فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

نحوه کارکرد نوین مجمع تشخیص مصلحت نظام

مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اساس آئین نامه داخلی مصوب 3/8/1376، که در تاریخ 5/9/1376، به تأیید مقام معظم رهبری رسیده است، به کار ادامه می دهد. در این راستا ماده 1 آئین نامه مذکور وظایف قانونی و نوین مجمع را به شرح ذیل معرفی می نماید:
مجمع تشخیص مصلحت نظام در اجرای بند 1 و 8 اصل 110 و اصل 112 و موارد دیگر مذکور در قانون اساسی و نیز اجرای حکم 27 اسفند 1375، مقام معظم رهبری، موظف به تشخیص مصلحت در موارد تعارض میان مصوبه مجلس و نظر شورای نگهبان و در مقام تعیین سیاستهای کلی نظام و حل معضلات کشور و نیز موارد مهمی که رهبری به آن ارجاع می کنند با توجه به وظایف مقرر در قانون اساسی به عنوان هیئت مستشار عالی رهبری انجام وظیفه می کند.
در حال حاضر مطابق ماده 4 این آئین نامه، کمیسیونهای تخصصی دایمی و نیز کمیسیونهای خاص مرکب از اعضا تشکیل می شوند. بر اساس ماده 5 آئین نامه مذکور، کمیسیونهای تخصصی دایمی عبارتند از:
1- کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی.
2- کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی.
3- کمیسیون زیربنایی و تولیدی.
4- کمیسیون اقتصاد کلان، بازرگانی و اداری.
5- کمیسیون حقوقی و قضایی.
یکی از موارد که در حکم 27 اسفند ماه، مقام معظم رهبری بر آن تأکید ویژه ای داشتند، فعال شدن دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که این مورد آشکارا نشان دهنده انتظارات مهم و نوین مقام معظم رهبری از کارکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام است. بر همین اساس در ماده 31 آئین نامه داخلی آمده است: به منظور تنظیم کار کمیسیونهای دایمی و کمیسیونهای خاص و برقراری ارتباط با دستگاههای مسؤول دولتی و نهادها و مؤسسه های عمومی غیر دولتی استفاده کامل از فرآورده های کارشناسی آنها و نیز ارتباط مستمر با شورای مشورتی و نظارت بر کارهای اداری و کارشناسی کمیسیونها و ایجاد گنجینه اطلاعات کار آمد از مطالعات و تحقیقات و گزارشهای مهم کارشناسی مربوط به مسایئل ایران و جهان و همچنین نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی که به تأیید مقام معظم رهبری رسیده است و پیگیری آنها و نیز ابلاغ مصوبات و تصمیمها و تدوین صورت مشروح مذاکرات و دیگر امور اداری و اجرایی مجمع، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل می شود. مسؤولیت دبیرخانه با دبیر مجمع است که ریاست دبیرخانه را به عهده خواهد داشت. همچنین بر اساس ماده 32 همین آئین نامه، دبیر مجمع زیر نظر ریاست مجمع انجام وظیفه می کند و در موارد لازم رابط مجمع با مقام معظم رهبری است.

روز نیروی هوایی ارتش: 19 بهمن 1357

والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا(215)
نیروی هوایی ارتش علی رغم تمام تبلیغات و تلقینات رژیم طاغوت، در برهه ای حساس با شجاعت و آگاهی، در روز نوزدهم بهمن ماه 1357 علیه ظلم و ستم طغیان کرد و به صفوف اسلام و مردم پیوست و ملت را در ادامه مبارزه دلگرم تر کرد.
حضرت آیه الله خامنه ای
یکی از گام های بلندی که در جریان پیروزی انقلاب موجب تکان دادن و ریشه کن ساختن حکومت پهلوی شد، حرکت متهورانه پرسنل نیروی هوایی در 19 بهمن 1357 بود.
یک هفته از ورود امام (ره) به ایران گذشته بود و هنوز رژیم شاهنشاهی پابرجا و بختیار مدعی مقاومت در مقابل انقلاب بود، ملت در انتظار وعده امام بود که در بهشت زهرا فرمودند؟ من توی دهن این دولت می زنم...
