فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

بسیج از دیدگاه مقام معظم رهبری(75)

بسیج یکی از برکات انقلاب و از پدیده های بسیار شگفت آور و مخصوص این انقلاب است، این هم یکی از آن چیزهای است که امام بزرگوار ما با دید الهی خود، با حکمتی که خدای متعال به او ارزانی کرده بود، برای کشور و ملت و انقلاب ما به یادگار گذاشت. اگر بخواهیم بسیج را در یک تعریف کوتاه معرفی کنیم باید بگوییم، بسج عبارت است از مجموعه ای که در آن پاکترین انسانها، فداکارترن و آماده بکارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای کمال رساندن و به خوشبختی رساندن این کشور، جمع شده اند. بسیج عبارت است از تشکیلاتی که در آن افراد متفرق و تنها، به یک مجموعه عظیم و منسجم، به یک مجمومه آگاه، متعهد، بصیر و بینا به مسائل کشور و به نیاز ملت، تبدیل می شوند، مجموعه ای که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطر جمع می کند، معنای بسیج این است. بسیج در حقیقت مظهر یک وحدت مقدس میان افراد ملت است. همه میدانهای که بسیج در آن حضور پیدا کرده است میدانهای ملی است، میدانهای مربوط به همه ملت است. مثل میدان دفاع مقدس، میدان سازندگی و خدمات عمومی. هیچ وقت کشور از یک مجموعه عظیمی که از بهترین فرزندان کشور و با این خصوصیات تشکیل شده است بی نیاز نیست.
بسیج در واقع مظهر عشق و ایمان و آگاهی و مجاهدت و آمادگی کامل برای سربلند کردن کشور و ملت است. شما که در بسیج هستید به عنوان نیروهای مؤمن و آگاه، قدر این خصوصیت را بدانید. امروز سازماندهی بسیج در سراسر کشور در حدود پنج میلیون است، اما این سازماندهی، یقینا از این گسترده تر خواهد شد. با یک دید وسیع که نگاه کنیم همه انسانهایی که این خصوصیات را دارند، در واقع جزء بسیج اند، در حقیقت همه انسانهای مؤمن، آگاه، بصیر، عاشق، متعهد، علاقمند و آگاه به کار، در هر میدانی از میدآنهاهستند که برای ملت مفید است، جزو بسیجند. لذا بسیج یک نام مقدس است. من به شما عزیزانم عرض می کنم که یکی از برجسته ترین خصوصیاتی که برای فرد بسیجی قایل هستیم، عبارت است از صفا و خلوس و معنویت بسیجی، ارتباط با خدا در بسیجی یک خصوصیت عمده است.

روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران: 7 آذر

نیروی دریایی نیز همچون سایر نیروها بحمدالله در آبهای خلیج فارس و مرزهای آبی کشور در عرصه دفاع مقدس از کشور اسلامی مان چون نگینی درخشنده است و بر عرشه کشتی افتخار و صلابت خود استوار ایستاده است.
رویارویی آنان با نیروی دریایی دشمن و آن همه افتخارات رزم و رشادت و شهادت و نیز کنترل و بازرسی کشتیها در خلیج فارس و تنگه هرمز و مهمتر از همه نبرد قهرمانانه آنان در برابر آمریکای متجاوز و حضور جدی آنان در آبهای بین المللی نشانه اقتدار و اعتبار این نیروی بزرگ و سر افراز است و ملت ایران باید به چنین ارتش مؤمن و وفادار افتخار کند.(76)
امام خمینی (ره)
به مناسبت رشادتها و دلاور مردیهای نیروی دریایی ارتش در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریایهای کشور و بویژه دفاع از آبادان و خرمشهر و آبهای نیلگون خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی و در نطفه خفه کردن نیروی دریای دشمن بعثی، در همان ابتدای دوران دفاع مقدس، با تایید امام (ره) هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش نام گرفت تا همه ساله حماسه با شکوه دریادلان نیروی دریایی و یاد شهدای عزیز و گرانقدر دریایی کشورمان گرامی داشته شود.
هفتم آذر سالروز حماسه آفرینی پرسنل ناوچه موشک انداز همیشه قهرمان و جاوید پیکان می باشد. یوم الله هفتم آذر تبلور ایثار و جانفشانیهای پرسنل قهرمان و جان بر کف نیروی دریایی میهن اسلامی ایران در برقراری ثبات و امنیت در آبهای نیلگون خلیج فارس و دریای عمان می باشد.

عملیات مروارید

پرسنل نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس حماسه های بزرگ آفریدند. دشمن بعثی با بسیج کامل نیروی دریایی و هوایی خود از پایانه های صدور نفت "البکر" و "الامیه" مراقبت می کرد. علی رغم چنین حالتی، سپید جامگان نیروی دریایی در ششم آذر 1359 به این سکوها تاختند و با همکاری تیزپروازان نیروی هوایی ارتش، ضمن وارد آوردن ضربات کوبنده بر پیکره نیروی دریایی و هوایی دشمن، بیش از (3 - 2) این پایانه ها را منهدم کرده و پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران را بر مرتفع ترین دکل این پایانه ها به اهتزاز در آوردند.
پایانه های نفتی البکر و الامیه از بزرگترین مراکز صدور نفت است که در شمال خلیج فارس، در دهانه خور عبدالله، نزدیک جزیره بوبیان کویت قرار گرفته و از شاهرگهای حیات اقتصادی عراق از طریق دریا به حساب می آمدند.
در این نبرد دریایی سخت، دو فروند ناوچه موشک انداز از نوع "اوزا" و 13 فروند از هواپیماهای جنگنده دشمن به قعر آبهای خلیج فارس فرستاده شد. بعلاوه تعدادی از تکاوران دریایی عراق کشته و تعدادی نیز به اسارت در آمدند.
دشمن بعثی برای جبران این شکستها در شب هفتم آذر 1359 با اعزام تعدادی شناور جنگی از طریق بندر نظامی ام القصر در خور عبدالله، سعی در باز ژ پایانه ها کرد که در این مصاف، 1 فروند از شناورهای عراقی غرق و 2 فروند صدمه دیده و بقیه از صحنه عملیات گریخته و به ام القصر بازگشتند.
در سپیده دم هفتم آذر 1359، دشمن با تمام قوا از هوا و دریا با برخورداری از پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی کشورهای منطقه و آواکسها و ماهواره های کشورهای استکباری و یاری گرفتن از تأسیسات نظامی ساحلی کشورهای نزدیک صحنه عملیات، بار دیگر در صدد باز پس گیری این پایانه ها بر آمد. اما در یک مصاف نابرابر ناوچه پیکان به تنهایی توانست تعداد دیگری از کشتیها و هواپیماهای عراقی را از صحنه عملیات خارج کند.
سرانجام پس از ساعتها نبرد بی امان، هنگام ظهر 7 آذر 1359، در حالی که دلاورمردان آخرین گلوله های خود را به سوی دشمن نشانه می رفتند، ناوچه پیکان مورد اصابت چند موشک قرار گرفت و با پرسنل شجاع خود در شمال خلیج فارس، در دل آبهای گرم نیلگون آن جای گرفت و بدین وسیله صفحه زرین دیگری بر تاریخ نبردهای دریایی کشور افزوده شد و نتیجه این مصاف، انهدام بزرگترین پایانه های صدور نفت منطقه و از کار انداختن بیش از 50% از توان رزمی نیروی دریایی عراق، همراه با از دست دادن چند فروند ناوچه و هواپیما بود.
نتیجه این نبرد آنچنان در روحیه افراد نیروی دریایی دشمن اثر گذاشت که تا پایان جنگ حرکت چندان مهمی در دریا از آنها مشاهده نگردید. در طول جنگ فعالیت دریایی دشمن، با استفاده از هواپیماها و تجهیزات اهدایی از شرق و غرب، از جمله میراژها و سوپراتانداردها، محدود به حمله ناجوانمردانه علیه هدفهای غیر نظامی و بی دفاع از جمله کشتیهای تجاری و نفتکشها شده بود.
جان برکفان نیروی دریایی با اجرای عملیاتهای مختلف در آبها، سواحل و بنادر کشور به ندای همرزمان شهید خود پاسخ مثبت دادند و تا پایان دفاع مقدس با نثار خون خویش بنادر و خطوط کشتیرانی و جریان صدور نفت را باز نگهداشته و از آبهای سرزمینی و سواحل و جزایر کشور بخوبی دفاع کردند.