فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

تسخیر لانه جاسوسی: روز مبارزه با استکبار جهانی: 13 آبان 1358

با پیروزی انقلاب اسلامی، باران توطئه ها باریدن گرفت. شیطان بزرگ با دخالتهای آشکار و پنهان سعی در ایجاد جریانهای انحرافی در نهضت داشت تا آنکه بذر رهنمودهای باغبان پیر و هوشیار نهضت در ضمیر پاک فرزندان دلیر امت جوانه زد و در قلب خزان در 13 آبان سال 1358، به شکوفه نشست. گروهی از پاک ترین و آگاه ترین فرزندان امام با رهنمود ولایت امر اسماعیل وار با عزم شهادت ابراهیم گونه تبر را نه بر شانه، که بر فرق "بت اعظم" کوبیدند.
دانشجویان پیروی خط امام شیشه عمر "دیو کاخ سفید""غول آمریکا" را بر سنگ اراده الهی کوبیده و لانه جاسوسی آمریکا را فتح کرده و حماسه عظیمی را می آفرینند که امام (ره) آن را به حق انقلاب دوم و انقلاب بزرگتر از انقلاب اول می نامند و فریاد بر می آورند:(52)
شما می بینید که الان مرکز فساد آمریکا را جوانها رفته اند گرفته اند و آمریکاییها هم که در آنجا بودند گرفتند و آن لانه فساد را به دست آوردند و آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و جوانها مطمئن باشند که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
سفارتخانه های آمریکا کانونهای اصلی جاسوسی سازمان سیا در کشورهای خارجی هستند. آشنایی با شیوه جاسوسی این سفارتخانه ها در کشورهای جهان بسیار در خور توجه است. سازمان سیا از بدو به وجود آمدن خود در 1947 دارای سه واحد مستقل بوده است. این سه واحد عبارتند از:
1- سرویس جمع آوری اطلاعات خارجی.
2- سرویس عملیات جاسوسی و ضد اطلاعاتی.
3- سرویس مداخلات مخفی در کشورهای خارجی.
تاسیس دو سرویس اول رسماً در کنگره آمریکا به هنگام بررسی طرح تأسیس سازمان سیا مورد تأیید و تصویب قرار گرفت، اما سرویس سوم همواره مخفی ماند و بطور نامرئی و غیر رسمی در کشورهای خارجی به کار خود ادامه داد. تمام آشوبها و کودتاهای آمریکایی در کشورهای خارجی که با تلاش مأمورین سفارتخانه های آمریکا صورت می گیرد بدون استثنا توسط اداره مزبور رهبری می شود. مأموران سیا در کشورهای خارجی معمولاً در پوشش دیپلماتیک فعالیت دارند. اینان مسئولیت نفوذ در احزاب سیاسی، گروه های دانشجویان، اتحادیه های کارگری، وسایل ارتباط جمعی، مراکز اداری و نظامی را عهده دار هستند و آنقدر که مأموران سیا سعی می کنند در ارتش این کشورها نفوذ کنند وابستگان نظامی آمریکا در سفارتخانه ها از چنین وظیفه ای برخوردار نیستند!
اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی آمریکا در تهران نشان می دهد که در سفارتخانه های آمریکا، واحدی بنام مراکز عملیاتی وجود دارد. رؤسای این مراکز رهبری عملیات گوناگون جاسوسی در کشورهای حوزه مأموریتشان را بر عهده دارند. اینگونه افراد نیز عموماً در پوشش دیپلماتیک فعالیت دارند و از مصونیتهای دیپلماتیک برخوردار هستند.
در سفارتخانه های آمریکا، دفتری برای ثبت فعالیت مأمورانی که زیر نظر سفارتخانه به کار جاسوسی اشتغال دارند، وجود دارد. در این دفتر تمام عملیات موفق و ناموفق مأموران و عوامل نفوذی آمریکا در مراکز دولتی یا نظامی با حروف و علائم رمز ثبت، و به وزارت خارجه آمریکا تلکس می شود. این دفتر از جمله اسنادی است که سفارتخانه های آمریکا در جهان به محض احساس خطر مبادرت به مخفی کردن و یا انهدام آن می کنند.
