فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

تشکیل بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره): 5 آذر 1358

بسیج لشکر مخلص خداست.
امام خمینی (ره)
نیروی انسانی همواره به عنوان عظیم ترین و ارزشمندترین سرمایه به شمار می آیند و قشر عظیم: نیروهای انسانی که اساس تحرک اجتماع را تشکیل می دهند، جوانان می باشند، بدیهی است که حیات یک جامعه و بروز تغییرات و ایجاد فعل و انفعالات در راهیابی به سوی کمال و تعالی، توسط جوانان صورت می گیرد و این واقعیت انکارناپذیر است، زیرا هر جامعه فاقد پویایی و حرکت و بطور اخص "هدفمندی"، محکوم به جمود، رکود و سکون است.
جوانان می تواند همچون اهرمی نیرومند و نیروی محرکه ای قوی، زمینه شتاب و حرکت سریع به سوی فرهنگ و تمدن، اختراعات و ابتکارات، ابداعات و نوآوریها را فراهم آورده، تکامل اجتماعی، آسایش امنیت، رفاه و نیکبختی را در جوامع خویش پی ریزی نمایند. بی دلیل نیست که بخش اعظم برنامه ریزیها و خط دادن به جوانان اجتماعات خود و جوامع تحت سلطه صرف می شود و پیداست که هدف، مهار فکر و ذهن جوانان و هدایت آنها به جهت های مورد نظر خود می باشد تا قدرت تفکر و تعقل و پویایی از این قشر گرفته شود با بحدی تضعیف شود که خطری برای زورمداران محسوب نگردد و هر گاه معدودی سالم باقی بماند، قابل کنترل و سرکوب باشد.
میزان گستردگی و شدت برنامه های شیطانی، تخدیر، تحمیق و منحرف سازی جوامع توسط استعمارگران، به مکتب و آرمانهای ملل و همچنین به روحیه و نژاد ملت و موقعیت کشورها از نظر سیاسی و اقتصادی و نظامی بستگی مستقیم دارد. به گواهی تاریخ، استعمارگران به این واقعیت آگاه بوده، اعتراف نموده اند که اسلام، مکتبی الهی، کامل و جوابگوی تمام نیاز بشر و دارای جهان بینی وسیع و پویا است و احکام آن، جهان شمول و فراگیر و مطابق با اقتضای زمان می باشد و در میان پیروان مذاهب اسلامی، شیعیان ظلم ستیزترین مسلمانان می باشند. از طرفی ایران از نظر جغرافیایی دارای موقعیتی خاص و استراتژیک می باشد و از نظر منابع و ذخایر معدنی از غنی ترین کشورهای دنیا است و مهد شیعه به حساب می آید، از دیرباز مورد طمع قدرتهای شیطانی دنیا به شیوه های مختلف بوده است.
به دنبال پیروزی انقلاب، دست غارتگران استعمارگر از ایران قطع و منافع آنان به خطر افتاد. ملت شجاع و از بند رسته ایران با اتکال به خداوند متعال و با بهره گیری از استعدادهای بالقوه خود و بهره مندی از امکانات کشور به زعامت رهبر کبیر انقلاب، سازندگی کشور را آغاز کرد و ضمن حفاظت و پاسداری از انقلاب، با ایده بیداری ملتها و آزادی انسانها از بند استثمار و استعمار به ترویج اسلام ناب پرداخت و ملل دیگر دنیا نیز با الگوگرفتن از انقلاب اسلامی ایران، پرچم مخالفت و ستیز با حضور ابر قدرتها و ایادی آنان در ممالک خویش را برافراشتند. استعمارگران، منافع خود را در دنیا در خطر دیدند و برای حفظ منافع، به ریشه متوجه گردیده از هیچ دشمنی و شرارت علیه آن فروگذار نکردند.
یکی از خطراتی که انقلاب نوپای اسلامی را تهدید می کرد، حمله نظامی بود. امام (ره) در پنجم آذر 1358، فرمان تشکیل بسیج را صادر و چنین فرمودند:(70)
باید همه قوایمان را مجتمع کنیم برای نجات دادن یک کشور، باید اگر مسائلی برای ما پیش بیاید، هر چه هم سخت باشد، تحمل کنیم... قوای خودتان را مجهز بکنید و تعلیمات نظامی پیدا کنید و به دوستانتان هم تعلیم دهید... مملکت اسلامی همه اش باید نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باد... همه جا باید اینطور بشود که یک مملکتی بعد از چند سالی که بیست میلیون جوان دارد، بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و بیست میلیون ارتش داشته باشد...
امت وفادار امام (ره) بخصوص جوانان بدون فوت وقت به تشکیل بسیج جهت تحقق ارتش بیست میلیونی پرداختند.
از زمانی که نام بسیج در فرهنگ انقلاب جایگاه ویژه خویش را به عنوان یک ارزش الهی پیدا کرد، حیات انقلاب اسلامی و تداوم حرکت توده های محروم و مستضعف در جهان تضمین شد.
بسیج در زمانی کوتاهی توانست قلبها را تسخیر و دلها را شیفته خود نماید و ثابت کرد که مرز جغرافیایی نمی شناسد و محدود به یک سرزمین خاص نمی شود، زیرا بسیج یک جریان و یک فرهنگ ارزشی است که تمامی صفات و خصلتهای نیک و پسندیده را در آیینه وجودی خویش متبلور نموده است.

