فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

زندگینامه شهید علم الهدی

شهید سید محمد حسین علم الهدی پیشگام دانشجویان پیرو خط امام بود که در هویزه حماسه آفریدند و تا آخرین نفس در مقابل دشمن متجاوز ایستادند و خون پاک خویش را نثار دفاع از اسلام و میهن اسلامی کردند.
سید محمد حسین، فرزند آیه الله حاج سید مرتضی، در هشتم مهر 1337، در اهواز چشم به جهان گشود. از آنجا که فرزند یک خانواده مذهبی و روحانی بود، از همان کودکی علاقه وافری به علوم دینی، بویژه تلاوت قرآن مجید داشت، تا جایی که با گذشت زمانی کوتاه این توانایی را به دست آورد که به تدریس قرآن کریم بپردازد. شور انقلابی و مذهبی حسین سبب شد تا از 14 سالگی پا به عرصه فعالیتهای سیاسی بگذارد.
فعالیتهای این شهید در زمینه توسعه امور فرهنگ، مذهبی و سیاسی تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت. تشکیل گروه موحدین با عده ای از دوستان، شروع مبارزه مسلحانه علیه رژیم طاغوت، تکثیر و پخش اعلامیه های امام (ره)، ایجاد هماهنگی و وحدت بین حوزه و دانشگاه علیه رژیم شاه و شرکت در ترور مستشار آمریکایی (پل گریم)، بالاترین مقام شرکت نفت در اهواز که سبب ایجاد وحشت بیشتر در دل رژیم و حامیان آن و در نتیجه تداوم اعتصاب در شرکت نفت اهواز شد، از جمله فعالیتهای شهید علم الهدی در دوران قبل از پیروزی بود.
بعد از پیروزی انقلاب نیز علم الهدی منشأ فعالیتهای مختلفی بود که تأسیس بسیج، مجاهدت در جهاد سازندگی، تأسیس سپاه هویزه و شرکت در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا همراه با سایر دانشجویان پیرو خط امام از جمله این مجاهدتها می باشد. شهید که دانشجوی سال دوم دانشگاه مشهد در رشته تاریخ بود، با شروع جنگ تحمیلی همراه با گروهی از دانشجویان پیرو خط امام و نیروهای بسیجی بسوی جبهه های دفاع حق علیه باطل شتافت و در حالی که در حلقه محاصره دشمن در هویزه به اتفاق همرزمان خود گرفتار شده بود تا آخرین قطره خون با دفاع از ایران اسلامی پرداخت و به دیدار پروردگارش نایل آمد.

اسامی شهدای هویزه

اسامی برخی از شهدای حماسه هویزه که امکان دسترسی به آنها وجود داشته است، به این شرح می باشد.(160)
1- مرتضی کاوند.
2- امین سلطانی.
3- محمد حسین علم الهدی.
4- بهروز نوروزی.
5- محمد شمخانی.
6- خلیل بهاری.
7- بهروز پور هاشمی.
8- محمد رضا ملایی زمانی.
9- علی اشرف ظاهری.
10- سعید جلالی پور.
11- جمال دهشور.
12- علیرضا رکاب ساز.
13- اسماعیل حاج کوهمدانی.
14- محمد بهاء الدین.
15- سلیمان تیئی.
16- شهید قدومی.
17- عباس افشاری.
18- رضا مستجابی کرمانشاهی.
19- قدیر قدرتی.
20- محمود صالح زاده.
21- امیر حسین جعفری.
22- محمد جفر روزبهانی.
23- محمود قاسمی.
24- مهدی پروانه.
25- سید محمد علی حکیم.
26- سید مهدی جعفری.
27- علی اکبر سیفی ابدی.
28- محسن غدیریان.
29- اکبر حاجی مهدی.
30- صادق بوغدار.
31- فرخ سلحشور.
32- محمد صادق فروشانی.
33- غفار درویشی.
34- مجید یوسفیان.
35- محمد دلجو.
36- حسین زارعی.
37- محمد ابراهیم سمندالدوله.
38- امیر رفیعی.
39- عبد المحمد چهارمحالی.
40- حسین خمیسی.
41- محمد حسن رضازاده.
42- حسن فلاح زاده.
43- محمد علی عسکری.
44- محمد رضا شیخ الاسلام.
45- حسن امینی.
46- رمضانعلی آقایی.
47- عباسعلی حبیبی.
48- مصطفی مختاری.
49- محمد فاضل.
50- مجید کریمی ثانی.
51- مجید مهدوی.
52- حسن فتاحی.
53- حسین خوشنویسان.
54- محمود فروزش.
55- شیال بوغنیمه.
56- علی اصغر فرهمندفر.
57- محمد حسین رحیمی.
58- حمید شاهد.
59- محمد اسماعیل اعتضادی.
60- محمد جواد زاهدیان.
61- امیر احتشام زاده.
62- اصغر پهلوان نژاد.
63- علی حاتمی.
64- محمد علی رجبی.

پدیده کشف حجاب: 17 دی 1314

زن در دو مرحله مظلوم بوده است، یک در جاهلیت زن مظلوم بود اسلام منت گذاشت بر انسان، و زن را از آن مظلومیتی که داشت بیرون کشید، یک موقع در ایران ما زن مظلوم شد و آن دوره شاه سابق و شاه لاحق بود.
با اسم اینکه زن را می خواهند آزاد کنند، ظلمها کردند به زن، زن را از آن مقام شرافت و عزت که داشت پایین کشیدند، زن را از آن مقام معنویت که داشت شی ء کردند و به اسم آزادی، "آزاد زنان" و "آزاد مردان" آزادی را از زن و مرد سلب کردند و زنها را و جوانان ما را فاسد الاخلاق کردند...(161)
امام خمینی (ره)
بی تردید از پلیدترین ترفندهای دشمنان اسلام، توطئه کشف حجاب ژ بود که در تاریخ معاصر میهن ما به شکل رسمی و قانونی اتفاق افتاد.
انگلستان پدر پیر استعمار که در آن دوران از بزرگترین ابرقدرتها و از دشمنان سرسخت اسلام به شمار می رفت، با طرح کودتای سوم اسفند 1299، و روی کار آوردن رضاخان میرپنج در صدد به اجرا در آوردن تز اسلامزدایی و جایگزینی ارزشهای غربی در جامعه بود.