شایعه کودتای ارتش، روز به روز فراگیرتر یم شد و همه نگران اوضاع و احوال بودند. اگر چه اعتصاب پراکنده در اغلب واحدهای نیروی هوایی گسترش و موضوع به روزنامه ها نیز کشیده شده بود، اما هنوز مردم، ارتش را در مقابل خود می دیدند و نگران آینده ای مبهم و در هراس از روزی که درگیری نهایی ارتش و مردم بخواهد سرنوشت نهایی انقلاب را رقم بزند، تحلیل ها متفاوت بود و عده ای هم آماده نبرد مسلحانه برای حصول پیروزی نهایی می شدند. بهترین و عظیم ترین کاری که می توانست روحیه انقلاب را تقویت کند، مقاومت دولت بختیار را در هم شکند، مأموریت هایزر را در طراحی کودتای نظامی با شکست مواجه سازد و در نهایت روحیه معدود نظامیانی را که هنوز انقلاب را باور نکرده بودند در هم شکند، اعلام همبستگی ارتش با ملت بود. مقامات عالی رتبه نظامی به هیچ وجه زیر بار پذیرش انقلاب و اعلام همبستگی با مردم نرفته و همچنان از دولت بختیار حمایت می کردند.
در این شرایط پرسنل فداکار و متعهد نیروی هوایی به این نتیجه رسیدند که باید دست به کار بزرگی بزنند تا وظیفه ملی و مذهلی خود را انجام داده باشند. لذا با یک حرکت متهورانه به سیل خروشان ملت مبارز پیوستند و با حضور در اقامتگاه رهبر بزرگ انقلاب اسلامی در مدرسه رفاه سندی از افتخار، حماسه، رشادت و ایمن را در برگ های زرین تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رسانیدند.

بیانات تاریخی امام خمینی (ره) در جمع گروهی از پرسنل نیروی هوایی(216)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
درود بر شما سربازان امام عصر سلام الله علیه، همانطور که فریاد زدید، تاکنون در خدمت طاغوت بودید، طاغوتی که تمام هستی ماها را ساقط کرد ، طاغوتی که خزائن ما را تهی کرد، طاغوتی که ما را برده خارجی ها کرد و از امروز در خدمت امام عصر سلام الله علیه و در خدمت قرآن کریم هستید. قرآن کریمی که سعادت همه بشر را بیمه کرده است، قرآن کریمی که هر کس در زیر بیرق او واقع بشود در دنیا و آخرت سعید است، قرآن کریمی که آزادی و استقلال را توصیه کرده است. ما همه تابع قرآن کریم و تابع موازین اسلام و قواعد اسلام هستیم. ما همه از شماها، روحانیت از شماها تشکر می کند. ما امیدواریم که با پیوستگی به هم بتوانیم این طاغوتها را تا آخر از بین ببری و به جای آن یک حکومت عدل اسلامی که مملکت ما برای خودمان باشد و همه چیزمان به دست خودمان باشد. ما می خواهیم که سرنوشتمان را خودمان تعیین کنیم، نه سفارت آمریکا و سفارت شوروی. ما می خواهیم که مملکت خودمان را خودمان تعیین کنیم نه یهودیان و اسراییل. ما می خواهیم مملکتمان را آزاد کنیم. اختناق در مملکت ما نباشد. ما می خواهیم ارتش ما آزاد باشد. اسرائیل در آن تصرف نکند. آمریکا در آن تصرف نکند.
درود بر شما که قدر نعمت خدا را دانستید و به دامن قرآن پیوستید. درود بر شما که ترک کردید حکومت طاغوت را و به حکومت الله پیوستید.
من امیدوارم که سایر اشخاصی که در امور خدمت هستند، آنها هم وظیفه خودشان را بفهمند و به ملت بپیوندند. ما صلاح همه شما را می خواهیم. ما می خواهیم که شماها آزاد باشید. ما می خواهیم که مملکت را شما مستقل کنید و ما می خواهیم که دیگران، کسانی دیگر، کسانی که می خواهند بر شما تصرف بکنند، اینها نباشند. دست اجانب کوتاه باشد. خداوند نصرت به همه شما عنایت کند. باید این نهضت را حفظ کنید تا ان شاء الله به آخر نقطه و نهایت که قیام یک حکومت عدل انسانی اسلامی است، بجای یک حکومت طاغوتی.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
این روز بزرگ نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی و ارتش ایران است، روزی که حماسه حضور قاطعانه ارتش در صحنه انقلاب بوقوع پیوست و طلیعه خجسته پیوند ارتش با ملت مسلمان و انقلابی به وضوح آشکار گشت.
امام خمینی (ره) در مورد رژه تاریخی پرسنل نیروی هوایی چنین فرمودند: (217)
... کاری که شما عزیزان در این روزها در روز 19 بهمن انجام دادید از حیث معنویت بزرگترین کارها و با ارزشهای دنیایی هم بزرگترین ارزشها بود. آن روزی که باز پیروزی به آنجا نرسیده بود که مورد اطمینان باشد و شما در معرض خطر بزرگ بودید، از جان گذشته و به اسلام پیوستید و از سپاه اسلام شدید. خداوند این افتخار را برای شما حفظ کند و شما را در دو جهان سعادمتند فرماید و آنچه که باید به شما عرض کنم این است که تا شما تعهد خودتان را به اسلام حفظ کردید و روابط خودتان را با همه قشرهای ملت برادرانه کردید، این انقلاب محفوظ خواهد ماند و شما با برادران خودتان که افراد عزیز این ملت هستند همدوش برای پیشبرد این انقلاب به پیش خواهید رفت و احکام اسلام را ان شاء الله تعالی در همه جا ، در همه ایران اجرا خواهید فرمود، این الگویی باشد برای همه ملتها و مستضعفان جهان که ان شاء الله اسلام در همه جا حیات پیدا کند و شما ان شاء الله این سعادت جاوید را همراه داشته باشید.