بسیج در دوران دفاع مقدس

هنوز یک سال از صدور فرمان امام (ره) نگذشته بود که رژیم بعث عراق در راستای اهداف پلید استکبار جهانی، علیه ایران دست به یک حمله همه جانبه زد.
انقلاب اسلامی در آن شرایط بحرانی ناشی از دگرگونیها و تغییر و تحولات، هیچگونه آمادگی لازم را برای مقابله با متجاوزان نداشت. ارتش جمهوری اسلامی ایران که با حمایت امام (ره) توانسته بود جایگاه خود را پیدا نماید، در حال خودسازی و تثبیت نظم و انضباط بود. سپاه پاسداران هم که نهادی نوپا و برای حفظ امنیت شهرها بوجود آمده بود، فاقد هر گونه تجهیزات لازم و تجربه کافی برای مقابله با متجاوز خارجی بود.
دشمن هم با ارتشی تا بن دندان مسلح و برخوردار از پشتیبانی قدرتهای استعماری، کشور را مورد هجوم قرار داد. در اینجا بود که نقش بسیج به عنوان یک نیروی جوشیدن از متن مردم انقلابی، در صحنه دفاع مقدس ظهور و بروز پیدا کرد. دشمن که سودای فتح سه روزه را در سر می پروراند، در همان روزهای نخستین با مردمی مواجه گشت که با دست خالی به دفاع از کیان مقدس نظام اسلامی برخاسته بودند و از ایثار جان خویش دریغ نمی کردند.
جوانان سلحشوری که به فرمان امام (ره) در پایگاههای مقاومت تحت عنوان بسیجی گرد آمده بودند و با کوچکترین اشاره ایشان به جبهه های نبرد هجوم می بردند و تا آخرین قطره خون خویش، ایستادگی و مقاومت می کردند.
در طول هشت سال دفاع، بسیج آن چنان درخشید که دشمنان اعتراف کردند که قدرتی که در بسیج نهفته، توان مقابله با یکایک ارتشهای کلاسیک جهانی را دارد. بسیج وظیفه جذاب، آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی و اعزام آنها به جبهه های نبرد را بر عهده داشت و توانست جمعیت مؤمن و صاحب ارزشی را از امت حزب الله، در درون خود بپروراند و پایه ریزی ارتش مردمی را دنبال کند، و سرانجام پس از هشت سال دفاع مقدس، بسیجیان مظلوم و سلحشور جبهه های توحید به همراه امت شهید پرور، از این آزمایش الهی سربلند و پیروز بیرون آمدند و از نوجوان 13 ساله تا پیرمرد 80 ساله در میان خیل عظیم شهدای بسیج مشاهده می شود. چه زیبا امام راحل این چهره های مظلوم را به تصویر کشید و فرمود:(71)
شما آیینه مجسم مظلومیتها و رشادتهای این ملت بزرگ در صحنه نبرد و تاریخ مصور انقلابید. شما فرزندان دفاع مقدس و پرچمداران عزت مسلمین و سپر حوادث این کشورید.
سردار محسن رضایی فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در رابطه با نقش نیروهای بسیجی چنین بیان داشته است:(72)
... پیروزیهای عظیم نظامی که ما در جبهه های جنگ به دست آوردیم، با خط شکنیها و هجوم دلاورانه رزمندگان بسیجی صورت گرفته و در برسی نقش بسیج در طول 8 سال جنگ، ما باید عامل اصلی پیروزیهای نبرد را، بسیجیهای عزیز و دلاورمان بدانیم که جبهه های جنگ شاهد این دلاوریها بود و به همین دلیل هم پیروزیهای بزرگ در میدان جنگ به دست آمد...
وظیفه بسیج فقط به جنگ و مسئله نظامی محدود نمی شود و امنیت داخلی کشور در سخت ترین شرایط یعنی دوران فعالیت منافقین و دیگر گروههای ضد انقلاب، به مدد نیروهای بسیج و پایگاههای مقاومت حفظ شد.
در حوادث طبیعی و بلایا، حضور بسیجیان گره گشای مشکلات و مایه دلگرمی مردم و مسئولین بوده است. کما اینکه در حادثه اسف بار زلزله رودبار در سال 1369، سرعت عمل و ایثار نیروهای مردمی در عملیات نجات بحدی بود که خارجیان حاضر در منطقه با اظهار تعجب از حضور گسترده بسیجیان اقرار کردند که به حضور آنان احتیاج نیست. مردان بسیجی در منطقه زلزله زده و زنان بسیجی در شهرها با تشکیل صفهای بسیار طویل اهدای خون و اهدای کمکهای نقدی و جنسی، جهانیان را به تحسین وا داشتند.
در امر خطیر و حیاتی مبارزه با تهاجم فرهنگی و جلوگیری از استحاله فرهنگ انقلاب، اصلی ترین نیروی مدافع، بسیج بوده است و با اطاعت از فرمان رهبر معظم انقلاب، برای حفظ فضیلتها و ارزشهای انقلاب در وسط میدان مبارزه حضور دارد. اصولاً تفکر بسیجی کارسازترین عامل در سخت ترین میادین مبارزه بوده است. البته باید اقرار نمود که آرمن امام (ره) در خصوص بسیج در همه ابعادش تحقق نیافته است و هر روز که از عمر انقلاب می گذرد، نیاز کشور و انقلاب به بسیج و تفکر بسیجی بیش از پیش احساس می شود.

