فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

بازتاب صدور حکم امام (ره)

رشدی از لحظه صدور حکم مخفی شد و پلیس اسکاتلند یارد حفاظت وی را با صرف هزینه های کلان بر عهده گرفت و 4 روز بعد از مسلمانان جهان پوزش طلبید، وی گفت: از اینکه کتابم موجب ناراحتی پیروان صمیمی اسلام شده است، عمیقاً متاسفم.
خبرگزاری یونایتدپرس ضمن انتشار بیانیه از قول رشدی نوشت:
من به عنوان نویسنده این کتاب متوجه شدم که مسلمانان در بسیاری از نقاط جهان واقعاً از انتشار این کتاب ناراحت شده اند. با توجه به این واقعیت که ما در جهانی زندگی می کنیم که مذاهب بسیاری در آن وجود دارد، این تجربه ثابت کرد همه ما باید حساست دیگران را مدنظر داشته باشیم.
در حقیقت عذر خواهی سلمان رشدی، می توانست موضوع رسمی دولت انگلیس در پی واکنش ملتهای جهان و حکم امام (ره) تلقی شود. در اسفند 1367، کشورهای عضو سازمان کنفراس اسلامی در هیجدهمین اجلاس وزیران امور خارجه در ریاض، سلمان رشدی را مرتد لقب دادند و خواستار مبارزه با چاپ و انتشار و ورود کتاب کفرآمیز آیات شیطانی به کشورهای اسلامی شدند. در اوایل فروردین 1368 متفکرین، نویسندگان و خبرنگاران مصری طی یک گردهمایی در قاهره، سلمان رشدی را مرتد اعلام کردند و و خواستار اجرای حکم شرعی درباره او شدند. همچنین از اوایل سال 1368 موج چاپ و انتشار کتابهایی در رد کتاب آیات شیطانی در سراسر جهان شروع شد که می توان به کتاب آیه های ایمانی نوشته محمد ظهیرالدین قادری اشاره کرد.
در سوم اسفند 1367، در جریان اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی تصمیم گرفته شد که کشورهای عضو، نمایندگان سیاسی خود را از ایران در اعراض به صدور حکم امام (ره)، علیه رشدی فرا خوانند.
در پاسخ به این اقدام آیه الله خامنه ای رئیس جمهور وقت ایران روز بعد در پایان سفر خود به یوگسلاوی طی صاحبه ویژه ای در بلگراد اظهار داشتند:
مسأله سلمان رشدی هیچ راه حل دیگری ندارد. تیری است که خوب شلیک شده است و لاجرم به هدف خواهد خورد.
در نهم اسفند سال 1367، مجلس شورا، طی جلسه فوق العاده ای با اعلام ضربه الاجل یک هفته ای برای انگلیس، هر گونه رابطه سیاسی با لندن را منوط به عذر خواهی مقامات انگلیسی و تجدید نظر در مواضع غیر اصولی نسبت به جهان اسلام و کتاب آیات شیطانی نمود.
وزیر خارجه انگلیس ضمن ابراز تاسف از انتشار کتاب رشدی، خود و دولت متبوع خود را جدا از مسئولیت انتشار این کتاب دانست. اما این اظهارات و موضعگیری ها چون فاقد عذر خواهی رسمی و علنی بود، ایران در 16 اسفند 1367، در پایان مهلت یک هفته ای، رسماً روابط ساسی خود را با انگلیس قطع کرد. با این اقدام که حاکی از ایستادگی و واکنش قاطع جمهوری اسلامی در برابر توطئه های ضد اسلامی است، فروش، تکثیر و انتشار و ورود کتاب ضاله، آیات شیطانی، علاوه بر کشورهای عضو کنفرانس اسلامی بتدریج در برخی از کشورهای غیر اسلامی نیز ممنوع شد و این توطئه شوم فرهنگی که علیه اسلام و مقدسات مسلمین طراحی شده بود، در نطفه خفه گردید.

مبانی فقهی حکم

حکم تاریخی امام (ره)، دارای مبانی فقهی است و مورد قبول و اجماع علمای همه فرقه های اسلامی است که می توان تحت عنوانهای زیر به آنها اشاره کرد.

ارتداد

در کتاب آیات شیطانی اساسی ترین مقدسات اسلامی، همچون قرآن کریم و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) مورد اهانت قرار گرفته است، از این رو مولف کتاب، ارتداد خود را به اثابت رسانده است و حتی این اهانت چنان واضح است که شخصیتهای سیاسی و مذهبی غیر مسلمان نیز آن را به صراحت اعلام کرده اند. در فقه اسلامی تصریح شده است که یکی از راههای ثبوت ارتداد، استهزای دین و اهانت به آن است.
در کتاب جواهر الکلام آمده است:(228)
یتحقق الارتداد بکل فعل صریحا علی الاستهزاء بالدین و الاستهانه به.
ارتداد با هر عملی که صراحت در استهزاء دین و توهین به آن داشته باشد، تحقق می یابد.
دانشمندان اهل سنت نیز همین گونه نظر داده اند که مسخره گرفتن دین کفر است، چون نشانه انکار دین است.
الاستهزاء علی الشریعه کفر ذلک من امارات التکذیب.(229)
استهزاء بر شریعت کفر است زیرا از نشانه های تکذیب است.
در کتب مختلف، از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت شده که فرمودن:
من بدل دینه فاقتلوه.(230)
هر کس دین خود را تغییر دهد او را بکشید.