سفیران آمریکا در خارج از کشور الزاماً مأمورین سیا نیستند، اما هر گاه کشوری از نظر اوضاع سیاسی یا اقتصادی رو به وخامت بگذارد، آمریکا مأموران ورزیده سیا را جایگزین سفیران می کند تا بتواند از هر موقعیتی به نفع سیاستهای خود سود جوید. انتصاب "هاری شوارمن" در ونزوئلا هنگام تشدید فعالیت گروه های چپ در اواخر سال 1956، انتصاب "ریچارد هلمز" در ایران(قبل از ویلیام سولیوان که به هنگام بروز نا آرامیهای سیاسی در ایران صورت گرفت و انتصاب "دونالدسی لیدل" در بحرین به هنگام بحرانی شدن اوضاع در خلیج فارس (در خرداد 63) نمونه هایی از این واقعیت هستند. همچنین هلاکت حداقل هفت عضو سازمان سیا در جریان انفجار سفارت آمریکا در بیروت از جمله "روبرت امیس" مدیر شعبه خاورمیانه ای سازمان مزبور، نمایانگر حضور فعال مأموران سیا در کشور بحرانی لبنان بوده است. یکی از کارشناسان آمریکایی اخیراً گفته است: اطلاعات و گزارشهایی که همواره از طرف مأموران غیر رسمی سفارتخانه های آمریکا در کشورهای جهان پیرامون اوضاع سیاسی کشورها به ستاد مرکزی سیا و وزارت امور خارجه آمریکا می رسد، نقشی به مراتب مؤثرتر از ذوق و علاقه شخصی مقامات آمریکا در تعیین سیاست خارجی این کشور دارد وی می گوید: اصولاً سیاست خارجی آمریکا در تمامی ابعاد اقتصادی و سیاسی و نظامی را تئوریسینها و مشاوران کار کشته ای تعیین می کنند که کمتر صاحب مشغال عمده دولتی هستند و اینگونه افراد غالباً در خدمت سرویسهای امنیتی ایالات متحده هستند و کارشناسان زبده را در تمام سفارتخانه های خود در جهان بکار گمارده ایم.
"ویلیام کیسی" رئیس پیشین سیا، در اسفند 1361 گفته بود: سازمان سیا در تمامی کشورهایی که برای آمریکا اهمیت حیاتی داشته باشد، فعالیتهای جاسوسی شدیدی را به منظور ارزیابی میزان ثبات سیاسی و اقتصادی این کشورها اعمال می کند. وی "جیمی کارتر" رئیس جمهوری اسبق آمریکا را به خاطر عدم آگاهی و اتخاذ تدابیر لازم به منظور جلوگیری از سقوط شاه در ایران مورد نکوهش قرار داد و گفت: چنین اتفاقی علیه منافع آمریکا در هیچ کجای جهان اتفاق نخواهد افتاد.

تصرف لانه جاسوسی

در زمان دولت موقت در سرتاسر کشور، / در دانشگاه ها و کارخانه ها، توسط ایادی آمریکا حرکتهایی می شد تا جو سیاسی جامعه را هر چه بیشتر پیچیده کرده و به نفع آمریکا پیش ببرند. بعدها معلوم شد که مرکز تمامی این جریانات ضد انقلابی در سفارت آمریکا در تهران بوده است، در حالی که موضع منافقانه آمریکا نسبت به انقلاب اسلامی مانع از روشن شدن چهره واقعی آمریکا در میان مردم گردیده بود.
در چنین شرایطی امام خمینی (ره) بیانات قاطعی علیه ابرقدرتها و بویژه آمریکا ابراز فرمودند و بویژه ورود شاه را به آمریکا بعنوان سرفصلی تازه برای یک تهاجم سنگینی علیه آمریکا اعلام کرده و فرمان مقابله را به تمامی دانش آموزان، دانشگاهیان و طلاب علوم دینی صادر نمودند:(53)
بر دانش آموزان، دانشگاهیان و محصلین علوم دینیه است که با قدرت تمام حملات خود را علیه آمریکا و اسرائیل گسترش داده و آمریکا را وادار به استرداد این شاه مخلوع جنایتکار نمایند و این توطئه بزرگ را بار دیگر شدیداً محکوم کنند.
