فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

نحوه شهادت

قاضی طباطبایی در دهم آبان 1358 شمسی، مصادف با عید سعید قربان، نماز عید را اقامه و در خطبه نماز می گوید که مرا تهدید به قتل می کنند، من از شهادت نمی ترسم و آماده ام و از خدا می خواهم.
در همان روز، بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در راه مراجعت به منزل توسط منافقین در خیابان مورد اصابت گلوله های ناجوانمردانه قرار می گیرد. جسد غرق در خون ایشان به بیمارستان منتقل می گردد. اما مداوای پزشکان مؤثر واقع نمی شود و به آرزوی دیرینه خود که همان شهادت در راه اسلام باشد، نایل می گردد.
آیه الله قاضی پس از شهادت استاد مطهری بارها گفته بودند:
ای کاش من هم مثل استاد مطهری روزی شربت شهادت بنوشم.

همکاری با شهید محراب آیه الله مدنی

در اوایل پیروزی انقلاب، در آذربایجان، بویژه تبریز، تراکم کار و فعالیت زیاد بود و گروههای منحرف سعی در ایجاد تفرقه بین مردم غیور آذربایجان داشتند. از این رو امام خمینی (ره) آیه الله شهید مدنی را بعنوان همکاری و کمک به آیه الله قاضی به تبریز فرستادند. شهید قاضی قبل از آنکه شهید مدنی وارد این شهر بشوند اعلامیه داد که برادرم آیه الله مدنی وارد منزل این جانب می گردد.
پس از حضور آیه الله مدنی در تبریز اشخاص مغرضی شب و روز فعالیت می کردند تا بین آن دو بزرگوار فاصله بیندازند، ولی آن دو شهید آنقدر با هم خوب و صمیمی بودند و در خط امام (ره) حرکت می کردند که دشمنان از فعالیتهای خود طرفی نبستند و سرانجام مأیوس و ناامید شدند.

درسی از عاشورا

شهید آیه الله قاضی طباطبایی در رابطه با نماز ظهر حضرت سید الشهداء (علیه السلام) مطالبی را بیان داشته اند که اهمیت نماز اول وقت را می رساند. در تفسیری که ایشان از نماز ظهر امام حسین (علیه السلام) نموده، آمده است سید مظلومان در آن موقع که شمشیرهای دشمن از هر طرف از غلاف کشیده شده و تیرها مثل قطرات باران او را هدف قرار داده بود، نماز را در اول وقت ترک نفرموده و با جماعت ادا فرمود... (عزاداران) اگر واقعاً علاقه مند به آن حضرت هستند و محبت به آن بزرگوار دارند و می خواهند تبعیت از سید مظلومان کنند و در دین خودشان از روی فهم و عقل قدم بر می دارند، باید بدانند که سید الشهداء (علیه السلام) روز عاشورا، در آن موقع گرمای هوا و تشنه لب و هجوم دشمن که لشکر کفر و ضلالت برای از بین بردن آن حضرت و یاران باوفایش جمع شده بودند، نماز را فراموش نکرد و بر کسی که عرض کرد: یا بن رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم) وقت نماز است، و با اینکه آن شخص تذکر دهنده از شهدای کربلاست فرموده: نماز را به یاد آوردی، خدا تو را از نمازگزاران قرار بدهد نفرموده خدا تو را از شهدا قرار بدهد. پس مقام نمازگزاران واقعی مقامی است که آن حضرت دعا می کند که آن شخص را که از شهدای کربلاست خداوند از نمازگزاران دهد و از فرمایش امام (علیه السلام) عظمت و اهمیت نماز واضح و نمایان است.