فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

بازسازی و حرکت به سوی خودکفایی

روند خودکفایی در این نیرو آنچنان است که در مراکز فعال جهاد خودکفایی بیش از 20 پروژه مختلف به نتیجه رسیده است. متخصصان متعهد این نیرو در دوران دفاع مقدس، در زمینه خود کفایی صنعتی و تعمیر و بازسازی ناوچه ها و ناوها، دستاوردهای بزرگی داشته اند. از جمله تعمیر و راه اندازی ناوشکن سبلان که در سال 1369، به دست فرماندهی کل قوا به آب انداخته شد.
در زمینه آموزشی، این نیرو با پذیرش هر سال 1300 دانشجو و دانش آموز در رشته های مختلف - در مراکز آموزشی شمال کشور یعنی انزلی، رشت و نوشهر - به تربیت نیروی انسانی برای خود و دیگر نهادها و حتی داوطلبان آزاد می پردازد. این رشته ها عبارتند از: علوم و فنون توپخانه دریایی، ملوانی، مین جمع کنی دریای، راه و عملیات، جنگهای الکترونیکی، مراقبتهای پروازی، آموزش کار با زیر دریاییها، غواصی، جوشکاری زیر دریا، مدیریت و کمیسر عالی دریایی، آموزش هوادریا، تعمیر موتورهای هوایی، فنون اشتغال با هلیکوپتر و هواناو و تخصصهای دیگر فنی از جمله برق و الکتروینک و معماری کشتی.
علاوه بر اینها، مسئولان این نیرو آمادگی دارند تا هر سال 1500 تن از پرسنل دریایی کشورهای دوست و همسایه را در رشته های مورد نیاز آموزش دهند.
این نیرو تاکنون به تجهیزات و امکانات نوینی دست یافته که می تواند تمامی اطلاعات موجود و لازم را در صحنه دریا، زمین و هوا بطور دقیق و سریع کسب کند.
تمامی قطعات مورد نیاز شناورهای سطحی و زیر سطحی، بجز قطعاتی که صرفه اقتصادی ندارند، در داخل کشور طراحی و تولید می شود و در صورت یا بروز مشکل با همکاری سایر مراکز علمی، صنعتی بویژه دانشگاهها، امکان تولید تمامی 000/500 قطعه مورد نیاز در داخل وجود دارد.
کارخانجات این نیرو تنها مجموعه منحصر به فرد صنعت دریایی کشور است که دارای حوضهای خشک برای تعمیرات زیر آبی و اساسی و نیمه اساسی شناورهاست و آماده ارایه خدمات به تمامی سازمانهای دریایی کشور است که با فعالیتهای بسیار خوب و چشمگیر انجام شده باعث جلوگیری از خروج میلیونها دلار ارز به خارج از کشور شده است.

ساخت ناوچه و ناوشکن

جهت تحقق اوامر مؤکد فرمانده معظم کل قوا در زمینه تحقیقات و جهاد خود کفایی، ساخت چند فروند ناوچه موشک انداز و ناوشکن چند منظوره آغاز شده است که تاکنون کارهای نرم افزاری و حتی انتخاب سیستم آنها به پایان رسیده است.
ناو آموزشی حمزه که مشابه ناوهای آموزشی کشورهای آموزش دهنده است و به آخرین تجهیزات آموزشی روز نیز مجهز شده، در سال 1376 در بندر انزلی به آب انداخته شد. با استفاده از این ناو ضمن ارتقای سطح علمی دانشجویان، از هزینه مقادیر هنگفتی ارز برای آموزش عملی که قبلاً در خارج از کشور هزینه می شد، جلوگیری می شود.
برای اینکه در آینده نزدیک ناوگان دریایی ارتش به سیستم جدید موشکی مجهز گردد، حدود 6 سال است(77) که تحقیقات بر روی 10 پروژه در بخش سیستم های مراقبت، از جمله سیستم فرماندهی و کنترل عملیات، بخش سیستم های سلاح و موشک، در زمینه هوا به دریا و سطح به هوا ادامه دارد. در طول دو سال گذشته 500 قلم از قطعات نظامی تحریمی به ارزش یک و نیم میلیارد تومان ساخته شده است که این تنها هفت درصد میزان ارزی است که می بایست برای تهیه آنها از خارج، پرداخت می شد.
در بخش جنگهای الکترونیک نیز 6 پروژه انجام شده که در مانور پیروزی - 8 مورد ارزیابی قرار گرفت و موفقیت آمیز بود.
تعمیرات زیر سطحی، آخرین دستاورد در این زمینه است که با همت و تلاش پرسنل فنی این نیرو انجام شده و از همه مهمتر، با تلاش متخصصان داخلی بخش باطریسازی نیرو و همکاری پرسنل نیروی دریایی، در قسمت شارژ به خودکفایی رسیدیم در مانور اتحاد دو فروند از زیردریاییها با باطری ساخت داخل به نمایش قدرت پرداختند.
مراکز تحقیقاتی نیرو از تمام توانمندیهای علمی کشور، بخصوص توانایی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در زمینه های دریایی، در صورت نیاز استفاده می کند.

