فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

ج - وسایل ارتباط جمعی

رسانه ها (اعم از مطبوعات، رادیو و تلویزیون، سینما، تئاتر...) ابزاری که مستقیم و غیر مستقیم در تار و پود زندگی راه یافته، می توانند بزرگترین نقش را در تربیت ایفا کنند. جاذبه این وسایل، ایجاب می کند که با برنامه ریزی کارشناسانه از این امکانات در جهت رشد و تعالی انسانها استفاده کنیم.
ایجاد برنامه های منتوع و جالب در صدا و سیما تنظیم اخبار و گزارشها، تالیف کتابهای آموزنده و تقویت عناصر تلاشگر و مستعد در این راه، ضرورت تردیدناپذیر امروز جامعه ماست و لازمه این امر، اتکا بر فرهنگ غنی و جامع اسلامی - ملی و تقویت بخشهای هنری می باشد. باید امکاناتی برای بهره گیری آموزشی از فیلم در مدارس فراهم آید و علم با آمیزه ای از هنر ارایه شود و غفلت و ساده اندیشی در این مسئله خطرات و خسارات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

د - جامعه

فضای جامعه و ارزشها و ضد ارزشهای موجود، مستقیم و غیر مستقیم بر روان و شخصیت آدمی تأثیر می گذارد. دشوار بودن کنترل انسان و تحول سریع جامعه امروز، از مسائل مهمی هستند که باید در تربیت مورد توجه واقع شوند.

شاخصها، اهداف، اصول و شیوه های تربیت در اسلام

پرورش اخلاق و معنویت از مهمترین مشخصه های تربت اسلامی است و به منظور پرورش انسانهای پرهیزکار و شایسته، الگوهای کاملی را برای تربیت ارایه می دهد. شاخصهای تربیت اسلام بر تزکیه و تعلیم، بر علم و یقین تکیه دارد و هماهنگ با فطرت انسان می باشد.
هدف تربیتی اسلام، پرورش روح حقیقت جویی، و قوه تشخیص در افراد است تا انسانهایی با ایمان با تقوا و عامل به خوبیها تربیت کند و با تشویق آنان به برادری و تعاون، با خشونت، فقر و مظاهر آن مبارزه نماید.
اسلام، مبانی تربیتی خود را بر اساس اعتقاد و ایمان به خدا استوار کرده، "لا اله الا الله" را شعار اعتقادی و تربیتی خود قرار داده و همه اصول را بر محوریت پروردگار یکتا گرد آورده است. کرامت و شرافت انسان، مساوات ، توجه به مراحل رشد انسان، جهت و هدف داشتن انسان، قابلیت و استعداد بشر برای رسیدن به کمال و مبارزه با کفر، شرک، جهل و مظاهر آن از اصول تربیتی اسلام است.
شیوه تربیتی اسلام براساس قرآن و سنت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت (علیه السلام) است.
اسلام با آگاه ساختن انسان از خویش و جهان پیرامونش، به تربیت همه جانبه و جامعه ای بر اساس برادری، حق و قانون ایجاد می کند.
ایجاد زمینه سالم، داشتن الگو، تمرین، تکرار و عادت دادن، مشاهده، تجربه و تعقل، امر به معروف و نهی از منکر، بیان قصص انبیا و سرگذشت ملتها، ذکر امثال و حکم و ارایه تشبیهات معقول و محسوس، جلوگیری از انجام کار ناپسند و سرانجام دعا و نیایش، از مهمترین شیوه های تربیتی از دیدگاه اسلام است.
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در حق معلمانی که در امر تعلیم و تربیت احیا گر روشنهای آن حضرت هستند، فرموده اند:(57)
رحمت خدا بر جانشینان من، سوال شد که جانشینان شما چه کسانی هستند؟
فرمودند:
عالمانی که سنت و روشهای عملی مرا احیا می کنند و به بندگان خدا یاری می دهند.
و در جایی دیگر در مورد شرای یک معلم خوب فرموده اند:(58)
از محضر عالم و معلمی کسب فیض کنید که شما را از تکبر به تواضع، از ریا به اخلاص، از شک به یقین، از اشتهای نفسانی به زهد و از عداوت و دشمنی به معاشرت صحیح سوق دهد.
امام (ره) در بخشی از سخنرانیهای خویش فرموده اند:(59)
... تمام ملت باید معلم باشند، معلم فرزندان خود. اسلام، تمام افرادش معلم باید باشند و تمام افرادش متعلم. بانوان همه باید معلم باشند برای فرندان خودم در دامن خود مثل استادان، معلمان تربیت کنند. پدران باید معلم باشند از برای فرزندان خود. خانواده شما باید مدرسه باشد، تعلیم احکام اسلام و تهذیب اخلاق نونهالان. شما باید نونالان مهذب تحویل معلمان بدهید و معلمان باید آنها را بیشتر تهذیب کنند. معلمان خیلی مقام بزرگ دارند و خیلی مسئولیت بزرگ. اگر معلمان، کوتاهی کنند در تعلیم، مسئول هستند. معلمین هستند که می توانند مملکت را حفظ کنند، استقلال مملکت را. جوانهای ما، آنهایی که مقدرات مملکت به دست آنها خواهد آمد، زیردست معلمین باید تربیت بشوند، اگر تربیت صالح شدند، مملکت صالح به دست ما می افتد و اگر خدای نخواسته تربیت های غیر الهی شدند ، مملکت از دست می رود. معلم! بیدار شو!...