بحمد الله امروز در بین ارتش، در بین همه نیروهای ارتشی و در بین همه ارگان های دولتی، همه افراد بحمد الله متکی به اسلام و متکی به خداوند تبارک و تعالی هستند و اگر خدای نخواسته در بین آنها یک نادری پیدا بشود ، یک فرد منحرفی پیدا بشود، قهرا با استقامت ملت، با استقامت شما عزیزا ، آن هم استقامت پیدا می کند و شما دلگرم باشید به اینکه اتکا به خدا دارید. آن کس که اتکا به خدا دارد منصور است. خداوند وعده نصرت به شما داده است مادامی که شما هم نصرت خدا را بکنید و نصرت خدا و نصرت دین خدا نصرت بندگان مؤمن خداست. شما! این عهد باقی باشید و خدای تبارک و تعالی عهد خود را عمل خواهد کرد. من از خدای تبارک و تعالی سلامت و سعادت همه ملت و خصوصاً قوای نظامی و انتظامی و بالاخص شما جوانان عزیز را که برای ارتش افتخار ایجاد کردید، از خدای تبارک و تعالی مسألت می کنم.
حضرت آیه الله خامنه ای از روز نیروی هوایی چنین یاد کرده اند:(218)
اینکه ما روز نوزدهم بهمن را یک مقطع به حساب می آوریم و نیروی هوایی را با این نام معرفی می کنیم، این در حقیقت تکیه بر روی یک مسأله ارزشی است که یقیناً تاریخ قضاوت خواهد کرد، همچنان که امروز در مجموعه مسائل کمتر می شود ابعاد آن را دانست و فهمید. همین امروز هم چشمهای باز و دلهای بیدار ملت ما قضاوت می کنند، همانطور که چند سال گذشته را قضاوت کردند.
این خیلی مهم است که نیروی هوایی سوگلی یک رژیمی، علی رغم همه تبلیغات و تلقیناتی که شده است در یک برهه حساس، آن شجاعت را و آن آگاهی را پیدا کند که با ظلم و طغیان صریحاً مقابله کند و خود را به جناح اسلام و حق متصل کند، و این در روز نوزدهم بهمن اتفاق افتاد. آن چهره های جوان و مصمم نیروی هوایی که بسیاری از آنها همین امروز بحمد الله در اعداد عناصر مسئول و کارگزار نیرو حضور دارند و بعضی از آنها هم به شهادت رسیدند، اینها علیه رژیم وابسته پهلوی اعلام موضوع کردند و مردم را دلگرم نمودند. این کار اثر بسیار عجیبی داشت.
من آن روز در خدمت امام شاهد قضایا بودم و دیدم این تحولی را که بصورت محسوس دارد در ارکان نظام کشور ما تحقق پیدا می کند.
سبقت در جهاد، سبقت در پذیرش ارزشهای الهی و اسلامی و سبقت در فهمیدن حقیقت، یک ارزشی است که این ارزش را نیروی هوایی ما همراه با یک ارزش دیگری کسب کرد، که آن هم عبارت است از: ایستادگی و صدق قول در میدانهای خطر.
نقش ارزنده همبستگی با شکوی پرسنل ارتش و خصوصاً نیروی هوایی در اضمحلال و شکست رژیم نشان دهنده شعور ایمانی و انقلابی این عزیزان فداکار و عشق ورزیدن به آرمانهای مقدس و آزادیخواهانه ملت در این سرزمین بود که موجب شد تا علی رغم فشارها و اختناق شدید آن روز، این عزیزان گام در میدان مبارزه با ظلم و جور نظام پهلوی برداشته و یک صدا با ملت دلاور در 19 بهمن 1357، حماسه پرشکوه این بیعت را در صفحات تاریخ انقلاب اسلامی ثبت نمایند.
