فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

تصرف لانه جاسوسی

در زمان دولت موقت در سرتاسر کشور، / در دانشگاه ها و کارخانه ها، توسط ایادی آمریکا حرکتهایی می شد تا جو سیاسی جامعه را هر چه بیشتر پیچیده کرده و به نفع آمریکا پیش ببرند. بعدها معلوم شد که مرکز تمامی این جریانات ضد انقلابی در سفارت آمریکا در تهران بوده است، در حالی که موضع منافقانه آمریکا نسبت به انقلاب اسلامی مانع از روشن شدن چهره واقعی آمریکا در میان مردم گردیده بود.
در چنین شرایطی امام خمینی (ره) بیانات قاطعی علیه ابرقدرتها و بویژه آمریکا ابراز فرمودند و بویژه ورود شاه را به آمریکا بعنوان سرفصلی تازه برای یک تهاجم سنگینی علیه آمریکا اعلام کرده و فرمان مقابله را به تمامی دانش آموزان، دانشگاهیان و طلاب علوم دینی صادر نمودند:(53)
بر دانش آموزان، دانشگاهیان و محصلین علوم دینیه است که با قدرت تمام حملات خود را علیه آمریکا و اسرائیل گسترش داده و آمریکا را وادار به استرداد این شاه مخلوع جنایتکار نمایند و این توطئه بزرگ را بار دیگر شدیداً محکوم کنند.
دانشجویان مسلمان دانشگاه ها با درک فرمایش امام (ره) و توجه به این نکته که امام (ره) فرموده بودند: همه گرفتاری که ما داریم از دست آمریکا داریم بعنوان لبیک به فرمایش ایشان و وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. به دنبال آن دانشجویان دانشگاه تهران، پلی تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و... گرد هم آمده و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا در نهایت شجاعت به سفارت حمله کردند و علی رغم مقاومت آمریکاییها و محافظین، سفارت را به تصرف کامل در آورند. حتی بعضی از آمریکاییها را که در جریان اشغال گریخته بودند تعقیب کرده و دستگیر کردند. پس از تسخیر لانه جاسوسی بسرعت و با درایت کامل از نابود کردن بقیه اسناد توسط آمریکاییها جلوگیری شد و ضمن جلوگیری از نفوذ عناصر انحرافی به داخل برای نگهداری گروگانها برنامه های روشنی تنظیم گردید.
به محض انتشار خبر، بسیاری از مردم با شور و اشتیاق، مقابل جاسوسخانه تجمع کرده و با دقت جریان را تعقیب می کردند. با برنامه های توجیهی دانشجویان برای مردم یقین پیدا شد که دانشجویانی که در لانه اند دانشجویان مسلمان دانشگاه ها هستند.
دانشجویان مسلمان با دقت تمام سعی کردند که گروهکهای چپ و چپ نما از این حرکت سوء استفاده نکنند و این حرکت نهایتاً در دست همان مسلمانانی باشد که واقعاً علیه آمریکا مبارزه می کردند، نه کسانی که ظاهراً شعار ضد آمریکایی سر می دادند اما عملاً راه نفوذ آمریکا را هموار می کردند. گروهکهای چپ و چپ نما که خود را از قافله عقب می دیدند به انحای مختلف خواستند یا جریان لانه را ساختگی جلوه دهند و یا به نحوی خود را در آن سهیم کنند که البته اقدامات احتیاطی دقیق مانع از سوء استفاده تمامی جریانات انحرافی گردید.
درباره تصرف لانه جاسوسی موضعگیریها و اظهارنظرهای گوناگونی به وجود آمد، بویژه دولت موقت و نخست وزیر وقت که تا آن زمان مورد حمایت امام (ره) بود، با این حرکت مخالفت می کردند. از آنجا که سرنوشت گروگانها با سرنوت کشور بی ربط نبود، در میان اظهار نظرهای گوناگون، همه منتظر نظر امام (ره) بودند. نحوه موضعگیری امام (ره) بسیار تعیین کننده بود، چرا که رفت و آمدهای بسیاری برای خارج کردن دانشجویان از لانه جاسوسی انجام می شد. فردای همان روز امام (ره) حرکت دانشجویان را تایید کردند. کلام بلند و والای امام (ره) چنین بود: در ایران انقلاب است، انقلابی بزرگتر از انقلاب اول و پس از اینکه احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران مطرح گردید، حضرت امام (ره) با صلابت و قاطعیت فرمودند:(54)
شما می بینید که الان مرکز فساد آمریکا را جوانها رفته اند گرفته اند و آمریکاییهایی را هم که در آنجا بودند گرفتند و آن لانه فساد را به دست آورند و آمریکا هم هیچ غلطی نمی تواند بکند و جوانها مطمئن باشند که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند... مگر آمریکا می تواند دخالت نظامی در این مملکت بکند، امکان برایش ندارد. تمام دنیا توجهشان الان به اینجاست... غلط می کند دخالت نظامی بکند. نترسید و نترسانید. هم این تعبیر که جوانهای ما از روی باز احساسات جوانی کردند که اگر چنانچه آمریکا بخواهد دخالت نظامی بکند ما چه خواهیم کرد، اصلاً این اگر را هم نباید گویند، آمریکا عاجز از این است که دخالت نظامی بکند ما چه خواهیم کرد... اگر آنها می توانستند دخالت نظامی بکنند شاه را نگه می داشتند.
آمریکا هرگز در طول حیاتش این چنین تحقیر نشده بود. ابهت و هیبت آمریکا را این سخنان بزرگمرد تاریخ اسلام در هم شکست. امام (ره) خود حامی و هدایتگر جریان لانه جاسوسی شد ومسأله سفارت در آن مقطع، به عنوان مهمترین مسأله کشور مطرح گردید و آمریکا نیز فعالیتهای جدی خویش را علیه گروگانگیری در ایران آغاز کرد.
با فتح لانه جاسوس ماهیت چهره های سازشکار که در صحنه سیاسی کشور ظاهر شده بود، افشا گردید و روحیه بیداری و هوشیاری و وحدت و همبستگی در امت دمید شد. عملیات جاسوسی آمریکا در منطقه بر ملا و پایگاه جاسوسی اش برچیده شد و از همه مهمتر، ابهت پوشالی آمریکا در جهان شکسته شد. مردم قهرمان و انقلابی ایران 444 روز کارکنان جاسوس سفارت را در پنجه قدرتمند خود نگهداشته و در مقابل تمامی فشارها ایستادگی کرده و هیات حاکمه آمریکا ابر قدرت قرن را به خفت کشاندند.

