فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

سوابق مبارزاتی

فعالیتهای سیاسی شهید از سال 1326، به دنبال آشنایی با فدائیان اسلام و مرحوم آیه الله کاشانی، آغاز گردید. وی در این باره چنین می گوید:
در همان سالهای اول در منزل آیه الله سید محمد تقی خوانساری با فدائیان اسلام ارتباط پیدا کردم. فدائیان اسلام از جمله مرحوم نواب صفوی و مریدان ایشان به منزل آقای خوانساری می آمدند و در آنجا ضمن آشنایی با ایشان شروع به همکاری با آنان کردم.
وی در انتخاب دوره هفدهم مجلس شورای ملی، از طرف فدائیان اسلام و آیه الله کاشانی مأمور شد تا به آذربایجان سفر کند و مردم را ترغیب نماید که به نماینده های فدائیان اسلام رأی دهند. بعد از کودتای ننگین 28 مرداد ، به خاطر سخنرانی بسیار تند علیه کنسر سیوم نفت و کودتای شاه دستگیر و به مشهد تبعید گردید. بعد از آغاز نهضت امام (ره) در سال 1341، فعالیتهای شهید محلاتی شدیدتر شد. مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند:
شهید محلاتی از قبل هم با امام آشنایی داشتند و از شاگردان امام بودند، ما در ماجراهای سال 41 و 42 که امام مرکز مبارزه بود و خانه امام کانون رفت و آمدها و الهام دهنده مبارزات مردم بود، مرحوم محلاتی را دیدیم و با ایشان آشنا شدیم.
مبارزات شهید تا پیروزی انقلاب ادامه و بارها به زندان افتاد. در آستانه پیروزی از اعضای فعال کمیته استقبال امام بود و بعد از پیروزی، در کمیته مرکزی به عنوان نماینده امام فعالیت داشتند و در اولین انتخابات مجلس به عنوان نماینده مردم محلات و دلیجان انتخاب شدند. در اوایل حضور در مجلس، طی حکمی از سوی امام (ره) به عنوان نماینده معظم له در سپاه پاسداران منصوب گردید.
شهید در دوران دفاع مقدس نیز نقش ارزنده ای داشت و در شبهای عملیات در سنگر فرماندهی حضور و با سخنان حکیمانه خویش تردید و ابهام را تبدیل به قاطعیت، ایمان و اعتقاد می کرد. علاقه و عشق وافری به امام (ره) داشت و در این مسیر بارها از تشخیص و منفعت و مصلحت خویش صرف نظر کرد و بنا به فرموده مقام معظم رهبری حتی حاضر بود در این مسیر از آبروی خویش بگذرد. او آنقدر به رهبر کبیر انقلاب اسلامی علاقه داشت که خانه ای در قم روبروی منزل امام در محله یخچال قاضی فراهم کرد تا قرابت روحی را به قرب مکانی تقویت کند.
شهید در وصیت نامه اش علاقه خود را نسبت به امام (ره) اینگونه ابراز می کند:
از معظم له امام (ره) بخواهید برای آمرزش من دعای مخصوص نماید. من در این عالم به او عشق می ورزیدم و امر او را امر خدا و رسول (صلی الله علیه و آله وسلم) می دانستم. امید است ایشان هم بعد از این عالم و در پیشگاه خداوند شفاعت کند تا ان شاء الله در آن در بقاء در کنار ایشان باشم.

شهید محلاتی از دیدگاه مقام معظم رهبری(245)

یکی خصوصیت در مرحوم آقای محلاتی است که آن خصوصیت برای عناصر انقلابی خیلی مهم است و آن خصلت سازش ناپذیری و مبارزه گری و غیرت دینی و آمادگی برای فداکاری و تلاش است. همه کس حاضر نیست راحتی و زندگی آرام خودش را به خاطر هدفها و آمانهایی که باید برای آنها مبارزه کرد، تهدید کند. ایشان از جمله افرادی بود که براحتی زندگی را، آسایش را، در آمد را، عنوان را که یان آخری به نظر من از همه مهمتر است، نثار مبارزه می کرد و حتی حاضر بود یک جایی از آبروی خودش مایه بگذارد، از حیثیت و عنوان خودش مایه بگذارد.
و در جای دیگری می فرمایند:(246)
... از خصوصیات دیگر شهید محلاتی، عشق و ارادت وافر به امام بود. به قدری به امام علاقه و اعتماد به نظرات امام داشت که هر موقع امام یک چیزی را بیان می کردند، مثل یک امر تعبدی، برایش لازم الاجرا بود، چه روزی که امام حکم داده بودند که باید این کار بشود و چه آن روزی که حکم نداده بودند، ایشان یم فهمیدند که تمایل امام به این است. ...اعتماد و ارادت ایشان به امام به نظر من یکی از عوامل خستیگ ناپذیر ایشان بود...

گشایش دومین مجلس خبرگان رهبری: 1 اسفند 1369

بعد از ارتحال بنیانگذار جمهویر اسلامی ایران، و انتخاب شایسته حضرت آیه الله خامنه ای به رهبری در کوتاهترین زمان توسط مجلس خبرگان، اهمیت و ارزش این مجلس برای مردم روشن تر گردید.(247)
به همین خاطر با وجود اینکه ملت قهرمان ایران در شور و شعف ناشی از ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی به سر می برد و به چشم خویش نتایج پیروزمندانه هشت سال پایداری و استقامت را مشاهده می کرد. انتخابات دومین مجلس خبرگان رهبری با حضور گسترده مردم در تاریخ 16 مهر 1369 برگزار کردید که در این انتخابات 76 نفر به مجلس راه یافتند.
این مجلس در اول اسفند 1369 با پیام مقام معظم رهبری که توسط حجه الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی در حسینیه امام خمینی (ره) قرائت گردید، گشایش یافت.
پس از قرائت این پیام، آیه الله مشکینی به عنوان رئیس مجلس خبرگان و آیه الله هاشمی رفسنجانی به عنوان نایب رئیس اول انتخاب شدند.