فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

بسیج در دوران دفاع مقدس

هنوز یک سال از صدور فرمان امام (ره) نگذشته بود که رژیم بعث عراق در راستای اهداف پلید استکبار جهانی، علیه ایران دست به یک حمله همه جانبه زد.
انقلاب اسلامی در آن شرایط بحرانی ناشی از دگرگونیها و تغییر و تحولات، هیچگونه آمادگی لازم را برای مقابله با متجاوزان نداشت. ارتش جمهوری اسلامی ایران که با حمایت امام (ره) توانسته بود جایگاه خود را پیدا نماید، در حال خودسازی و تثبیت نظم و انضباط بود. سپاه پاسداران هم که نهادی نوپا و برای حفظ امنیت شهرها بوجود آمده بود، فاقد هر گونه تجهیزات لازم و تجربه کافی برای مقابله با متجاوز خارجی بود.
دشمن هم با ارتشی تا بن دندان مسلح و برخوردار از پشتیبانی قدرتهای استعماری، کشور را مورد هجوم قرار داد. در اینجا بود که نقش بسیج به عنوان یک نیروی جوشیدن از متن مردم انقلابی، در صحنه دفاع مقدس ظهور و بروز پیدا کرد. دشمن که سودای فتح سه روزه را در سر می پروراند، در همان روزهای نخستین با مردمی مواجه گشت که با دست خالی به دفاع از کیان مقدس نظام اسلامی برخاسته بودند و از ایثار جان خویش دریغ نمی کردند.
جوانان سلحشوری که به فرمان امام (ره) در پایگاههای مقاومت تحت عنوان بسیجی گرد آمده بودند و با کوچکترین اشاره ایشان به جبهه های نبرد هجوم می بردند و تا آخرین قطره خون خویش، ایستادگی و مقاومت می کردند.
در طول هشت سال دفاع، بسیج آن چنان درخشید که دشمنان اعتراف کردند که قدرتی که در بسیج نهفته، توان مقابله با یکایک ارتشهای کلاسیک جهانی را دارد. بسیج وظیفه جذاب، آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی و اعزام آنها به جبهه های نبرد را بر عهده داشت و توانست جمعیت مؤمن و صاحب ارزشی را از امت حزب الله، در درون خود بپروراند و پایه ریزی ارتش مردمی را دنبال کند، و سرانجام پس از هشت سال دفاع مقدس، بسیجیان مظلوم و سلحشور جبهه های توحید به همراه امت شهید پرور، از این آزمایش الهی سربلند و پیروز بیرون آمدند و از نوجوان 13 ساله تا پیرمرد 80 ساله در میان خیل عظیم شهدای بسیج مشاهده می شود. چه زیبا امام راحل این چهره های مظلوم را به تصویر کشید و فرمود:(71)
شما آیینه مجسم مظلومیتها و رشادتهای این ملت بزرگ در صحنه نبرد و تاریخ مصور انقلابید. شما فرزندان دفاع مقدس و پرچمداران عزت مسلمین و سپر حوادث این کشورید.
سردار محسن رضایی فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در رابطه با نقش نیروهای بسیجی چنین بیان داشته است:(72)
... پیروزیهای عظیم نظامی که ما در جبهه های جنگ به دست آوردیم، با خط شکنیها و هجوم دلاورانه رزمندگان بسیجی صورت گرفته و در برسی نقش بسیج در طول 8 سال جنگ، ما باید عامل اصلی پیروزیهای نبرد را، بسیجیهای عزیز و دلاورمان بدانیم که جبهه های جنگ شاهد این دلاوریها بود و به همین دلیل هم پیروزیهای بزرگ در میدان جنگ به دست آمد...
وظیفه بسیج فقط به جنگ و مسئله نظامی محدود نمی شود و امنیت داخلی کشور در سخت ترین شرایط یعنی دوران فعالیت منافقین و دیگر گروههای ضد انقلاب، به مدد نیروهای بسیج و پایگاههای مقاومت حفظ شد.
در حوادث طبیعی و بلایا، حضور بسیجیان گره گشای مشکلات و مایه دلگرمی مردم و مسئولین بوده است. کما اینکه در حادثه اسف بار زلزله رودبار در سال 1369، سرعت عمل و ایثار نیروهای مردمی در عملیات نجات بحدی بود که خارجیان حاضر در منطقه با اظهار تعجب از حضور گسترده بسیجیان اقرار کردند که به حضور آنان احتیاج نیست. مردان بسیجی در منطقه زلزله زده و زنان بسیجی در شهرها با تشکیل صفهای بسیار طویل اهدای خون و اهدای کمکهای نقدی و جنسی، جهانیان را به تحسین وا داشتند.
در امر خطیر و حیاتی مبارزه با تهاجم فرهنگی و جلوگیری از استحاله فرهنگ انقلاب، اصلی ترین نیروی مدافع، بسیج بوده است و با اطاعت از فرمان رهبر معظم انقلاب، برای حفظ فضیلتها و ارزشهای انقلاب در وسط میدان مبارزه حضور دارد. اصولاً تفکر بسیجی کارسازترین عامل در سخت ترین میادین مبارزه بوده است. البته باید اقرار نمود که آرمن امام (ره) در خصوص بسیج در همه ابعادش تحقق نیافته است و هر روز که از عمر انقلاب می گذرد، نیاز کشور و انقلاب به بسیج و تفکر بسیجی بیش از پیش احساس می شود.