اقدامهای آمریکا علیه تسخیر لانه جاسوسی

مهمترین اقدامهای آمریکا در مقابله با این حرکت اسلامی عبارت بود از:
- فشار آوردن به دولت موقت که با استعفای نخست وزیر منتفی گردید.
- اعزام هیأت نماینده ویژه کارتر متشکل از "رمزی کلارک" و "ویلیام" به ایران، که پیام امام (ره) کار آنان را متوقف کرد. در این پیام ضمن اعلام امتناع ایشان از ملاقات با آنان، ملاقات شورای انقلاب اسلامی و تمامی مسئولین را با آن هیات به شرطی ممکن شمرد که شاه را تحویل بدهند، که در نتیجه هواپیمای حامل آمریکاییها در آسمان مسیر خود را به سمت ترکیه تغییر داد.
- تماسهای آمریکا با بعضی از غربزدگانی که گمان می کرد، می توانند در جهت آزادی گروگانها اقدامی بکنند، مانند بنی صدر و قطب زاده.
- اعزام میانجی از اشخاص و یا کشورهایی که می توانستد با مسئولین کشور ما صحبت کنند، مانند کشور پاکستان، فلسطینیها و یا "حسنین هیکل" روزنامه نگار مصری و در نهایت پاپ.
- فشار آوردن آمریکا به مجامع بین المللی تحت نفوذ خود در جهت محکوم کردن و یا اتخاذ تصمیم علیه ایران، مانند سازمان ملل متحد و دبیرکل وقت آن "کورت والدهایم"، شورای امنیت سازمان ملل، سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی، بازار مشترک اروپا، دیوان لاهه و صلیب سرخ جهانی.
- نامه کنگره آمریکا به مجلس شورای سلامی.
- تبلیغات منفی علیه دانشجویان مسلمان مستقر در لانه جاسوسی (مبنی بر کمونیست بودن آنها و یا اینکه با گروگانها با خشونت رفتار می گردد و اتهامهای بی پایه ای از این قبیل)
- زمینه سازی در ملت آمریکا برای انجام اقدام و عملیات احتمالی و نیز تبلیغات منفی علیه ایران برای موجه جلوه دادن حرکتهای جاسوسی شیطان بزرگ.
پس از بی ثمر ماندن این قبیل اقدامها، آمریکا به اقدامهای جدی تری پرداخت که بعضی از آنها عبارتند از:
- محاصره اقتصادی جمهوری اسلامی ایران.
- بلوکه کردن دارائیهای ایران توسط آمریکا.
- قطع کامل روابط آمریکا با ایران.
- و بالاخره تهدید نظامی و مانورها و نقل انتقالات ناوگان آمریکا جهت مرعوب ساختن ملت مسلمان ایران
عدم تأثیر تمامی این شگردها که اعتبار جهانی آمریکا را مخدوش کرده بود منجر به اعمال آخرین حربه یعنی نقشه دخالت نظامی و ربودن گروگانها گردید که جنود الهی در کویر دور افتاده طبس تمامی آن را نابود و نقشه شیطانی را بی اثر کرد و باعث سرور و شادی امت قهرمان ایران و یأس و خواری مستکبرین جهان گردید.
از طرف دیگر رژیم آمریکا در قبال مسأله شاه سخت به انفعال افتاد و با دستپاچگی به دنبال یافتن پناهگاهی برای او به جستجو مشغول شد که بالاخره او را به پاناما منتقل و چون با عکس العمل مردم پاناما مواجه شد در نهایت با ذلت و خواری به مصر منتقل کرد.