عظمت رویداد باشکوه 19 بهمن نه تنها در خاطره نسل انقلاب، بلکه در اذهان نسل های آتی این کشور نیز همیشه به عنوان یک حماسه جاویدان منجلی و منور خواهد ماند. آیه الله هاشمی رفسنجانی در این زمینه می گوید:
عمل جسورانه پرسنل نیروی هوایی ارتش در پیوستن به انقلاب و اعلام و فاداری آنان برای همه غیر منتظره بود، زیرا هیچکس توقع چنین حرکتی را در نیروهای مسلح آن زمان نداشت. رژیم، سرمایه گذاری زیادی برای نیروی هوایی کرده بود و با توجه به ویژگی تکنولوژیکی و ابزار و ادوات پیچیده و فراوان که در تشکیلات آن بکار می رفت، نقطه اتکای مناسبی برای آمریکایی ها و رژیم محسوب می شد.
آمریکایی ها به خیال خودشان نیروهای مسلح را از چند طریق با شیوه های انتخاب تعلیم و آموزش، مدیریت ها و ابزار و امکانات به زنجیر کشیده بودند تا آینده شان را تضمین نمایند و عجیب اینکه خداوند از همین نقطه آنها را شکست داد. درست در موقعی که آمریکایی ها و رژیم انتظار داشتند تا نیروی هوایی برای ایجاد رعب و حشت در مردم، بالای سرشان با غرش هواپیما مانور بدهد، این حرکت آن هم از مطمئن ترین نقطه اتکای نظام در آن شرایط، رژیم رالرزاند و آخرین سنگرش که همان نیروهای مسلح بود از حساس ترین نقطه ترک خورد و این حقیقت در تاریخ انقلاب اسلامی ثبت گردید که نیروی هوایی در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی سهیم بوده است.
نیروی هوایی پس از انقلاب و در طول دوران جنگ با همان روحیه والاظاهر گشته و به عنوان نیرویی پیشتاز در تمامی صحنه ها از دستاوردها انقلاب اسلامی پاسدارای نموده است. در این راستا حضور هم جانبه خلبانان تیز پرواز نیروی هوایی و پرسنل دلاور و توانمند پدافتند هوایی در صحنه های گوناگون جنگ و نحوه عملکرد سایر فرماندهان و کارکنان متخصص فنی، تعمیر و نگهداری، تدارکاتی و... در آماده و عملیاتی ساختن سیستم های موجود و تأمین قطعات و وسایل و تجهیزات مورد نیاز زمان جنگ به منظور حفظ آمادگی های رزمی، آن هم بدون اتکا به قدرت های بزرگ، خود سندی گویا از حفظ بیعت نخستین و استمرار مراتب از خودگذشتگی نیروی هوایی در راه آرمانهای انقلاب و جمهوری اسلامی است.
شهید سرلشکر ستاری درباره عملکرد این نیرو در 8 سال دفاع مقدس می گوید:
از نیمه مهر تا آخر آبان سال 59، در برخورد با توان رزمی دشمن، سنگین ترین حملات را علیه ستون های نظامی دشمن داشتیم. چون در آن موقع نیروهای نظامی و مردمی ما مثل جنگهای چریکی عمل می کردند و هیچ گونه حرکت کلاسیک و حساب شده ای علیه دشمن وجود نداشت، نیروی هوایی مأمور تثبیت دشمن بود تا نگذارد بیش از پیش پیشروی کند. در این راستا مسئولیت حمله به تانکها، ستونهای نظامی و نیروهای پیاده دشمن را ما بر عهده داشتیم. یعنی نیروی زمینی عراق را بوسیله نیروی هوایی مهار کرده بودیم. حجم بمبارانها در آن موقع فوق العاده بالا بود و اکثر این پروازها متوجه نیروی زمینی دشمن بود.
ظهر روز اول جنگ، هواپیماهای عراق پایگاه های هوایی ما را مورد هدف قرار دادند. بعد از ظهر همین روز هواپیماهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی به پایگاه های هوایی عراق حمله کردند که می توان گفت 2 ساعت پس از حمله دشمن، ما روی اهداف خود در عراق بودیم و اولین بمب ها را به روی خاک دشمن ریختیم. فردای آن روز هم 140 فروند هواپیما تقریباً بطور همزمان در عراق عملیات کردند.
از دیگر روزهای مهم جنگ، روز نیروی دریایی، هفتم آذر ماه 59 بود. طی ای روز نیروی هوایی از سپیده صبح تا غروب در آسمان خلیج فارس عملیات داشت و دیگر برای عراق چیزی به نام نیروی دریایی باقی نماند و تا آخر جنگ هم دیگر نتوانست نیروی دریایی خودش را سازماندهی کند. در این روز تعداد 11 فروند شناور نیروبر و ناوچه های پ - 6 و موشک انداز به وسیله شکاری بمب افکن های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران غرق و تعداد هفت فروند هواپیمای شکاری دشمن از نوع میگ - 23 و سوخو - 22 توسط خلبانان سلحشور نیروی هوایی سرنگون گردیدند.