شرکت خواهران در امر بسیج

جهاد در مکتب اسلام از فروع دین و از واجباتی است که استواری دین بستگی بدان دارد زیرا اسباب سربلندی، اعتلا و کمال و استقلال جامعه مسلمانان شده و آن را در مقابل دیگر ملل و دشمن متجاوز موجودیت و موقعیت می بخشد. به سبب آنکه دفاع در یک جامعه اسلامی حالت وجوب همگانی دارد، و چون مقدمه واجب می گردد و باید مسلمانان اعم از زن و مرد برای ایجاد زمینه آموزش و حفظ تواناییهای دفاعی که خود مقدمه است، کوشش نمایند.
بدین ترتیب بر 3 مسلمان نیز واجب است تا در جهات مختلف از جمله رزمی، نظامی برای مقابله با دشمن مهاجم به کشور اسلامی، آماده دفاع باشند.
بر همین مبنا آموزش نظامی خواهران نیز در بسیج آغاز شد. و با فرمایشهای امام خمینی (ره) در سالروز ولادت حضرت زهرا (س) نکات مبهمی نیز که در این رابطه وجود داشت، روشن شد.
ایشان فرمودند:(73)
حضرت زهرا (س) مجاهده و مخاطبه با حکومت های وقت داشته و آنها را محاکمه می کرده اند. شما باید از ایشان تبعیت کرده و به او اقتدار کنید تا در روز زن وارد شوید و اگر بپذیرید، هم باید در میدان تحصیل و علم و هم در میدان دفاع از اسلام مجاهده نمایید، که دفاع از اسلام از مهماتی است که بر هر مردی و زنی و هر کوچک و بزرگی واجب است. اگر دفاع بر همه واجب شد مقدمات دفاع هم باید عمل شود. این طور نیست که بر ما واجب باشد دفاع بکنیم ولی ندانیم چگونه دفاع نماییم. البته در آن محیطی که ما تعلیم نظامی می بینید باید محیط آزاد و صحیح باشد و همه جهات عفاف محفوظ گردد.
مرکز بسیج خواهران ماموریت جذب، آموزش و سازماندهی بانوان کشور را به عهده دارد و توانسته است در امر آموزش خواهران در زمینه های نظامی - امدادگری - عقیدتی سیاسی و سواد آموزی، اقدامات موثری را به انجام برساند. همچنین خواهران بسیجی در دوران دفاع مقدس در پشت جبهه نیز حضوری فعال داشته و در تهیه و تدارک وسایل مورد نیاز رزمندگان اسلام زحمات زیادی را متحمل شدند.

