فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

اعدام انقلابی رزم آرا

رزم آرا نخست وزیر رژیم پهلوی و دست نشانده انگلستان با ملی شدن صنعت نفت بشدت مخالفت می کرد و اعتقاد داشت که ملت ایران توانائی و لیاقت اداره این صنعت عظیم را ندارد و نمی تواند از عهده چنین کاری بر آید، و به عناوین مختلف در تصویب این قانون در مجلس شورای ملی کارشکنی می کرد.
فدائیان اسلام که در جهت اعتلای آرمان ملت ایران قدم بر می داشتند تصمیم به اعدام انقلابی رزم آرا می گیرند.
در روز 16 اسفند 1329 زمانی که اتومبیل نخست وزیر جلوی مسجد امام (شاه سابق) توقف می کند و نخست وزیر جهت شرکت در ختم آیه الله فیض قصد ورود به صحن مسجد را داشت، شهید خلیل طهماسبی بر درنگ از پشت سر با شلیک سه گلوله او را از پای در می آورد اما خود او هم توسط مأموران دستگیر می شود. مرحوم طهماسبی در بازجویی اعتراف می کند و می گوید:
من نمی گویم سمندر باش یا پروانه باش - چون به فکر سوختن افتاده ای مردانه باش
بلی من هستم و باکی از کشته شدن ندارم، برای اینکه خدای متعال می فرماید:
ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون
پس شما این را مسلم بدانید کسی که شخصیتی را تشخیص داد خائن به دین و مملکت است ترس از کشته شدن ندارد. آنها زنده اند. ما معتقد به این حقایق هستیم.
قتل رزم آرا باعث شادی مردم شد و در دل رژیم چنان وحشتی انداخت که دولت بعدی (حسین علاء) نتوانست با ملی شدن صنعت نفت مخالفتی نماید و مجبور به استعفا گردید و مجلس، مصدق را به نخست وزیری انتخاب کرد.
آیه الله کاشانی در مصاحبه ای در رابطه با قتل رزم آرا چنین اظهار نظر کرد:
این عمل (هلاکت رزم آرا) به نفع ملت ایران بود و آن گلوله و ضربه عالیترین و مفیدترین ضربه ای بود که به پیکر استعمار و دشمنان ملت ایران وارد آمد
و در مصاحبه ای دیگر اظهار می دارند:
... نخست وزیر مقتول در زمان حیات خود از منافع شرکت نفت جنوب و سیاست استعماری انگلستان بشدت حمایت می کرد. چون عموم طبقات مردم ایران با تصمیم قطعی و خلل ناپذیری برای کوتاه کردن دست طمع سیاست استعماری نفت جنوب قیام کرده بودند، پافشاری رزم آرا برای مقاومت در مقابل افکار عمومی ملت ایران و حمایت از شرکت نفت باعث خشم شدید و عمومی مردم ایران گردید و جوانی غیور، وطن پرست و متدین از میان مردم ایران برخاست و نخست وزیر بیگانه پرست را به جزای اعمال خود رسانید...(199)
در مرداد 1331، ماده واحدی به تصویب مجلس رسید که چون خیانت حاجیعلی رزم آرا بر ملت ایران ثابت گردیده، هرگاه قاتل او استاد خلیل طهماسبی باشد به موجب این قانون مورد عفو قرار می گیرد و بالاخره در 23 آبان همان سال، طهماسبی پس از دو سال و اندی از زندان آزاد گردید.(200)
آیه الله کاشانی در پی آزادی شهید طهماسبی او را به عنوان شمشیر بران اسلام و مجری اراده و افکار ملت ایران مورد ستایش قرار داد.(201)

پایان کار فدائیان اسلام

فدائیان اسلام از راه تشکیل جلسات تفسیر قرآن و اسلام شناسی بر اساس مکتب تشیع، به فعالیت خود ادامه می دادند و پرچم سبز و سفید خود را با کلمات زیبای لااله الا الله، محمد رسول الله و علی ولی الله آراسته بودند.
در دولت حسین علاء پیوستن ایران به پیمان بغداد مطرح که در حقیقت ایران یکی از اقمار منطقه انگلیس و آمریکا می شد. فدائیان اسلام در 25 آبان که علاء برای شرکت در ختم مرحوم سید مصطفی کاشانی وارد مسجد امام (شاه سابق) شد توسط مظفر ذوالقدر یکی از اعضای فدائیان اسلام هدف قرار گرفت اما گلوله به او اصابت نکرد و جان سالم به در برد.
در اول آذر 1334، نواب و خلیل طهماسبی و عبد الحسین واحدی و جمعی دیگر از فدائیان اسلام دستگیر شدند و در یک محاکمه فرمایشی نواب، سید محمد واحدی و مظفر ذوالقدر محکوم به اعدام و همگی در حالی که اذان می گفتند، تیرباران شدند.
جمعیت فدائیان اسلام و بخصوص رهبر آن، نواب صفوی و معاون او، سید عبد الحسین واحدی در تقویت و روی کار آمدن جبهه ملی و تصویب ملی شدن صنعت نفت ایران و انتخاب اعضای جبهه ملی به نمایندگی مجلس و بازگشت آیه الله کاشانی از تبعید، نقش اساسی داشتند و اگر قیام مسلحانه آنها نمی بود و رژیم پهلوی از این جمعیت حساب نمی برد، هیچکدام از موضوعات یاد شده عملی نمی شد.

نامه شهید نواب صفوی به دکتر مصدق(202)

شهید قبل از کودتای 28 مرداد 1332، در نامه ای به دکتر مصدق او را از سقوط دولت در آینده با خبر و به وی جهت اجرای احکام الهی هشدار می دهد.
هو العزیز
آقای دکتر محمد مصدق نخست وزیر
پس از سلام،
شما و مملکت در سخت ترین سراشیب سقوط قرار گرفته اید. چناچه احساس کرده و معتقد شده باشید که نجاتبخش شما و مملکت، اجرای برنامه مقدس پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می باشد و پس از تمام جریانات گذشته آماده اجرای احکام مقدس اسلام باشید، قول می دهم که شما و مملکت را به یاری خدای توانا و به برکت اجرای احکام و تعالیم عالیه اسلام از هر بدبختی و سقوط و فسادی حفظ نموده، به منتهای عزت و سعادت معنوی و اقتصادی برسانم.
8 شوال المکرم ه ق 1372
30 خرداد ماه ه ژ 1332