در عملیات فتح المبین حضور نیروی هوایی بسیار چشمگیر بود. بیش از 22 فروند هواپیمای دشمن طی این عملیات سقوط کرد. رد این عملیات، بمباران در ارتفاع بالا و با سرعتی بیش از سرعت صوت آغاز شد. در عملیات بیت المقدس هم بعد از فتح پادگان حمید و سرازیر شدن به سمت خرمشهر، حضور نیروی هوایی بسیار چشمگیر بود.
در طول جنگ، ما تقریباً تمام استانداردهای پرواز را به هم ریخته و بالاترین رکوردها را به دست آوردیم. رکورد سوختگیری را در بمباران پایگاه "الولید" در مرز اردن داشتیم. در این عملیات چند بار سوختگیری هوایی انجام دادیم. انجام عملیات سوختگیری در شب و در هوای طوفانی و رعد و برق ، کار بسیار دشواری است که نیروی هوایی بارها آن را انجام داد، و این یکی دیگر از رکوردهای پروازی است.
از جمله رکوردهای پروازی دیگر که توسط خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی بر جای گذاشته شد، مدت زمان حضور خلبانان در کابین یک جنگنده در صحنه عملیاتی بوده که 9 ساعت می باشد. یعنی خلبانان ما 9 ساعت بدون وقفه بر فراز منطقه عملیاتی و در ارتفاع پایین پرواز داشتند که البته خیلی کار مشکل و طاقت فرسایی است و از کشور اسلامی حفاظت و حراست می کردند.
در مورد تعداد هواپیماهای عراق را در شروع جنگ نشان می دهد مراجعه کنیم. بعضی از هواپیماها اصلاً در طول جنگ نسلشان منقرض شده است. البته عراق در طول جنگ نه هواپیما فروخته و نه از رده خارج کرده است، بلکه نسل آنها توسط ما منقرض شده است. بعضی از انواع آنها هم البته هنوز منقرض نشده و پرواز می کند. ولی بای توجه داشته باشیم که عراق در طول جنگ اصلاً مشکل تعمیرات نداشت و همه هواپیماهای قابل تعمیر خود را به کشورهای مادر می فرستاد و تعمیر شده، دریافت می کرد.
از دیگر کارهای حماسی نیروی هوایی در جنگ، عکاسی هوایی بود که در هر عملیات صورت یم گرفت. ما هر روز ساعت 10 صبح این عملیات را داشتیم و عراق هم می دانست ولی کاری نمی توانست بکند. با سرعتی نزدیک به دو برابر صوت و در ارتفاع بالا، هر روز مأموریتهای ویژه ای را در این رابطه انجام می دادیم و این شکست بزرگ روحی و کوبنده ای برای دشمن بود که می دید و می فهمید ولی کاری نمی توانست بکند.
در عملیات بد و خیبر هم نیروی هوایی مشارکت تنگاتنگ و سنگین با سپاه داشت. البته عملیات والفجر 8 به معنای واقعی یک نقطه عطف در نیروی هوایی بود.
از دیگر خدمات نیروی هوایی در دوران هشت ساله دفاع مقدس حفاظت و حراست از نفتکشها بود. از آنجا که تأمین هزینه جنگ ارتباط مستقیم با صدور و فروش نفت داشت، از این رو عراق تصمیم گرفته بود با قطع صدور نفت ایران از طریق حمله به جزیره خارک و نفتکشها، موجبات تضعیف نیروهای ما را فراهم آورد، و در این راه، غرب کمک های بسیاری به او کرد. به عنوان مثال، غربیها هواپیماهای سوپراتاندارد که برای نیروی دریایی تولید می شود و می توانست با پرتاب موشک های ضد کشتی "اگزوست" در روز یا شب تهدیدات جدی و وسعیت را در ارتباط با استراتژی قطع صدور نفت ایران، متوجه جزیره خارک و لنگر گاه کشتی های نفتکش و کاروان های کشتی تجارتی در خلیج فارس بنماید در اخیار رژیم بعث عراق دادند. همچنین جهت رفع نقاط ضعف عراق در پروازهای دشوار در شب بر روی آب، هدایت این هواپیماها در فاصله ای بسیار دور از مراکز فرماندهی و کنترل نیروی هوایی، با قرار گرفتن هواپیماهای "آواکس" آمریکا و عربستان در شبکه و همچنین حضور ناوشکن های آمریکایی در نقاط تعیین شده که عملاً بصورت نقطه نشانه های روی آب و دستگاه های کمک ناوبری در روز و شب، هدایت قسمتهای از پرواز خلبانان عراق را به عهده داشتند.