شهادت آیه الله سید حسن مدرس: 10 آذر 1316

سیاست ما عین دیانت و دیانت ما عین سیاست ماست.
شهید مدرس
مدرس در سال 1287 قمری در قریه سرابه کچو از توابع اردستان پا به عرصه وجود نهاد. در شش سالگی به همراه پدربزرگش میر عبد الباقی که در کسوت روحانیت بود، به قمشه رفت و در آنجا تا چهارده سالگی اقامت و به فراگیری علوم مقدماتی مشغول بود. سپس بنا به وصیت مرحوم میر عبد الباقی، برای ادامه تحصیل به اصفهان رفت. در بیست و یک سالگی، پدرش سید اسماعیل از دنیا رفت. مدت 13 سال در اصفهان به تحصیل پرداخت و در علوم معقول و منقول از محضر میرزا جهانگیرخان قشقایی، آخوند ملامحمد کاشانی و میرزا عبد العلی هرندی بهره های فراوان علمی و معنوی برد. آنگاه در سال 1309 قمری برای ادامه تحصیلات رهسپار عراق شد. بعد از تشرف به سامرا، به حضور آیه الله میرزا حسن شیرازی صاحب فتوای تحریم تنباکو می رسد و از درس ایشان بهرمند می شود. سپس در نجف از محضر آیات آخوند خراسانی و آقا سید محمد کاظم یزدی کسب فیض و در زمره شاگردان بر جسته آنان قرار می گیرد. مدرس پس از هفت سال اقامت و تحصیل در نجف اشرف و اخذ اجازه اجتهاد از مراجع مزبور، به اصفهان مراجعت و در مدرسه جده کوچک مشغول تدریس فقه و اصول می شود تا این که در سال 1324 قمری، انقلاب مشروطیت ایران به نتیجه می رسد و او را به سمت سیاست می کشاند. مرحوم مدرس در این باره خود می گوید:(78)
بعد از مراجعت از عتبات، در اصفهان، فقط از امورات اجتماعیه، مباحثه و تدریس را اختیار کرده بودم. تا زمان انقلاب استبداد به مشروطه مجبورا اوضاع دیگری پیش آمد
مدرس در اصفهان با متنفذین از خدا بی خبر، مبارزه را آغاز و آنان که او را دانشمندی مبارز و شجاع می یابند در صدد سوء قصد به جان وی بر می آیند دوستانش اطلاع می یابند که افرادی در مدرسه جده بزرگ برای ترور او کمین کرده اند، به وی می گویند: به مدرسه نروید، ولی مدرس اعتنا نمی کند. وقتی وارد مدرسه می شود تروریستها چهار تیر به سوی او شلیک که هیچکدام به وی اصابت نمی کند و از این حادثه جان به سلامت می برد و سفارش می کند که در مقام آزار ضاربین نباشند و می گوید: آنها قاتلین من نیستند مبادا به آنها آزار برسانند!