فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

دستاوردهای خارجی تصرف لانه جاسوسی

تسخیر لانه جاسوسی اثر مهمی بر روشها و سیاستهای آمریکا و نیز افکار عمومی جهان داشت که فقط به ذکر بعضی از موارد آن می پردازیم:
الف - افشا شدن ماهیت اطلاعاتی و جاسوسی سفارتخانه های آمریکا.
ب - کم شدن تماس و ارتباط افراد "منبع" با آمریکاییها و بالعکس، در کشورهای تحت سلطه، از ترس تکرار وقایعی چون تسخیر لانه.
ج - کم شدن حجم اسناد نگهداری شده در سفارتخانه های آمریکا در جهان و تحمیل هزینه ای کلان برای حفاظت بیشتر.
د - مرعوب شدن کارمندان جاسوس سفارتخانه های آمریکا در جهان و احساس اینکه دولت آمریکا قادر به حفاظ آنها نیست.

شکستن بت ابر قدرتها

قیام و انقلاب مردم مسلمان ما در دفاع از شرافت و هویت اسلامی بر تارک مبارزات ضد استکباری درخشید و رهگشای شکست هیبت دروغین آمریکا شد. عدم توانایی استکبار در حل بحران، طلسم بت ابرقدرتها را شکست و رهگشایی برای مباران و مجاهدان در سراسر عالم شد.
به واسطه تسخیر لانه، خط دفاعی آمریکا، که همیشه بوسیله آن رعب و وحشت ایجاد می کرد، فرو ریخت و شکستهای پیاپی آمریکا در بعد حرکات نظامی و دیپلماسی برای نجات گروگانها، اسطوره غیر قابل نفوذ بودن آمریکا را در هم ریخت و نان داد که آمریکا را می توان با حرکت گسترده و اتکا به مردم شکست داد. این کلام گوهر بار امام (ره) که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند عینیت یافت، چشم امید تمامی رنج دیدگان تاریخ به انقلاب شکوهمند اسلامی دوخته شد و ایران مأمن و کعبه آمال تمامی آزادگان و مباران جهان گردید.