در آن زمان وضعیت طوری بود که وقتی هواپیماهای شکاری ایران برای درگیری و رویارویی با حریف به سمت هواپیماهای عراقی هدایت می شدند، هواپیماهای عراقی به سمت ناوشکن های آمریکایی و سواحل جنوبی خلیج فارس رفته و با پناه گرفتن در حریم استقرار شناورهای بیگانه و بهره گیری از حدود قلمرو فضایی دول جنوبی خلیج فارس و سوء استفاده از احترام جمهوری اسلامی ایران به اصول و قوانین بین المللی، از معرکه خارج می شدند، نیروی هوایی ما در این مقطع از جنگ مسئولیت بسیار سنگینی در حمایت و پشتیبانی از عملیات دریایی به عهده داشت.
با همه حمایتهایی که از کل استراتژی جنگی عراق در منطقه می شد، بخصوص حمایتهای چشمگیر بین المللی از نیروی هوایی آن کشور، با این وجود عراق موفق به قطع صادرات نفت جمهوری اسلامی نگردید. بطور مثال، طبق آمار موجود از بهار سال 1361 تا پائیز 1363، با انجام 40 نوبت حمله و بمباران به جزیره خارک، عراق نتوانست خلل مهمی در صدور جریان نفت از این جزیره استراتژیک ایجاد نماید. این در حالی بود که تعداد قابل توجهی از هواپیماهای حمله ور شکاری بمب افکن خود را در مصاف با شبکه دفاع هوایی این جزیره از دست داده حمله های بسیار زیادی به این جزیره نیز قبل از هر اقدامی توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خنثی گردیده بود. یک فروند از هواپیماهای سوپراتاندارد که پیش بینی می شد بتواند در جنگ نفتکشها تعادل قوا را بر هم زده و تا حدودی برای عراق سرنوشت ساز باشد، در همان ابتدای عملیاتشان مورد اصابت موشکهای هواپیماهای شکاری رهگیر نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و در آبهای خلیج فارس سرنگون گردید. گزارش تأیید نشده ای از اصابت و سرنگونی دومین هواپیما نیز حکایت می نمود که عراق ناگزیر 2 فروند سوپراتاندارد باقیمانده از مجموع هواپیماهای استیجاری را به فرانسه باز پس فرستاد.
در بمبارانهای ارتفاع بالا توسط هواپیمایی میگ 25 نیز، عراق نتوانست آن طوری که کارشناسان نظامی پیش بینی می کردند موفق به انهدام تأسیسات و اسکله های جزیره خارک گردد و با از دست دادن یک فروند میگ 25 در مصاف با شکاری رهگیرهای نیروی هوایی تو برای آگاهان نظامی قطعیت یافت که قطع صدور نفت ایران با استفاده از این شیوه ها توسط نیروی هوایی عراق میسر نخواهد شد. در ارزیابی نیروهای هوایی دو کشور در جنگ نفتکشها، نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران نشان داد که علی رغم نا برابری کمی در مقابل دشمن و حمایتهای بی دریغ بین المللی از عراق، با برخورداری از فاکتورهای روحیه جنگندگی و ایثار، شناخت صحیح و پیش بینی تاکتیکهای مناسب برای مقابله با نیروی هوایی عراق و تلاش خستگی ناپذیر و بی وقفه، بخوبی در مقابل تهاجمات ایستادگی کرده و قطع صدور نفت ایران را غیر ممکن نمود و عبور کشتیهای تجاری، بارگیری و تخلیه در بنادر ایران را تضمن و زنجیر اقتصاد جنگ در ایران تا روز برقراری آتش بس کماکان حفظ و بصورت پویا تداوم یافت.
از دیگر خدمات ارزنده و بسیار مهم نیروی هوایی که شاید با ارزش تر از جنگهای عملیاتی این نیرو باشد، جنگ وابستگی و حرکت در جهت خودکفایی است.
همان طوری که می دانید نیروی هوایی تجهیزات پیشرفته آمریکایی در اختیار داشت. روزی که آمریکایی ها از این مملکت رفتند، بعضی از این تجهیزات هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته بود و آنها با تمسخر می گفتند همین روزهای دوباره بر می گردیم.
وقتی که ما عنوان می کنیم هواپیمای اف 14، هواپیمای بسیاری خوبی است و با سیستم موشکی "هاگ" پیچیده است، ارزش این اف 14، و ارزش سایت موشکی "هاگ" در این است که آن اف 14، با شلیک موشک، هواپیمای دشمن را سرنگون کند. پس این هواپیما خلاصه می شود در آن عملیاتی که به ساقط کردن هواپیمای دشمن مربوط می شود، و یا آن سیستم موشکی زمین به هوا که باید هواپیمای دشمن را ساقط کند. این دو عنصر اقلامی بسیار پیچیده هستند که اگر یک قطعه آن از کار می افتاد ادامه انجام کار برای ما مشکل می شد. این اقلام که اقلام زمان دار نامیده می شوند باید هر دو سال و یا هر سه سال و یا شش ماه و یا حتی یک ماه عوض شود. اینها موادی شیمیایی و یا غیر شیمیایی دارند که مثل دارو از بین می روند و بلافاصله باید عوض شوند وگرنه آن حالت خودش را از دست می دهد و در نتیجه آن سرعت لازم را به خود نمی گیرد.