بسیج از دیدگاه امام خمینی (ره)(74)

بسم الله الرحمن الرحیم
تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد. در حوادث گوناگون پس از پیروزی انقلاب، خصوصاً جنگ، بودند نهادها و گروههای فراوانی که با ایثار و خلوث و فداکاری و شهادت طلبی، کشور و انقلاب را بیمه کردند. ولی حقیقتاً اگر بخواهیم مصداق کاملی از ایثار و خلوص و فداکار و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارایه دهیم چه کسی سزاوارتر از بسیج و بسیجیان خواهند بود. بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین حدیث عشق می دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سرداده اند.
بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند. بسیج لشکر مخلص خاست که دفتر تشکل آنرا همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده اند. من همواره به خلوص و صافی بسیجیان غبطه می خورم و از خدا می خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند. چرا مکه در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام. من مجدداً به همه ملت بزرگوار ایران و مسئولین عرض می کنم چه در جنگ و چه در صلح بزرگترین ساده اندیشی این است که تصور کنیم جهانخواران خصوصاً آمریکا و شوروی از ما و اسلام عزیز دست برداشته اند، لحظه ای نباید از کید دشمنان غالفل بمانیم در نهاد و سرشت آمریکا و شوروی کینه و دشمنی با اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) موج می زند. باید برای شکستن امواج طوفانها و فتنه ها وجلوگیری از سیل آفتها به سلاح پولادین صبر و ایمان مسلح شویم. ملتی که در خط اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) و مخالف با اسکتبار و پول پرستی و تبحرگرایی و مقدس نمایی است، باید همه افرادش بسیجی باشند و فنون نظامی و دفاعی لازم را بدانند، چرا که در هنگامه خطر ملتی سربلند و جاوید است که اکثریت آن آمادگی لازم رزمی را داشته باشد.
خلاصه کلام، اگر بر کشوری ندای دلنشین تفکر بسیجی طنین اندازد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید والا هر لحظه باید منتظر حادثه باشیم. بسیج باید مثل گذشته و با قدرت و اطمینان خطار به کار خود ادامه دهد. امروز یکی از ضروری ترین تشکلها بسیج دانشجو و طلبه است. طالب علوم دینی و دانشجویان دانشگاهها باید با تمام توان خود در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند. فرزندان بسیجی ام در این مراکز، پاسدار اصول تغییرناپذیر نه شرقی و نه غربی باشند. امروز دانشگاه و حوزه از هر محلی بیشتر به اتحاد و یگانگی احتیاج دارند. فرزندان انقلاب به هیچوجه نگذارند ایادی آمریکا و شوروی در آن دو محل حساس نفوذ کنند. تنها با بسیج است که این مهم انجام می پذیرد و مسائل اعتقادی بسیجیان به عهده این دو پایگاه علمی است. حوزه علمیه و دانشگاه باید چهارچوبهای اصیل اسلام ناب محمدی - (صلی الله علیه و آله و سلم) - را در اختیار تمامی اعضای بسیج قرار دهند. باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند و این شدنی است، چرا که بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست، باید هسته های مقاومت را در تمامی جهان بوجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد. شما در جنگ تحمیلی نشان دادید که با مدیریت صحیح و خوب می توان اسلام را فاتح جهان نمود. شما باید بدانید که کارتان به پایان نرسیده است. انقلاب اسلامی در جهان نیازمند فداکاریهای شماست. مسئولین تنها با پشتوانه شماست که می توانند به تمامی تشنگان حقیقت و صداقت اثبات کنند که بدون آمریکا و شوروی می شود به زندگی مسالمیت آمیز، توأم با صلح و آزادی رسید. حضور شما در صحنه ها موجب می شود که ریشه ضد انقلاب در تمامی ابعاد از بیخ و بن قطع گردد.
من دست یکایک شما پیشگامان رهایی را می بوسم و می دانم که اگر مسولین نظام اسلامی را شما غافل شوند به آتش دوزخ الهی خواهند سوخت. بار دیگر تأکید می کنم که غفلت از ایجاد ارتش بیست میلیونی، سقوط در دام دو ابر قدرت جهانی را به دنبال خواهد داشت.
من از تمامی بسیجیان، خصوصاً از فرماندهان عزیز آن تشکر می کنم و از دعای خیر برای این فرزندان باوفای اسلام غفلت نخواهم نمود. خداوند شهدای عزیز و گمنام بسیج را که به عمت همجواری اهل بیت (علیهم السلام) متنع و جانبازان عزیز را شفا و اسرار و مفقودین عزیز را سالماً به اوطانشان بازگرداند و هر روز بر عظمت و شوکت این نهاد مقدس و مردمی که پیروان اسلام عزیز و حضرت بقیه الله الاعظم - ارواحنا لمقدمه الفداء - هستند بیفزاید.
و السلام علیکم و رحمه الله
روح الله الموسوی الخمینی 2/9/1367