فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

صدور حکم تاریخی امام خمینی (ره)

سرانجام امام خمینی (ره) با صدور حکم شرعی ارتداد نویسنده آیات شیطانی، پتانسیل عظیم نیروهای مسلمان را آشکار ساخت و موجی توفنده از توده های میلیاردی مسلمانان در مصاف با کفر پدید آورد.
فتوای امام خمینی (ره) که در 25 بهمن 1367 صادر شد، چنین است:(227)
بسمه تعالی
انالله و انا الیه راجعون
به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می رسانم، مولف کتاب آیات شیطانی - که علیه اسلام و پیامبر و قرآن تنیم و چاپ و منتشر شده است - همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام می باشند. از مسلمانان غیور می خواهم تا در هر نقطه ای که آنان را یافتند سریعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرات نکند به مقدسات مسلمین توهیت نماید و هر کس در این راه کشته شود شهید است، ان شاء الله. ضمناً اگر کسی دسترسی به مولف کتاب، دارد ولی خود قدرت اعدام آن را ندارد او را به مردم معرف نماید تا به جزای اعمالش برسد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی

بازتاب صدور حکم امام (ره)

رشدی از لحظه صدور حکم مخفی شد و پلیس اسکاتلند یارد حفاظت وی را با صرف هزینه های کلان بر عهده گرفت و 4 روز بعد از مسلمانان جهان پوزش طلبید، وی گفت: از اینکه کتابم موجب ناراحتی پیروان صمیمی اسلام شده است، عمیقاً متاسفم.
خبرگزاری یونایتدپرس ضمن انتشار بیانیه از قول رشدی نوشت:
من به عنوان نویسنده این کتاب متوجه شدم که مسلمانان در بسیاری از نقاط جهان واقعاً از انتشار این کتاب ناراحت شده اند. با توجه به این واقعیت که ما در جهانی زندگی می کنیم که مذاهب بسیاری در آن وجود دارد، این تجربه ثابت کرد همه ما باید حساست دیگران را مدنظر داشته باشیم.
در حقیقت عذر خواهی سلمان رشدی، می توانست موضوع رسمی دولت انگلیس در پی واکنش ملتهای جهان و حکم امام (ره) تلقی شود. در اسفند 1367، کشورهای عضو سازمان کنفراس اسلامی در هیجدهمین اجلاس وزیران امور خارجه در ریاض، سلمان رشدی را مرتد لقب دادند و خواستار مبارزه با چاپ و انتشار و ورود کتاب کفرآمیز آیات شیطانی به کشورهای اسلامی شدند. در اوایل فروردین 1368 متفکرین، نویسندگان و خبرنگاران مصری طی یک گردهمایی در قاهره، سلمان رشدی را مرتد اعلام کردند و و خواستار اجرای حکم شرعی درباره او شدند. همچنین از اوایل سال 1368 موج چاپ و انتشار کتابهایی در رد کتاب آیات شیطانی در سراسر جهان شروع شد که می توان به کتاب آیه های ایمانی نوشته محمد ظهیرالدین قادری اشاره کرد.
در سوم اسفند 1367، در جریان اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی تصمیم گرفته شد که کشورهای عضو، نمایندگان سیاسی خود را از ایران در اعراض به صدور حکم امام (ره)، علیه رشدی فرا خوانند.
در پاسخ به این اقدام آیه الله خامنه ای رئیس جمهور وقت ایران روز بعد در پایان سفر خود به یوگسلاوی طی صاحبه ویژه ای در بلگراد اظهار داشتند:
مسأله سلمان رشدی هیچ راه حل دیگری ندارد. تیری است که خوب شلیک شده است و لاجرم به هدف خواهد خورد.
در نهم اسفند سال 1367، مجلس شورا، طی جلسه فوق العاده ای با اعلام ضربه الاجل یک هفته ای برای انگلیس، هر گونه رابطه سیاسی با لندن را منوط به عذر خواهی مقامات انگلیسی و تجدید نظر در مواضع غیر اصولی نسبت به جهان اسلام و کتاب آیات شیطانی نمود.
وزیر خارجه انگلیس ضمن ابراز تاسف از انتشار کتاب رشدی، خود و دولت متبوع خود را جدا از مسئولیت انتشار این کتاب دانست. اما این اظهارات و موضعگیری ها چون فاقد عذر خواهی رسمی و علنی بود، ایران در 16 اسفند 1367، در پایان مهلت یک هفته ای، رسماً روابط ساسی خود را با انگلیس قطع کرد. با این اقدام که حاکی از ایستادگی و واکنش قاطع جمهوری اسلامی در برابر توطئه های ضد اسلامی است، فروش، تکثیر و انتشار و ورود کتاب ضاله، آیات شیطانی، علاوه بر کشورهای عضو کنفرانس اسلامی بتدریج در برخی از کشورهای غیر اسلامی نیز ممنوع شد و این توطئه شوم فرهنگی که علیه اسلام و مقدسات مسلمین طراحی شده بود، در نطفه خفه گردید.

مبانی فقهی حکم

حکم تاریخی امام (ره)، دارای مبانی فقهی است و مورد قبول و اجماع علمای همه فرقه های اسلامی است که می توان تحت عنوانهای زیر به آنها اشاره کرد.