ماجرای ایران گیت: 13 آبان 1365 / 4 نوامبر 1984

این ماجرا که بعضاً "ایران گیت"، "ریگان گیت"، "کونتراگیت" و "نورث گیت" نامیده می شود، اشاره به تلاشهایی دارد که از سوی مقامهای آمریکایی برای برقراری رابطه سیاسی با جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت.
وجه تسمیه ایران گیت از سوی رسانه های آمریکا به مسئله تلاش دولت ریگان برای برقراری رابطه با ایران اطلاق می شود که آن را با بحران واتر گیت نیکسون رئیس جمهور اسبق آمریکا مقایسه می کنند. اصطلاح کونتراگیت به این سبب گفته می شود که برخی از محافل آمریکا، ریگان و دولتش را متهم کردند که سود حاصله از تجارت اسلحه را جهت تامین هزینه های شورشیان ضد دولتی نیکاراگوار [کونترا] اختصاص داده است.
اصطلاح نورث گیت بدین سبب که مقامهای مسئول، سرهنگ دوم "آلیور نورث" معاون "آدمیرال جان پویند کستر" مشاور ریگان در امور امنیت ملی آمریکا را از مهره های اصلی این ماجرا می دانند.
در 13 آبان 1365، رئیس مجلس وقت طی نطقی این اقدام آمریکا را تلاشهای مقامات کاخ سفید برای جلب رضایت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و اعلام نمود که رابرت مک فارلین از چهره های ارشد کاخ سفید مشاور سابق ریگان در امور امنیت ملی، با سه نفر دیگر مخفیانه با گذرنامه های ایرلندی و با یک هواپیمای حامل اسلحه ایکه از بازارهای بین المللی خریداری کرده بودیم وارد تهران شدند. ما به دستور امام از تماس با آنها خودداری و فقط به مدت سه ساعت آنان را تخلیه اطلاعاتی کرده و مورد بازجویی قرار دادیم. آنها پیامی از جانب ریگان برای برقراری مجدد رابطه با جمهوری اسلامی ایران آورده بودند. پس از پنج روز بازداشت از ایران خارج شدند.
روز پانزدهم آبان، وزارت امور خارجه ایرلند شمالی نسبت به استفاده غیر قانونی از گذرنامه به آمریکا اعتراض کرد.
در همین روز نست وزیر وقت مهندس موسوی، اظهار داشت:
ما در سطح جهان با کشورهای متعددی سر و کار داشته و با آنها صحبت و مذاکره می کنیم. لیکن بفرموده حضرت امام، رابطه آمریکا با ایران رابطه گرگ و میش است، و دلیل آن جنایاتی است که آمریکا در رابطه با انقلاب اسلامی ایران مرتکب شده یا می شود. وی تأکید کرد که جز در موارد مربوط به دادگاه لاهه هیچ مذاکره رسمی و غیر رسمی بین ایران اسلامی و آمریکا وجود ندارد.
مطبوعات غرب ادعا کردند که هدف اصلی سفر مک فارلین به ایران تلاش برای مقابله با تروریسم و جلوگیری از آدم ربایی در لبنان و استفاده از نفوذ ایران در لبنان برای آزادی گروگانهای آمریکایی بوده است.
روز 17 آبان 1365 مک فارلین طی مصاحبه ای در آمریکا اظهار داشت که: خبرهای مربوط به این سفر کاملاً دروغ و خیالبافی است. وی گفت: در شرایط سخنی بسر می برد که نمی تواند در مورد این گزارشها اظهار نظر کند
روز بعد وی گفت که بهبود روابط به چند شرط بستگی دارد:
1- توقف صدور تروریسم و انقلاب در منطقه خلیج فارس.
2- مذاکره برای خاتمه جنگ ایران و عراق.
3- همکاری در آزادسازی گروگانهای آمریکا در لبنان.
و هدف از سفرش به ایران برای تحقق این سه شرط بوده است.
به این ترتیب مک فارلین به سفر به ایران و به هدفت اصلی سفر، یعنی گشوده رابطه با ایران، با عنوان کردن سه شرط اعتراف کرد.
روز 19 آبان، حملات مطبوعات آمریکا علیه دولت ریگان آغاز شد. نیویورک تایمز نوشت: اعتبار آمریکا خدشه دار شده است. کریستین ساینس مانیتور نوشت: آمریکا با آبروی خود بازی می کند.
روز 21 آبان، "جان پویند کستر" مشاور امنیت ملی ریگان در مصاحبه ای با واشنگتن پست گفت: آمریکا در مورد فردی که بتواند در ایران مورد اعتماد کاخ سفید قرار گیرد اشتباه کرده است.
روز 22 آبان، نماینده دائمی ایران در سازمان ملل طی مصاحبه ای که در نیویورک برگزار شد، شایعه صدور اسلحه از اسرائیل به ایران را یک دروغ مسخره برای سرپوش نهادن بر رسوایی آمریکا در ایران دانست. وی گفت: اقلام نظامی که ایران در زمان شاه از آمریکا خریداری کرد و یا مطالباتی که از آن کشور یا فرانسه داریم، هیچگونه ارتباطی با سایر قضایا ندارد و وصول آن تعهدات را حق قانونی خود می دانید. وی در مورد گروگانهای آمریکایی در لبنان گفت: مسئله گروگانها مسئله مردم لبنان است و ما نفوذی نسبی در لبنان داریم و زمانی برای همکاری آماده ایم که آمریکا ثابت کند سیاست خود را نسبت به منطقه و مسلمانان عوض کرده است. مک فارلین در یک مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای. بی. سی آمریکا به سفر خود اعتراف، و افزود: ماجرای کیک و انجیل که ایرانی ها ادعا می کنند ما با خود به تهران برده به عنوان کلید فتح باب مذاکره تقدیم داشته ایم، صحت ندارد.
ریگان در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که هدف ماتجدید روابط با ایران، خاتمه آبرومندانه جنگ تحمیلی، قطع تروریسم دولتی در خاورمیانه و تامین بازگشت سالم تمامی گروگانهای آمریکایی از لبنان بوده است.