دستاوردهای داخلی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا

الف - رشد، کمال و استحکام انقلاب:
آشنا شدن هر چه بیشتر مردم مسلمان و انقلابی با ماهیت بزرگترین دشمن خود یعنی آمریکا، تأثیر مهمی بر استحکام شکست ناپذیری انقلاب خواهد داشت. به هر میزان که ملت ما نسبت به دشمن اصلی خویش آشنایی داشته باشد، به همان میزان در برابر جریانهای انحرافی و ترفندهای شیطان بزرگ هوشیار و استوار خواهد بود. همچنین مواجه شدن امت اسلام با خطرهایی بزرگ و استقامت در برابر تمامی آنها، خود باعث افزونی روحیه ایثارگری و بیزاری از قدرتهای دنیایی و تکیه بر خداوند تبارک و تعالی است.
ب - تثبیت خط امام به عنوان خط سازش ناپذیر با غرب و ضربه مهلک به ضد انقلاب:
در شرایط قبل از تسخیر لانه جاسوسی، جریانهای چپ و چپ نما با ژستهای به اصطلاح ضد امپریالیستی، جوانان حزب اللهی و مؤمن را به عنوان مرتجع و غیر انقلابی می کوبیدند و بویژه عملکرد نادرست و لیبرالی و موضعگیریهای ناصحیح دولت موقت و آزادی های بی رویه، باعث تجری آنان در خطوط انحرافی و حمله به دولت و نظام می شد. تظاهرات، تحصن ها، کارشکنی ها، تحریکات ملیتهای گوناگون به نام انقلابی بودن و ضد آمریکایی توسط جریانهای ضد انقلاب و به قصد ضربه زدن به نظام، رو به فزونی بود. با تصرف جاسوسخانه آمریکا، آنان بهانه های تحریکات و حرکتهای ضد انقلابی را بنحو چشمگیری از دست داده و موج پرشور همه گیر انقلاب چونان اوایل پیروزی، ضد انقلابیون و چپ ها و منافقین را به ذلت، بیچارگی و یأس کشاند و ثابت کرد که تنها امام و پیروان صدیق او هستند که مردانه و در عمل، با غرب با سرکردگی آمریکا می ستیزند.
ج - سقوط دولت موقت:
آشکار شدن ناهمسانی تفکر و مشی لیبرالها و دولت موقت با تفکر و مشی رهبری انقلاب که موجب سقوط فوری دولت موقت گردید.
د - اسناد لانه جاسوسی و افشای آنها:
شاید به جرأت بتوان گفت اسنادی که در جاسوسخانه آمریکا به دست دانشجویان افتاد، به لحاظ کمی و کیفی در تاریخ کم نظیر و با بی نظیر باشد! حجم اسنادی که از آمریکا به دست ملت افتاد در طول حیات قدرتهای استکباری بی سابقه است. گرچه جاسوسان آمریکا در تهران بمحض اطلاع از حمله دانشجویان مسلمان به جاسوسخانه، بسرعت و با آمادگی قبلی و با روشهای سریع، شروع به نابودی اسناد مهم کردند، لیکن با سرعت عمل و هوشیاری دانشجویان مسلمان باعث حفظ و باقی ماندن بسیاری از آنها و امکان بازسازی بسیاری دیگر گردید. افشای اسناد باعث شد که ملت مسلمان نسبت به ماهیت بسیاری از جریانها و چهره های سیاسی موجود در جامعه، آگاهی و اطلاع پیدا کنند.
از بدو امر با اینکه بسیاری از لیبرالها و جریانهای انحرافی دیگر به انحای گوناگون قصد مخدوش جلوه دادن این اسناد را داشتند، اما به فضل الهی و هوشیاری دانشجویان مسلمان مستقر در لانه جاسوسی و مسئولین دلسوز، صحت اسناد منتشره بر همگان روشن شد. این اسناد در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و... کشور، همچنین در مورد بعضی از کشورهای دیگر منطقه و نهضتهای اسلامی بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است، و تا به حال مجلدات زیادی از این اسناد منتشر گردیده است که به نوبه خود در افشاگری چهره آمریکا مؤثر بوده است و جای تقدیر دارد.
ح - بر هم خوردن شبکه های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا:
تسخیر مرکزیت شبکه اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا را در تهران متلاشی کرد. سازماندهی سفارتخانه آمریکا در تهران بنحوی بود که از دو بخش وزارت خارجه و سیا تشکیل شده بود. بخش سیا از محل کاملاً مجهز و امنی برخوردار بود و در رأس این بخش یکی از ورزیده ترین عناصر سازمان اطلاعاتی آمریکا که سالیان سال در سرکوبی ملتها در کشورهای دیگر نقش اساسی داشت، مشغول به تنظیم برنامه های ویژه بود. بدیهی است با حذف مرکزیت، قدرت بهره گیری آمریکا از منابع جاسوسی و اطلاعاتی داخلی، ضربه ای جدی خورد، به نحوی که تا مدتها حتی رادیوهای خارجی اخبار ایران را از صدای جمهوری اسلامی ایران نقل می کردند. البته نباید با ساده اندیشی، از سازماندهی مجدد این نیروها غافل بود.