشم خویش نتایج پیروزمندانه هشت سال پایداری و استقامت را مشاهده می کرد. انتخابات دومین مجلس خبرگان رهبری با حضور گسترده مردم در تاریخ 16 مهر 1369 برگزار کردید که در این انتخابات 76 نفر به مجلس راه یافتند.
این مجلس در اول اسفند 1369 با پیام مقام معظم رهبری که توسط حجه الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی در حسینیه امام خمینی (ره) قرائت گردید، گشایش یافت.
پس از قرائت این پیام، آیه الله مشکینی به عنوان رئیس مجلس خبرگان و آیه الله هاشمی رفسنجانی به عنوان نایب رئیس اول انتخاب شدند.

متن پیام مقام معظم رهبری(248)

بسم الله الرحمن الرحیم
خداوند متعال را سپاسگزاریم که به ملت عظیم الشأن ایران توفیق انتخاب جمعی از نخبگان و زدبگان ملت را عنایت فرمود و مجلس مبارک خبرگان طبق اصل یکصد و هفتم قانون اساسی، برای دومین با با تأییدات الهی و توجهات حضرت ولی الله اعظم روحی فداه، تشکیل گردید.
مجلس فعلی این کمبود بزرگ را دارد که از انفاس قدسیه و ارشادات حکیمانه حضرت امام خمینی (قدس سره) که چون زلال رحمت الهی به جان و دل نازل می شد و فروغ هدایت و معرف را در محفل خاص و عام می افروخت، محروم است.
این حرمان را پس از توکل به خداوند جل و علا و استمداد از تفضلات ولی عصر (عج)، باید با احساس مسؤولیت مضاعف و تلاش و مجاهدت روز افزون از سوی آحاد مسؤولین نظام، بخصوص مرکز با عظمت و حساسی چون مجلس محترم خبرگان، تا آنجا که ممکن است، جبران کرد.
این مجلس محترم که مجمع گروهی از علمای بزرگ و مجتهدین و برجستگان در آگاهی و تعهد اسلامی و انقلابی است، حساس ترین وظایف را در نظام جمهوری اسلامی بر عهده دارد و ضامن بقا و استمرار نظام اسلامی در خطیرترین لحظات است و طبیعی است که محل امید ملت و همه دوستداران انقلاب و نیز مورد بغض و طمع دشمنان و بدخواهان باشد. این معنی باید موجب شود که منتخبین محترم ملت و قبول کنندگان این امانت عظیم، در نهایت هشیاری و آمادگی و با اعتماد به وعده های الهی در این سنگر مقدس به وظیفه مهم خود پرداخته و کید دشمنان و سوسه خناسان را باطل سازند.
نظام مقدس اسلامی با استقامت و پافشاری بر اهداف والای الهی و استمرار مجدانه خود بر صراط مستقیم انبیا و اولیا و ایستادگی در حمایت از مظلومین و ستیزه با ستمگران و مجاهدت در راه قسط و عدل اسلامی و نهراسیدن از تهدیدها و فشارها و لطماتی که در این راه از سوی نظام سلطه جهانی بر او وارد آمده، توانسته است فروغ امید را دل محرومان و زجرکشیدگان در سراسر جهان برافروزد و زنده نگهدارد و به آنان شجاعت و قدرت اقدام ببخشد.
چهره دنیای امروز به وضوح با آنچه در روزگار پیش از ظهور دولت اسلامی بود، متفاوت است و جهان، دورانی حساس و در حال تبدیل از دوره ای به دوره ای دیگر را می گذراند. شک نیست که ایمان اسلامی و عمل صالح بر اساس آن، می تواند نقش بزرگی در این تغییر و تبدیل ایفا کند و ساختار زندگی بشر را به سمت صلاح و کمال سوق دهد و بنابراین چشم جهان به سوی جمهوری اسلامی است که پرچم معزز اسلام را با دستهای نیرومند این ملت بزرگ و بی نظیر و با فداکاریهای بسیار و با خون شهدای بی شمار برافراشته نگاه داشته و اقتدار ایمان و عجز جهانداران دنیا طلب را به همه نشان داده است.
وظیفه ما آن است که با پایداری خود در مقابله با تهدید و تطمیع سلطه گران ، این پرچم را همچنان برافراشته نگه داشته و از هیچ فداکاری دریغ نکنیم تا بتوانیم نقش و مسؤولیت تاریخی ای را که بر عهده ما در این برهه از زمان گذارده شده است، به بهترین وجه ایفا کنیم. بدیهی است که مسئولیت و تکلیف رهبری در این عرصه از همه سنگین تر است و خبرنگان محترم با توجه به این حقیقت است که باید مسؤولیت خود را در تشخیص و تعیین و اعانت رهبر در هر دوره انجام دهند.
اکنون مدنیت بشری شاهد آن است که کشوری با نظام ولایت فقیه، یعنی حاکمیت دین و تقوی اداره یم شود. این برای بشریت که انواع نظامهای بشری را آزموده و در هیچ یک درمان دردهای اساسی خود را نیافته، آزمایشی مهم و تعیین کننده است.
همه ما باید به یاد داشته باشیم که اگر این نظام مقدس بتواند جسم و جان انسانهای تحت قدرت خود را به آرامش و آسایش برساند، فقر و جهل و بی ایمانی و تبعیض و بی عدالتی را ریشه کن کند و در صحنه جهانی با این دردهای مزمن بشر به مبارزه برخیزد، بزرگترین خدمت را به تاریخ انسانیت عرضه کرده و راهی تازه به روی آنان گشوده است.
این کار مستلزم آن است که از رهبر تا مسئولان، هر یک بر حسب مراتب مسؤولیت خود، لحظه ای از مجاهدت باز نایستند و هیچ تهدیدی را مانع راه خود ندانند و به هیچ و سوسه ای تسلیم نشوند. این حقیقت نیز اهمیت کار خبرگان منتخب ملت را بیشتر هویدا می سازد و بار امانتی را که بر دوش گرفته اند، سنگین تر می کند.
از خداوند متعال با ابتهال و تضرع درخواست می کنم که ما را مشمول هدایت و عنایت و حمایت خود قرار دهد و دست قدرت خود را مانند همه دوران دوازده ساله گذشته پشتیبان این نظام و این ملت سازد و ما را متمسک به حبل متین و کهف حصین ولایت رسول اعظم و اهل بیت مکرم (صلوات الله علیهم) و مشمول ادعیه زاکیه حضرت ولی الله اعظم روحی فداه قرار دهد و رحمت و فضل خود را بر تربت پاک قاعد معظم و رهبر عظیم الشأن انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) نازل سازد.
و السلام علیم و رحمه الله
یکم اسفند 1369
سید علی خامنه ای