نهایتاً روی تمام این اقلام زمان دار و الکترونیکی و غیره در نیروی هوایی و در بخش های مختلف کشور کار شد. شاید برای هر قطعه آن سالها وقت صرف و تحقیقات بسیار بالایی صورت پذیرفت تا اینکه در کشور ساخته شد. پرسنل محقق و مبتکر نیروی هوایی در این راه تا آنجا پیش رفتند که حتی در بعضی موارد توانستند به نقشه طراحی قطعات برسند و سپس طراحی جدید بکنند، تا بدانجا که به تغییرات پیشرفته ای در این زمینه دست زدند، به این صورت که ممکن است 5 قطعه در یک دستگاه بوده که 5 کار را انجام می داده است و پرسنل فنی نیروی هوایی یک قطعه ساختند که حجمش از آن 5 قطعه و حتی از تک تک آنها کمتر است و کار آن 5 قطعه را نیز به تنهایی انجام می دهد.
وقتی جنگ آغاز شد، یک هواپیمایی نیروی هوایی می توانست یک نوع موشک خاص را حمل کند، ویل همان هواپیما، اواخر جنگ شش نوع موشک به زیرش بسته شده و می جنگید، بدین صورت که هر نوع موشک را از آفندی گرفته تا پدافندی را هماهنگ کرده و با این هواپیما تطبیق داده بودند.
در دوران جنگ تبلیغات دشمن و جهان استکبار چنین وانمود می کرد که نیروی هوایی ما ضعیف شده و از بین رفته است، اما هر بار که عملیاتی انجام می شد و نشانه هایی از قدرت انقلاب را مشاهده می کردند، می گفتند احتمالاً مشاورین و مستشاران کره ای و فیلیپینی پیدا شده اند که این ابتکارها صورت گرفته است.
سیستم پدافند کشور توسط آمریکاییها به نحوی طراحی شده بود که کشوری مثل ایران نمی تواسنت با پوشش هوایی منطقه ای از مرزهای خود دفاع کند و فقط این سیستم می توانست از پایگاه هوایی و رادار دفاع کند. جنگ در چنین شرایطی شروع شد، و از سوی دیگر ما هیچ آموزشی در این رابطه نداشتیم و قبلاً همه این کارها توسط مستشاران خارجی طراحی می شد و یک تعمیر ساده را هم نیروهای داخلی بر عهده نداشتند. با این وجود در طول سالهای جنگ متخصصین داخلی توانستند سرتاسر کشور را پوشش دفاعی بدهند. به عنوان مثال در شرایطی که آنقدر تکنولوژی و هواپیماهای مدرن و وسایل ضد رادار به عراق تزریق شده بود که روشهای معمول کلاسیک هم به درد مقابله با آنها نمی خورد، شهید سرلشکر بابایی به اتفاق تعدادی افراد دلسوز و متعهد با تغییر روشهای کلاسیک توانستند تحولی در این مقوله ایجاد کنند، که نتیجه آن در عملیات والفجر 8 به دست آمد. در این عملیات روزهایی وجود داشت که هشت تا ده فروند هواپیمای عراق در منطقه سرنگون می شد.
نیروی هوایی برنامه بازسازی خود را حدود دو سال قبل از قبول قطعنامه 598، شروع کرد و عملاً از نظر سازماندهی و فرهنگی، انقلاب در آن به وجود آمد. این نیرو در سازماندهی و تخصص ها، دارای سیستم آمریکایی بود. قبلاً هم هر تغییراتی که در نیروی هوایی آمریکا واقع می شد به ایران منتقل و عیناً بر روی سازمانها پیاده می شد. در آموزشها هم تمام کتب و مدارک که در آنجا تهیه شده بود با اندک تغییراتی در ایران مورد استفاده قرار می گرفت.
نیروی هوایی در طول این مدت چند بار بطور ریشه ای تجدید سازمان شد. در زمینه آموزش پس از 5 سال مطالعه به جایی رسید که سیستم آمریکایی قبلی بکلی تغییر کرد و سیستم ارتقائی آموزش و رسیدن به مهارت - با توجه به امکانات کشور و شرایط مورد نیاز به وجود آورده است. به عنوان مثال پایه گذاری دانشگاه هوایی که امروز اصل نیاز نیروی هوایی را بر مبنای اتکای کامل به خود آموزش می دهد، می تواند منشأ تغییر بنیادین در این نیرو شود.