شرکت خواهران در امر بسیج

جهاد در مکتب اسلام از فروع دین و از واجباتی است که استواری دین بستگی بدان دارد زیرا اسباب سربلندی، اعتلا و کمال و استقلال جامعه مسلمانان شده و آن را در مقابل دیگر ملل و دشمن متجاوز موجودیت و موقعیت می بخشد. به سبب آنکه دفاع در یک جامعه اسلامی حالت وجوب همگانی دارد، و چون مقدمه واجب می گردد و باید مسلمانان اعم از زن و مرد برای ایجاد زمینه آموزش و حفظ تواناییهای دفاعی که خود مقدمه است، کوشش نمایند.
بدین ترتیب بر 3 مسلمان نیز واجب است تا در جهات مختلف از جمله رزمی، نظامی برای مقابله با دشمن مهاجم به کشور اسلامی، آماده دفاع باشند.
بر همین مبنا آموزش نظامی خواهران نیز در بسیج آغاز شد. و با فرمایشهای امام خمینی (ره) در سالروز ولادت حضرت زهرا (س) نکات مبهمی نیز که در این رابطه وجود داشت، روشن شد.
ایشان فرمودند:(73)
حضرت زهرا (س) مجاهده و مخاطبه با حکومت های وقت داشته و آنها را محاکمه می کرده اند. شما باید از ایشان تبعیت کرده و به او اقتدار کنید تا در روز زن وارد شوید و اگر بپذیرید، هم باید در میدان تحصیل و علم و هم در میدان دفاع از اسلام مجاهده نمایید، که دفاع از اسلام از مهماتی است که بر هر مردی و زنی و هر کوچک و بزرگی واجب است. اگر دفاع بر همه واجب شد مقدمات دفاع هم باید عمل شود. این طور نیست که بر ما واجب باشد دفاع بکنیم ولی ندانیم چگونه دفاع نماییم. البته در آن محیطی که ما تعلیم نظامی می بینید باید محیط آزاد و صحیح باشد و همه جهات عفاف محفوظ گردد.
مرکز بسیج خواهران ماموریت جذب، آموزش و سازماندهی بانوان کشور را به عهده دارد و توانسته است در امر آموزش خواهران در زمینه های نظامی - امدادگری - عقیدتی سیاسی و سواد آموزی، اقدامات موثری را به انجام برساند. همچنین خواهران بسیجی در دوران دفاع مقدس در پشت جبهه نیز حضوری فعال داشته و در تهیه و تدارک وسایل مورد نیاز رزمندگان اسلام زحمات زیادی را متحمل شدند.