اسامی نمایندگان منتخب در دومین مجلس خبرگان رهبری

1- تهران: هاشمی رفسنجانی، مرحوم سید احمد خمینی، علی مشکینی، امامی کاشانی، محمد یزدی، محمدی گیلانی، ری شهری، سید ابوالقاسم اسدی خوانساری، محد باقری کنی، رسولی محلاتی، آذری قمی، غلامرضا رضوانی، محی الدین انواری، راستی کاشانی، خسروشاهی.
2- چهارمحال و بختیاری: ابراهیم حاج امینی نجف آبادی.
3- آذربایجان غربی: سید علی اکبر قریشی، صادق نجمی، علی احمدی پور سغلویی.
4- آذربایجان شرقی: مسلم ملکوتی، بیوک خلیل زاده، مرتضی بنی فضل، محسن مجتهد شبستری، علی ارومیان، محمد علی حقی، سید ابوالفضل زنجانی.
5- خراسان: شیخ ابوالحسن مقدسی شیرازی، ابوالقاسم خز علی، عباس واعظ طبسی، اسماعیل فردوسی پور، علی اصغر معصومی، حبیب الله مهمان نواز، عبد الجواد غروبان، علی اکبر علیزاده یزدی.
6- کرمان: محمد علی موحدی کرمانی، محمد جواد حجتی کرمانی، محی الدین فاضل هرندی.
7- هرمزگان: میرزا محمد انواری.
8- فارس: محمد صادق حائری (محی الدین حائری شیرازی)، اسد الله ایمانی، سید محمد حسین حسینی ارسنجانی، علی شیخ موحد، سید محمد فقیه.
9- زنجان، هادی باریک بین، سید اسماعیل موسوی (میر آقا)، سید حسن موسوی (شالی)، عباسعلی عمید (عمید زنجانی)، علی شیخ محمدی (محمدی تاکندی).
10- کرمانشاهان: محمد رضا کاضمی، مجتبی حاجی آخوند.
11- اصفهان: سید جلال طاهری حسین آبادی، سید مهدی یثربی، حسین مظاهری، مرتضی مقتدایی، سید اسماعیل هاشمی.
12 مازندران: عبد الله واعظ جوادی، سید کاظم نورمفیدی، هادی روحانی راد، اسماعیل صالحی فرد، سید حبیب الله طاهری، حسن محمد لائینی.
13- کهکیلویه و بویراحمد: سید کرامت الله ملک حسینی.
14- خوزستان: سید محمدعلی موسوی جزایری، احمد جنتی، سید علی شفیعی، محسن محمدی عراقی (اراکی)، تقی مصباح یزدی.
15- ایلام: قربانعلی دری نجف آبادی.
16 کردستان: عبد الله محمدی، سید علی حسینی.
17- سمنان: محمد دانش زاده (مؤمن).
18- استان مرکزی: شیخ ابوالفضل خوانساری، سید مهدی سید روحانی.
19- همدان: سید ابوالحسن دبستانی، احمد صابری.
20- یزد: عباس آقا خاتم یزدی.
21- لرستان: سید محمد حسن طاهری خرم آبادی، محمد باقر طباطبایی.