فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

همکاری با شهید محراب آیه الله مدنی

در اوایل پیروزی انقلاب، در آذربایجان، بویژه تبریز، تراکم کار و فعالیت زیاد بود و گروههای منحرف سعی در ایجاد تفرقه بین مردم غیور آذربایجان داشتند. از این رو امام خمینی (ره) آیه الله شهید مدنی را بعنوان همکاری و کمک به آیه الله قاضی به تبریز فرستادند. شهید قاضی قبل از آنکه شهید مدنی وارد این شهر بشوند اعلامیه داد که برادرم آیه الله مدنی وارد منزل این جانب می گردد.
پس از حضور آیه الله مدنی در تبریز اشخاص مغرضی شب و روز فعالیت می کردند تا بین آن دو بزرگوار فاصله بیندازند، ولی آن دو شهید آنقدر با هم خوب و صمیمی بودند و در خط امام (ره) حرکت می کردند که دشمنان از فعالیتهای خود طرفی نبستند و سرانجام مأیوس و ناامید شدند.

درسی از عاشورا

شهید آیه الله قاضی طباطبایی در رابطه با نماز ظهر حضرت سید الشهداء (علیه السلام) مطالبی را بیان داشته اند که اهمیت نماز اول وقت را می رساند. در تفسیری که ایشان از نماز ظهر امام حسین (علیه السلام) نموده، آمده است سید مظلومان در آن موقع که شمشیرهای دشمن از هر طرف از غلاف کشیده شده و تیرها مثل قطرات باران او را هدف قرار داده بود، نماز را در اول وقت ترک نفرموده و با جماعت ادا فرمود... (عزاداران) اگر واقعاً علاقه مند به آن حضرت هستند و محبت به آن بزرگوار دارند و می خواهند تبعیت از سید مظلومان کنند و در دین خودشان از روی فهم و عقل قدم بر می دارند، باید بدانند که سید الشهداء (علیه السلام) روز عاشورا، در آن موقع گرمای هوا و تشنه لب و هجوم دشمن که لشکر کفر و ضلالت برای از بین بردن آن حضرت و یاران باوفایش جمع شده بودند، نماز را فراموش نکرد و بر کسی که عرض کرد: یا بن رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم) وقت نماز است، و با اینکه آن شخص تذکر دهنده از شهدای کربلاست فرموده: نماز را به یاد آوردی، خدا تو را از نمازگزاران قرار بدهد نفرموده خدا تو را از شهدا قرار بدهد. پس مقام نمازگزاران واقعی مقامی است که آن حضرت دعا می کند که آن شخص را که از شهدای کربلاست خداوند از نمازگزاران دهد و از فرمایش امام (علیه السلام) عظمت و اهمیت نماز واضح و نمایان است.

پیام امام خمینی (ره) به مناسبت شهادت آیه الله قاضی طباطبایی(47)

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون
با کمال تأسف ضایعه ناگوار شهادت عالم مجاهد، حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمد علی قاضی طباطبایی - رحمه الله علیه - را به عموم مسلمانان متعهد و علمای اعلام مجاهد و مردم غیور مجاهد آذربایجان خصوص بازماندگان این شهید سعید تسلیت عرض و از خداوند متعال صبر انقلابی برای مجاهدین راه حق و اسلام خواستارم.
ملت عزیز برومند ایران و آذربایجان غیرتمند عزیز باید در این مصیبتهای بزرگ که نشانه شکست حتمی دشمنان اسلام و کشور و عجز و ناتوانی و خودباختگی آنان است، هر چه بیشتر مصمم و در راه هدف اعلای اسلام و قرآن مجید بر مجاهدت خود افزوده و از پای ننشینند تا احقاق حق مستضعفین از جباران زمان بنمایند.
عزیزان من! در انقلابی که ابرقدرتها را به عقب رانده و راه چپاولگری آنان را از کشور بزرگ بسته است، این ضایعات و ضایعات بالاتر اجتناب ناپذیر است. ما باید از کنار این وقایع با تصمیم و عزم و خونسردی بگذریم و به راه خود که راه جهاد فی سبیل الله است، ادامه دهیم.
شهادت در راه خداوند، زندگی افتخاری آمیز ابدی و چراغ هدایت برای ملتهاست.
ملتهای مسلمان از فداکاری مجاهدین ما در راه استقلال و آزادی و اهداف توسعه اسلام بزرگ الگو بگیرند و با پیوستن به هم سد استعمار و استثمار را بشکنند. به پیش به سوی آزادگی و زندگی انسانی بروند.
از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمین و رحمت و مغفرت برای شهدای راه حق و شهید سعید طباطبایی خواستارم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی