فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

شرکت خواهران در امر بسیج

جهاد در مکتب اسلام از فروع دین و از واجباتی است که استواری دین بستگی بدان دارد زیرا اسباب سربلندی، اعتلا و کمال و استقلال جامعه مسلمانان شده و آن را در مقابل دیگر ملل و دشمن متجاوز موجودیت و موقعیت می بخشد. به سبب آنکه دفاع در یک جامعه اسلامی حالت وجوب همگانی دارد، و چون مقدمه واجب می گردد و باید مسلمانان اعم از زن و مرد برای ایجاد زمینه آموزش و حفظ تواناییهای دفاعی که خود مقدمه است، کوشش نمایند.
بدین ترتیب بر 3 مسلمان نیز واجب است تا در جهات مختلف از جمله رزمی، نظامی برای مقابله با دشمن مهاجم به کشور اسلامی، آماده دفاع باشند.
بر همین مبنا آموزش نظامی خواهران نیز در بسیج آغاز شد. و با فرمایشهای امام خمینی (ره) در سالروز ولادت حضرت زهرا (س) نکات مبهمی نیز که در این رابطه وجود داشت، روشن شد.
ایشان فرمودند:(73)
حضرت زهرا (س) مجاهده و مخاطبه با حکومت های وقت داشته و آنها را محاکمه می کرده اند. شما باید از ایشان تبعیت کرده و به او اقتدار کنید تا در روز زن وارد شوید و اگر بپذیرید، هم باید در میدان تحصیل و علم و هم در میدان دفاع از اسلام مجاهده نمایید، که دفاع از اسلام از مهماتی است که بر هر مردی و زنی و هر کوچک و بزرگی واجب است. اگر دفاع بر همه واجب شد مقدمات دفاع هم باید عمل شود. این طور نیست که بر ما واجب باشد دفاع بکنیم ولی ندانیم چگونه دفاع نماییم. البته در آن محیطی که ما تعلیم نظامی می بینید باید محیط آزاد و صحیح باشد و همه جهات عفاف محفوظ گردد.
مرکز بسیج خواهران ماموریت جذب، آموزش و سازماندهی بانوان کشور را به عهده دارد و توانسته است در امر آموزش خواهران در زمینه های نظامی - امدادگری - عقیدتی سیاسی و سواد آموزی، اقدامات موثری را به انجام برساند. همچنین خواهران بسیجی در دوران دفاع مقدس در پشت جبهه نیز حضوری فعال داشته و در تهیه و تدارک وسایل مورد نیاز رزمندگان اسلام زحمات زیادی را متحمل شدند.

بسیج از دیدگاه امام خمینی (ره)(74)

بسم الله الرحمن الرحیم
تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد. در حوادث گوناگون پس از پیروزی انقلاب، خصوصاً جنگ، بودند نهادها و گروههای فراوانی که با ایثار و خلوث و فداکاری و شهادت طلبی، کشور و انقلاب را بیمه کردند. ولی حقیقتاً اگر بخواهیم مصداق کاملی از ایثار و خلوص و فداکار و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارایه دهیم چه کسی سزاوارتر از بسیج و بسیجیان خواهند بود. بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین حدیث عشق می دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سرداده اند.
بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند. بسیج لشکر مخلص خاست که دفتر تشکل آنرا همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده اند. من همواره به خلوص و صافی بسیجیان غبطه می خورم و از خدا می خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند. چرا مکه در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام. من مجدداً به همه ملت بزرگوار ایران و مسئولین عرض می کنم چه در جنگ و چه در صلح بزرگترین ساده اندیشی این است که تصور کنیم جهانخواران خصوصاً آمریکا و شوروی از ما و اسلام عزیز دست برداشته اند، لحظه ای نباید از کید دشمنان غالفل بمانیم در نهاد و سرشت آمریکا و شوروی کینه و دشمنی با اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) موج می زند. باید برای شکستن امواج طوفانها و فتنه ها وجلوگیری از سیل آفتها به سلاح پولادین صبر و ایمان مسلح شویم. ملتی که در خط اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) و مخالف با اسکتبار و پول پرستی و تبحرگرایی و مقدس نمایی است، باید همه افرادش بسیجی باشند و فنون نظامی و دفاعی لازم را بدانند، چرا که در هنگامه خطر ملتی سربلند و جاوید است که اکثریت آن آمادگی لازم رزمی را داشته باشد.
خلاصه کلام، اگر بر کشوری ندای دلنشین تفکر بسیجی طنین اندازد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید والا هر لحظه باید منتظر حادثه باشیم. بسیج باید مثل گذشته و با قدرت و اطمینان خطار به کار خود ادامه دهد. امروز یکی از ضروری ترین تشکلها بسیج دانشجو و طلبه است. طالب علوم دینی و دانشجویان دانشگاهها باید با تمام توان خود در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند. فرزندان بسیجی ام در این مراکز، پاسدار اصول تغییرناپذیر نه شرقی و نه غربی باشند. امروز دانشگاه و حوزه از هر محلی بیشتر به اتحاد و یگانگی احتیاج دارند. فرزندان انقلاب به هیچوجه نگذارند ایادی آمریکا و شوروی در آن دو محل حساس نفوذ کنند. تنها با بسیج است که این مهم انجام می پذیرد و مسائل اعتقادی بسیجیان به عهده این دو پایگاه علمی است. حوزه علمیه و دانشگاه باید چهارچوبهای اصیل اسلام ناب محمدی - (صلی الله علیه و آله و سلم) - را در اختیار تمامی اعضای بسیج قرار دهند. باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند و این شدنی است، چرا که بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست، باید هسته های مقاومت را در تمامی جهان بوجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد. شما در جنگ تحمیلی نشان دادید که با مدیریت صحیح و خوب می توان اسلام را فاتح جهان نمود. شما باید بدانید که کارتان به پایان نرسیده است. انقلاب اسلامی در جهان نیازمند فداکاریهای شماست. مسئولین تنها با پشتوانه شماست که می توانند به تمامی تشنگان حقیقت و صداقت اثبات کنند که بدون آمریکا و شوروی می شود به زندگی مسالمیت آمیز، توأم با صلح و آزادی رسید. حضور شما در صحنه ها موجب می شود که ریشه ضد انقلاب در تمامی ابعاد از بیخ و بن قطع گردد.
من دست یکایک شما پیشگامان رهایی را می بوسم و می دانم که اگر مسولین نظام اسلامی را شما غافل شوند به آتش دوزخ الهی خواهند سوخت. بار دیگر تأکید می کنم که غفلت از ایجاد ارتش بیست میلیونی، سقوط در دام دو ابر قدرت جهانی را به دنبال خواهد داشت.
من از تمامی بسیجیان، خصوصاً از فرماندهان عزیز آن تشکر می کنم و از دعای خیر برای این فرزندان باوفای اسلام غفلت نخواهم نمود. خداوند شهدای عزیز و گمنام بسیج را که به عمت همجواری اهل بیت (علیهم السلام) متنع و جانبازان عزیز را شفا و اسرار و مفقودین عزیز را سالماً به اوطانشان بازگرداند و هر روز بر عظمت و شوکت این نهاد مقدس و مردمی که پیروان اسلام عزیز و حضرت بقیه الله الاعظم - ارواحنا لمقدمه الفداء - هستند بیفزاید.
و السلام علیکم و رحمه الله
روح الله الموسوی الخمینی 2/9/1367

بسیج از دیدگاه مقام معظم رهبری(75)

بسیج یکی از برکات انقلاب و از پدیده های بسیار شگفت آور و مخصوص این انقلاب است، این هم یکی از آن چیزهای است که امام بزرگوار ما با دید الهی خود، با حکمتی که خدای متعال به او ارزانی کرده بود، برای کشور و ملت و انقلاب ما به یادگار گذاشت. اگر بخواهیم بسیج را در یک تعریف کوتاه معرفی کنیم باید بگوییم، بسج عبارت است از مجموعه ای که در آن پاکترین انسانها، فداکارترن و آماده بکارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای کمال رساندن و به خوشبختی رساندن این کشور، جمع شده اند. بسیج عبارت است از تشکیلاتی که در آن افراد متفرق و تنها، به یک مجموعه عظیم و منسجم، به یک مجمومه آگاه، متعهد، بصیر و بینا به مسائل کشور و به نیاز ملت، تبدیل می شوند، مجموعه ای که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطر جمع می کند، معنای بسیج این است. بسیج در حقیقت مظهر یک وحدت مقدس میان افراد ملت است. همه میدانهای که بسیج در آن حضور پیدا کرده است میدانهای ملی است، میدانهای مربوط به همه ملت است. مثل میدان دفاع مقدس، میدان سازندگی و خدمات عمومی. هیچ وقت کشور از یک مجموعه عظیمی که از بهترین فرزندان کشور و با این خصوصیات تشکیل شده است بی نیاز نیست.
بسیج در واقع مظهر عشق و ایمان و آگاهی و مجاهدت و آمادگی کامل برای سربلند کردن کشور و ملت است. شما که در بسیج هستید به عنوان نیروهای مؤمن و آگاه، قدر این خصوصیت را بدانید. امروز سازماندهی بسیج در سراسر کشور در حدود پنج میلیون است، اما این سازماندهی، یقینا از این گسترده تر خواهد شد. با یک دید وسیع که نگاه کنیم همه انسانهایی که این خصوصیات را دارند، در واقع جزء بسیج اند، در حقیقت همه انسانهای مؤمن، آگاه، بصیر، عاشق، متعهد، علاقمند و آگاه به کار، در هر میدانی از میدآنهاهستند که برای ملت مفید است، جزو بسیجند. لذا بسیج یک نام مقدس است. من به شما عزیزانم عرض می کنم که یکی از برجسته ترین خصوصیاتی که برای فرد بسیجی قایل هستیم، عبارت است از صفا و خلوس و معنویت بسیجی، ارتباط با خدا در بسیجی یک خصوصیت عمده است.