و در ادامه گفت: چرا شما مردم آمریکا باید سوال کنید که آیا هر گونه رابطه ای با ایران برای ایالات متحده دارای اهمیت است یا خیر؟ ایران در قسمتی از پر اهمیت ترین منطقه جغرافیایی جهان قرار دارد. این کشور بین شوروی و آبهای گرم اقیانوس هند واقع گردیده است. جغرافیایی ایران، این کشور را در موضع حساسی قرار داده که از آن موضع، متخاصمین می توانند در جریان نفت کشورهای عرب هم مرز خلیج فارس دخالت نمایند. از جغرافیا که بگذریم منابع نفتی ایران برای سلامت دراز مدت اقتصادی جهان حائز اهمیت است. به این دلایل به نفع ماست تا در پی تحولاتی در داخل ایران باشیم، ریگان افزود ما قادر به چشم پوشیدن از این واقعیت نیستیم، چرا که منافع ما در خاورمیانه حیاتی است، ولی سیاست ایران به نفی تمامی نفوذ غرب در خاورمیانه متمرکز گردیده است. ما در پی دستیابی به قلمرو یا موضع خاصی در ایران نیستیم.
انقلاب ایران یک واقعیت تاریخی است و نیازی نیست که بین منافع بنیادین ملی ایران و آمریکا منازعه و مغایرت دائمی وجود داشته باشد. از سال 1983 کشورهای مختلفی در تلاش برای برانگیختن تماس های مستقیم بین ایران و آمریکا برآمده اند. کشورهای اروپایی، خاور نزدیک و خاورمیانه سعی کرده اند تا به عنوان میانجی عمل نمایند، ولی علی رغم خواست و تمایل آمریکا برای گام نهادن در این زمینه، هیچ یک از این تلاشها ثمری نداشت. با داشتن چنین تاریخچه ای بود که ما سال گذشته هنگامی که نسبت به امکان تثبیت یک سلسله مذاکرات مستقیم با مقامات ایران مطلع شدیم، آن را قبول کردیم. به خاطر اهمیت استراتژیک ایران و نفوذ این کشور در جهان اسلام است که ما در صدد کاوش برای یک رابطه بهتر بین کشورهای خود برمی آئیم.
در این رهگذر، نامه 8 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزنامه رسالت به این شرح به چاپ رسید:
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی - احتراماً تقاضا دارد به وزیر امور خارجه ابلاغ گردد که طبق اصل 88 قانون اساسی در مهلت مقرر در مجلس حاضر و به سؤالات زیر پاسخ دهند.
1- با توجه به اینکه وزارت امور خارجه عهده دار اجرای سیاست خارجی جمهوری اسلامی است و تعیین خط مشی با مقام معظم رهبری و مجلس شورای اسلامی است، در رابطه با جنجال تبلیغاتی اخیر از داخل و خارج از کشور در خصوصی ارتباط با دولت آمریکا اعلام دارند که این ارتباط در چه سطحی صورت پذیرفته است.
2- نظر به اینکه مجلس شورای اسلامی هیچگونه اطلاعی از این فعال و انفعالات نداشته، اعلام دارند چه مقامی یا مقامهایی تصمیم به این تماس و ارتباط گرفته اند.
3- بطوری که شنیده می شود افرادی خارج از کادر وزارت امور خارجه با هیأت آمریکایی تماس گرفته و مذاکره نموده اند. لطفاً اعلام دارید که این افراد مأموریتی از جانب وزارت امور خارجه داشته اند یا خیر و در صورتیکه پاسخ منفی باشد مجوز قانونی تماس و ارتباط افراد مذکور کدام است؟
4- جریان سفر هیأت آمریکایی به ایران به چه صورت و با چه کیفیتی صورت پذیرفته و چه کسانی در ایران با آنها مذاکره نموده، محور مذاکرات به چه تصمیماتی منجر گردیده است.
ضمناً موضوع قبلاً با وزیر محترم امور خارجه در میان گذاشته شده و پاسخ مشارالیه مقنع نبوده است.
در قبال این رویدادها، امام طی بیاناتی فرمودند:(55)
می خواهم عرض کنم چرا اینقدر ما عقب افتاده هستیم؟ چرا ما باید به واسطه اغراض نفسانیه این قدر خودمان را ببازیم؟ چرا باید وقتی؟ دنیا به تزلزل در آمده است برای این بی اعتنایی ایران به کاخ سفید و سیاه، چرا ما باید توجیه کنیم مسائل آنها را؟ چرا ما باید این قدر غرب زده باشیم یا شیطان زده؟
من هیچ توقع نداشتم از بعض این اشخاص ولو بعضی شان در نظر من پوچند، لکن از بعضی از این اشخاص که سابقه دارند هیچ توقع نداشتم که در این زمان که باید فریاد بزنند سر آمریکا، فریاد می زنند سر مسئولین ما. چه شده است؟ شماها چه تان است؟ چه کردید شماها؟ شماها چرا باید تحت تأثیر تبلیغت خارجی واقع بشوید یا تحت تأثیر نفسانیات خودتان؟! هم در یک همچین مسئله مهمی که باید همه شما دست به دست هم بدهید و ثابت کنید به دنیا که ما وحدت داریم، وحدت ما این طور شده است و در روزی که روز هفته وحدت است چرا شماها می خواهید تفرقه ایجاد کنید؟ چرا می خواهید بین سران کشور تفرقه ایجاد کنید؟ چرا می خواهید دو دستگی ایجاد کنید؟ چه شده است شما را؟ کجا دارید می روید؟ این تذهبون؟
"کیسینجر" وزیر امور خارجه اسبق نیز در این رابطه گفت: تلاش رئیس جمهور آمریکا برای دوستی با ایران قابل ستایش است، اما نباید این ماجرا با "واتر گیت" مقایسه شود زیرا ارتباط با ایران به نفع آمریکا است ولی رسوائی واترگیت شامل منافعی برای یک حزب سیاسی بود.
در تاریخ 8 بهمن 1365 (28 ژانویه 1987)، دولت ایران انجیل هدیه شده ریگان را با دستخط و امضای وی که برای مسئولین ایرانی ارسال شده بود، به نمایش گذارد. ضمنا از نخستین قربانیان این ماجرا می توان از " آدمیرال پویندکستر"، "سرهنگ نورث"، "ویلیام کیسی" رئیس سیا، یاد کرد.
ریگان پس از انتشار گزارش کمیسیون تاور طی یک نطق تلویزیونی در چهارم مارس 1987 اعلام داشت که ابتکار در قبال ایران به صورت مبادله اسلحه در برابر گروگانها یک اشتباه بود. وی همچنین مسئولیت کامل اقدامهای خود و دولتش را در ارتباط با ایران، به عهده گرفت.