فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

بازرسی و کنترل کشتیهای خارجی

نیروی دریایی در طول جنگ تحمیلی در اجرای سیاست جمهوری اسلامی مبنی بر توقیف کشتیهایی که دارای کالاهای مشکوک به مقصد عراق بود، وظیفه مهمی را بر عهده داشت و بر این اساس این نیرو ضمن نظارت بر تردد کشتیهایی که از طریق تنگه هرمز وارد خلیج فارس و دریای عمان می شدند، به بازرسی و بازپرسی کشتیهای مشکوک می پرداخت که صدها کشتی خارجی مورد بازدید قرار گرفت.

نیروی دریای و جنگ زمینی

حضور نیروی دریایی در صحنه های نبرد زمینی و حماسه هایی که تفنگداران و تکاوران این نیرو در حفظ آبادان و شکستن محاصره دریای آن در اوایل جنگ تحمیلی آفریدند، بویژه در مقاومت چهل و چند روزه رزمندگان اسلام در خرمشهر قهرمان نیز قابل تقدیر است. همچنین درگیری واحدهای شناور این نیرو با دشمن در قبل از حمله سراسری 31 شهریور 1359، که منجر به نابودی تعدادی از واحدهای شناور عراق در اروندرود گشت، نشاندهنده این است که نیروی دریایی ارتش پیشتاز و جلوگیرنده از این هجوم و تجاوز نابکار دشمن بوده است.

بازسازی و حرکت به سوی خودکفایی

روند خودکفایی در این نیرو آنچنان است که در مراکز فعال جهاد خودکفایی بیش از 20 پروژه مختلف به نتیجه رسیده است. متخصصان متعهد این نیرو در دوران دفاع مقدس، در زمینه خود کفایی صنعتی و تعمیر و بازسازی ناوچه ها و ناوها، دستاوردهای بزرگی داشته اند. از جمله تعمیر و راه اندازی ناوشکن سبلان که در سال 1369، به دست فرماندهی کل قوا به آب انداخته شد.
در زمینه آموزشی، این نیرو با پذیرش هر سال 1300 دانشجو و دانش آموز در رشته های مختلف - در مراکز آموزشی شمال کشور یعنی انزلی، رشت و نوشهر - به تربیت نیروی انسانی برای خود و دیگر نهادها و حتی داوطلبان آزاد می پردازد. این رشته ها عبارتند از: علوم و فنون توپخانه دریایی، ملوانی، مین جمع کنی دریای، راه و عملیات، جنگهای الکترونیکی، مراقبتهای پروازی، آموزش کار با زیر دریاییها، غواصی، جوشکاری زیر دریا، مدیریت و کمیسر عالی دریایی، آموزش هوادریا، تعمیر موتورهای هوایی، فنون اشتغال با هلیکوپتر و هواناو و تخصصهای دیگر فنی از جمله برق و الکتروینک و معماری کشتی.
علاوه بر اینها، مسئولان این نیرو آمادگی دارند تا هر سال 1500 تن از پرسنل دریایی کشورهای دوست و همسایه را در رشته های مورد نیاز آموزش دهند.
این نیرو تاکنون به تجهیزات و امکانات نوینی دست یافته که می تواند تمامی اطلاعات موجود و لازم را در صحنه دریا، زمین و هوا بطور دقیق و سریع کسب کند.
تمامی قطعات مورد نیاز شناورهای سطحی و زیر سطحی، بجز قطعاتی که صرفه اقتصادی ندارند، در داخل کشور طراحی و تولید می شود و در صورت یا بروز مشکل با همکاری سایر مراکز علمی، صنعتی بویژه دانشگاهها، امکان تولید تمامی 000/500 قطعه مورد نیاز در داخل وجود دارد.
کارخانجات این نیرو تنها مجموعه منحصر به فرد صنعت دریایی کشور است که دارای حوضهای خشک برای تعمیرات زیر آبی و اساسی و نیمه اساسی شناورهاست و آماده ارایه خدمات به تمامی سازمانهای دریایی کشور است که با فعالیتهای بسیار خوب و چشمگیر انجام شده باعث جلوگیری از خروج میلیونها دلار ارز به خارج از کشور شده است.