فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

نیروی دریای و جنگ زمینی

حضور نیروی دریایی در صحنه های نبرد زمینی و حماسه هایی که تفنگداران و تکاوران این نیرو در حفظ آبادان و شکستن محاصره دریای آن در اوایل جنگ تحمیلی آفریدند، بویژه در مقاومت چهل و چند روزه رزمندگان اسلام در خرمشهر قهرمان نیز قابل تقدیر است. همچنین درگیری واحدهای شناور این نیرو با دشمن در قبل از حمله سراسری 31 شهریور 1359، که منجر به نابودی تعدادی از واحدهای شناور عراق در اروندرود گشت، نشاندهنده این است که نیروی دریایی ارتش پیشتاز و جلوگیرنده از این هجوم و تجاوز نابکار دشمن بوده است.

بازسازی و حرکت به سوی خودکفایی

روند خودکفایی در این نیرو آنچنان است که در مراکز فعال جهاد خودکفایی بیش از 20 پروژه مختلف به نتیجه رسیده است. متخصصان متعهد این نیرو در دوران دفاع مقدس، در زمینه خود کفایی صنعتی و تعمیر و بازسازی ناوچه ها و ناوها، دستاوردهای بزرگی داشته اند. از جمله تعمیر و راه اندازی ناوشکن سبلان که در سال 1369، به دست فرماندهی کل قوا به آب انداخته شد.
در زمینه آموزشی، این نیرو با پذیرش هر سال 1300 دانشجو و دانش آموز در رشته های مختلف - در مراکز آموزشی شمال کشور یعنی انزلی، رشت و نوشهر - به تربیت نیروی انسانی برای خود و دیگر نهادها و حتی داوطلبان آزاد می پردازد. این رشته ها عبارتند از: علوم و فنون توپخانه دریایی، ملوانی، مین جمع کنی دریای، راه و عملیات، جنگهای الکترونیکی، مراقبتهای پروازی، آموزش کار با زیر دریاییها، غواصی، جوشکاری زیر دریا، مدیریت و کمیسر عالی دریایی، آموزش هوادریا، تعمیر موتورهای هوایی، فنون اشتغال با هلیکوپتر و هواناو و تخصصهای دیگر فنی از جمله برق و الکتروینک و معماری کشتی.
علاوه بر اینها، مسئولان این نیرو آمادگی دارند تا هر سال 1500 تن از پرسنل دریایی کشورهای دوست و همسایه را در رشته های مورد نیاز آموزش دهند.
این نیرو تاکنون به تجهیزات و امکانات نوینی دست یافته که می تواند تمامی اطلاعات موجود و لازم را در صحنه دریا، زمین و هوا بطور دقیق و سریع کسب کند.
تمامی قطعات مورد نیاز شناورهای سطحی و زیر سطحی، بجز قطعاتی که صرفه اقتصادی ندارند، در داخل کشور طراحی و تولید می شود و در صورت یا بروز مشکل با همکاری سایر مراکز علمی، صنعتی بویژه دانشگاهها، امکان تولید تمامی 000/500 قطعه مورد نیاز در داخل وجود دارد.
کارخانجات این نیرو تنها مجموعه منحصر به فرد صنعت دریایی کشور است که دارای حوضهای خشک برای تعمیرات زیر آبی و اساسی و نیمه اساسی شناورهاست و آماده ارایه خدمات به تمامی سازمانهای دریایی کشور است که با فعالیتهای بسیار خوب و چشمگیر انجام شده باعث جلوگیری از خروج میلیونها دلار ارز به خارج از کشور شده است.

ساخت ناوچه و ناوشکن

جهت تحقق اوامر مؤکد فرمانده معظم کل قوا در زمینه تحقیقات و جهاد خود کفایی، ساخت چند فروند ناوچه موشک انداز و ناوشکن چند منظوره آغاز شده است که تاکنون کارهای نرم افزاری و حتی انتخاب سیستم آنها به پایان رسیده است.
ناو آموزشی حمزه که مشابه ناوهای آموزشی کشورهای آموزش دهنده است و به آخرین تجهیزات آموزشی روز نیز مجهز شده، در سال 1376 در بندر انزلی به آب انداخته شد. با استفاده از این ناو ضمن ارتقای سطح علمی دانشجویان، از هزینه مقادیر هنگفتی ارز برای آموزش عملی که قبلاً در خارج از کشور هزینه می شد، جلوگیری می شود.
برای اینکه در آینده نزدیک ناوگان دریایی ارتش به سیستم جدید موشکی مجهز گردد، حدود 6 سال است(77) که تحقیقات بر روی 10 پروژه در بخش سیستم های مراقبت، از جمله سیستم فرماندهی و کنترل عملیات، بخش سیستم های سلاح و موشک، در زمینه هوا به دریا و سطح به هوا ادامه دارد. در طول دو سال گذشته 500 قلم از قطعات نظامی تحریمی به ارزش یک و نیم میلیارد تومان ساخته شده است که این تنها هفت درصد میزان ارزی است که می بایست برای تهیه آنها از خارج، پرداخت می شد.
در بخش جنگهای الکترونیک نیز 6 پروژه انجام شده که در مانور پیروزی - 8 مورد ارزیابی قرار گرفت و موفقیت آمیز بود.
تعمیرات زیر سطحی، آخرین دستاورد در این زمینه است که با همت و تلاش پرسنل فنی این نیرو انجام شده و از همه مهمتر، با تلاش متخصصان داخلی بخش باطریسازی نیرو و همکاری پرسنل نیروی دریایی، در قسمت شارژ به خودکفایی رسیدیم در مانور اتحاد دو فروند از زیردریاییها با باطری ساخت داخل به نمایش قدرت پرداختند.
مراکز تحقیقاتی نیرو از تمام توانمندیهای علمی کشور، بخصوص توانایی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در زمینه های دریایی، در صورت نیاز استفاده می کند.