در کنار همه این کارها به بازسازی تجهیزات می توان اشاره کرد. گزارشهای متعددی که درباره بازسازی و بازیابی هواپیماهای سانحه دیده در نیروی هوایی منتشر شده، خود گواهی است بر فعالیتهایی که در این زمینه انجام گرفته و می گیرد. هواپیماهایی که گاهی نیم ساعت در آتش سوخته اند در ایران بازسازی شده اند و در حال حاضر پرواز می کنند. هواپیماهایی که در آسمان رها شده و خلبان از آن بیرون پریده و این هواپیما سقوط کرده، بازسازی شده و امروز پرواز می کند.
هواپیماهای موجود خط اول ما که دارای سیستم آمریکایی بوده امروز بحمد الله به عنوان یک سیستم و تشکیلات خیلی خوب در حال پرواز است و امروزه بهترین هواپیماهای خط اول جهان به خدمت نیروی هوایی در آمده است. امروز بجز میگ 29 و هواپیمای سوخو 24 که از بهترین هواپیماهای دور برد شکاری بمبم افکن دنیاست، هواپیمای اف 7 و نیز موشکها و امکانات جدید دیگر در نیروی هوایی بکار گرفته شده است.
اینها امکاناتی هستند که نیروی هوایی بسیار خوب، بسرعت، با قاطعیت و در کمترین زمان آموزش، به خدمت گرفته است. نیروی هوایی ما شاید از نظر سرعت در آموزش وسایل و تجهیزات جدید، در جهان نمونه باشد.
حضرت آیه الله خامنه ای در مورد خدمات ارزنده نیروی هوایی در جهت رهایی از وابستگی ها در جنگ و پس از آن چنین می فرمایند:(219)
بسیاری از ابتکاراتی را که امروز شما در داخل نیروی هوایی دارد انجام می دهید، مرهون همان روحیه خودکفایی است که در دوران جنگ به وجود آمد، و الا روز اول جنگ هواپیما بسیار داشتیم، قطعات یدکی زیاد داشتیم، هواپیمای آماده هم داشتیم، اما آنچه که نداشتیم خود جوشی بود و این خود جوشی به مرور به وجود آمد.
من فراموش نمی کنم چند روزی از شروع جنگ تحمیلی گذشته بود که مسئولین نیروی هوایی یک فهرستی به دست من دادند. این فهرست نشان می داد که ما تا این مقطع زمانی که حداکثر حدود سی و چند روز می شد، تمام هواپیماهایمان زمین گیر خواهند شد.
اف 14 هامان، هواپیماهای ترابری و هواپیمای c_031 همینطور، که وقتی به این فهرست نگاه می کردیم معلوم بود ما یک ماه و نیم دیگر هیچ هواپیمای قابل پروازی نخواهیم داشت.
اینها برای یک ملت مصیبت است. یک عده ای آن روز خیال می کردند ما از بین رفتنی هستیم. آمریکایی ها هم فکر می کردند کار تمام شده و این جنگ ظرف یکی دو ماه و حداکثر شش ماه، تمام وسایل هوایی و غیر هوایی جمهوری اسلامی را از بین خواهد برد و بعد این ملت مجبور می شود دستهایش را بالا ببرد.
لیکن حقیقت روشن این است که این ملت در مقابل همه توطئه ها به خودسازی و درون سازی و خودجوشی پرداخت. امروز شما چیزی دارید که یک ملت به آسانی آن را به دست نمی آورد و آن اتکای به نفس و کشف قدرت درونی و نفسانی و قدرت ذاتی است. و به همین دلیل است که شما امروز بسیار قوی تر از آن روزها و از همه گذشته نیروی هوای و ارتش در دوران تاریخ هستید.
حقیقت انکارناپذیر این است که این ملت در مقابل همه توطئه ها به خود سازی و درون سازی و خودجوشی پرداخت. امروز شما چیزی دارید که یک ملت به آسانی آن را به دست نمی آورد و آن اتکای به نفس و کشف قدرت درونی و نفسانی و قدرت ذاتی است. و به همین دلیل است که شما امروز بسیار قوی تر از آن روزها و از همه گذشته نیروی هوایی ارتش در دوران تاریخ هستید.
حقیقت انکارناپذیر این است که ملت ایران با همین روحیه در مقابل ابرقدرتها - که جدا تصمیم داشتند این ملت را از پا در بیاورند - ایستاد و پیروز شد و ابرقدرتها ناکام ماندند.
ساده اندیشی است که فکر کنیم دشمن با ناکام شدن در این مرحله دست بر می دارد، کما اینکه ما امروز تبلیغات را می بینیم. امروز در مرحله تبلیغات و مرحله توطئه های سیاسی، هرچه می توانند علیه جمهوری اسلامی فشار می آورند، چون این ملت بحمد الله در مراحل گوناگون از آب و گل بیرون آمده و به رشد و بالندگی رسیده است.