فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

آثار شهید

از شهید قاضی آثار بسیاری به جا مانده است. از جمله کتابهای تحقیقی و عالمانه ای که از ایشان به چاپ رسیده است.
1- تحقیق روز اربعین
2- تعلیقات بر انوار النعمانیه(4جلد)
3- اضافات و تعلیقات بر کتاب انیس الموحدین نراقی
همچنین ایشان تفسیر طبرسی را تصحیح و برایش مقدمه و شرح نوشته است. مرحوم شهید قاضی دارای طبع شعر هم بود، از جمله اشعار ایشان این دوبیت می باشد:
چهل سال بیش با خرد و هوش زیستم - آخر نیافتم به حقیقت که چیستم
عاقل زهست گوید و عارف ز نیستی - من در میان آب و گل هست و نیستم

نحوه شهادت

قاضی طباطبایی در دهم آبان 1358 شمسی، مصادف با عید سعید قربان، نماز عید را اقامه و در خطبه نماز می گوید که مرا تهدید به قتل می کنند، من از شهادت نمی ترسم و آماده ام و از خدا می خواهم.
در همان روز، بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در راه مراجعت به منزل توسط منافقین در خیابان مورد اصابت گلوله های ناجوانمردانه قرار می گیرد. جسد غرق در خون ایشان به بیمارستان منتقل می گردد. اما مداوای پزشکان مؤثر واقع نمی شود و به آرزوی دیرینه خود که همان شهادت در راه اسلام باشد، نایل می گردد.
آیه الله قاضی پس از شهادت استاد مطهری بارها گفته بودند:
ای کاش من هم مثل استاد مطهری روزی شربت شهادت بنوشم.

همکاری با شهید محراب آیه الله مدنی

در اوایل پیروزی انقلاب، در آذربایجان، بویژه تبریز، تراکم کار و فعالیت زیاد بود و گروههای منحرف سعی در ایجاد تفرقه بین مردم غیور آذربایجان داشتند. از این رو امام خمینی (ره) آیه الله شهید مدنی را بعنوان همکاری و کمک به آیه الله قاضی به تبریز فرستادند. شهید قاضی قبل از آنکه شهید مدنی وارد این شهر بشوند اعلامیه داد که برادرم آیه الله مدنی وارد منزل این جانب می گردد.
پس از حضور آیه الله مدنی در تبریز اشخاص مغرضی شب و روز فعالیت می کردند تا بین آن دو بزرگوار فاصله بیندازند، ولی آن دو شهید آنقدر با هم خوب و صمیمی بودند و در خط امام (ره) حرکت می کردند که دشمنان از فعالیتهای خود طرفی نبستند و سرانجام مأیوس و ناامید شدند.