دانشجویان مسلمان دانشگاه ها با درک فرمایش امام (ره) و توجه به این نکته که امام (ره) فرموده بودند: همه گرفتاری که ما داریم از دست آمریکا داریم بعنوان لبیک به فرمایش ایشان و وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. به دنبال آن دانشجویان دانشگاه تهران، پلی تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و... گرد هم آمده و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا در نهایت شجاعت به سفارت حمله کردند و علی رغم مقاومت آمریکاییها و محافظین، سفارت را به تصرف کامل در آورند. حتی بعضی از آمریکاییها را که در جریان اشغال گریخته بودند تعقیب کرده و دستگیر کردند. پس از تسخیر لانه جاسوسی بسرعت و با درایت کامل از نابود کردن بقیه اسناد توسط آمریکاییها جلوگیری شد و ضمن جلوگیری از نفوذ عناصر انحرافی به داخل برای نگهداری گروگانها برنامه های روشنی تنظیم گردید.
به محض انتشار خبر، بسیاری از مردم با شور و اشتیاق، مقابل جاسوسخانه تجمع کرده و با دقت جریان را تعقیب می کردند. با برنامه های توجیهی دانشجویان برای مردم یقین پیدا شد که دانشجویانی که در لانه اند دانشجویان مسلمان دانشگاه ها هستند.
دانشجویان مسلمان با دقت تمام سعی کردند که گروهکهای چپ و چپ نما از این حرکت سوء استفاده نکنند و این حرکت نهایتاً در دست همان مسلمانانی باشد که واقعاً علیه آمریکا مبارزه می کردند، نه کسانی که ظاهراً شعار ضد آمریکایی سر می دادند اما عملاً راه نفوذ آمریکا را هموار می کردند. گروهکهای چپ و چپ نما که خود را از قافله عقب می دیدند به انحای مختلف خواستند یا جریان لانه را ساختگی جلوه دهند و یا به نحوی خود را در آن سهیم کنند که البته اقدامات احتیاطی دقیق مانع از سوء استفاده تمامی جریانات انحرافی گردید.
درباره تصرف لانه جاسوسی موضعگیریها و اظهارنظرهای گوناگونی به وجود آمد، بویژه دولت موقت و نخست وزیر وقت که تا آن زمان مورد حمایت امام (ره) بود، با این حرکت مخالفت می کردند. از آنجا که سرنوشت گروگانها با سرنوت کشور بی ربط نبود، در میان اظهار نظرهای گوناگون، همه منتظر نظر امام (ره) بودند. نحوه موضعگیری امام (ره) بسیار تعیین کننده بود، چرا که رفت و آمدهای بسیاری برای خارج کردن دانشجویان از لانه جاسوسی انجام می شد. فردای همان روز امام (ره) حرکت دانشجویان را تایید کردند. کلام بلند و والای امام (ره) چنین بود: در ایران انقلاب است، انقلابی بزرگتر از انقلاب اول و پس از اینکه احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران مطرح گردید، حضرت امام (ره) با صلابت و قاطعیت فرمودند:(54)
شما می بینید که الان مرکز فساد آمریکا را جوانها رفته اند گرفته اند و آمریکاییهایی را هم که در آنجا بودند گرفتند و آن لانه فساد را به دست آورند و آمریکا هم هیچ غلطی نمی تواند بکند و جوانها مطمئن باشند که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند... مگر آمریکا می تواند دخالت نظامی در این مملکت بکند، امکان برایش ندارد. تمام دنیا توجهشان الان به اینجاست... غلط می کند دخالت نظامی بکند. نترسید و نترسانید. هم این تعبیر که جوانهای ما از روی باز احساسات جوانی کردند که اگر چنانچه آمریکا بخواهد دخالت نظامی بکند ما چه خواهیم کرد، اصلاً این اگر را هم نباید گویند، آمریکا عاجز از این است که دخالت نظامی بکند ما چه خواهیم کرد... اگر آنها می توانستند دخالت نظامی بکنند شاه را نگه می داشتند.
آمریکا هرگز در طول حیاتش این چنین تحقیر نشده بود. ابهت و هیبت آمریکا را این سخنان بزرگمرد تاریخ اسلام در هم شکست. امام (ره) خود حامی و هدایتگر جریان لانه جاسوسی شد ومسأله سفارت در آن مقطع، به عنوان مهمترین مسأله کشور مطرح گردید و آمریکا نیز فعالیتهای جدی خویش را علیه گروگانگیری در ایران آغاز کرد.
با فتح لانه جاسوس ماهیت چهره های سازشکار که در صحنه سیاسی کشور ظاهر شده بود، افشا گردید و روحیه بیداری و هوشیاری و وحدت و همبستگی در امت دمید شد. عملیات جاسوسی آمریکا در منطقه بر ملا و پایگاه جاسوسی اش برچیده شد و از همه مهمتر، ابهت پوشالی آمریکا در جهان شکسته شد. مردم قهرمان و انقلابی ایران 444 روز کارکنان جاسوس سفارت را در پنجه قدرتمند خود نگهداشته و در مقابل تمامی فشارها ایستادگی کرده و هیات حاکمه آمریکا ابر قدرت قرن را به خفت کشاندند.

اقدامهای آمریکا علیه تسخیر لانه جاسوسی

مهمترین اقدامهای آمریکا در مقابله با این حرکت اسلامی عبارت بود از:
- فشار آوردن به دولت موقت که با استعفای نخست وزیر منتفی گردید.
- اعزام هیأت نماینده ویژه کارتر متشکل از "رمزی کلارک" و "ویلیام" به ایران، که پیام امام (ره) کار آنان را متوقف کرد. در این پیام ضمن اعلام امتناع ایشان از ملاقات با آنان، ملاقات شورای انقلاب اسلامی و تمامی مسئولین را با آن هیات به شرطی ممکن شمرد که شاه را تحویل بدهند، که در نتیجه هواپیمای حامل آمریکاییها در آسمان مسیر خود را به سمت ترکیه تغییر داد.
- تماسهای آمریکا با بعضی از غربزدگانی که گمان می کرد، می توانند در جهت آزادی گروگانها اقدامی بکنند، مانند بنی صدر و قطب زاده.
- اعزام میانجی از اشخاص و یا کشورهایی که می توانستد با مسئولین کشور ما صحبت کنند، مانند کشور پاکستان، فلسطینیها و یا "حسنین هیکل" روزنامه نگار مصری و در نهایت پاپ.
- فشار آوردن آمریکا به مجامع بین المللی تحت نفوذ خود در جهت محکوم کردن و یا اتخاذ تصمیم علیه ایران، مانند سازمان ملل متحد و دبیرکل وقت آن "کورت والدهایم"، شورای امنیت سازمان ملل، سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی، بازار مشترک اروپا، دیوان لاهه و صلیب سرخ جهانی.
- نامه کنگره آمریکا به مجلس شورای سلامی.
- تبلیغات منفی علیه دانشجویان مسلمان مستقر در لانه جاسوسی (مبنی بر کمونیست بودن آنها و یا اینکه با گروگانها با خشونت رفتار می گردد و اتهامهای بی پایه ای از این قبیل)
- زمینه سازی در ملت آمریکا برای انجام اقدام و عملیات احتمالی و نیز تبلیغات منفی علیه ایران برای موجه جلوه دادن حرکتهای جاسوسی شیطان بزرگ.
پس از بی ثمر ماندن این قبیل اقدامها، آمریکا به اقدامهای جدی تری پرداخت که بعضی از آنها عبارتند از:
- محاصره اقتصادی جمهوری اسلامی ایران.
- بلوکه کردن دارائیهای ایران توسط آمریکا.
- قطع کامل روابط آمریکا با ایران.
- و بالاخره تهدید نظامی و مانورها و نقل انتقالات ناوگان آمریکا جهت مرعوب ساختن ملت مسلمان ایران
عدم تأثیر تمامی این شگردها که اعتبار جهانی آمریکا را مخدوش کرده بود منجر به اعمال آخرین حربه یعنی نقشه دخالت نظامی و ربودن گروگانها گردید که جنود الهی در کویر دور افتاده طبس تمامی آن را نابود و نقشه شیطانی را بی اثر کرد و باعث سرور و شادی امت قهرمان ایران و یأس و خواری مستکبرین جهان گردید.
از طرف دیگر رژیم آمریکا در قبال مسأله شاه سخت به انفعال افتاد و با دستپاچگی به دنبال یافتن پناهگاهی برای او به جستجو مشغول شد که بالاخره او را به پاناما منتقل و چون با عکس العمل مردم پاناما مواجه شد در نهایت با ذلت و خواری به مصر منتقل کرد.