فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

خبر شهادت حسین فهمیده

صدای جمهوری اسلامی با قطع برنامه های خود اعلام می کند که نوجوانی دوازده ساله با فداکاری زیر تانک عراقی رفته آن را منفجر کرده و خود وی نیز به شهادت رسیده است. امام (ره) در پیامی که بمناسبت دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صادر می کنند جملات معروف خود را پیرامون او می فرمایند:(45)
رهبر ما آن طفل دوازده ساله ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگتر است، با نارنجک، خود را زیر تانک دشمن انداخت وآن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.
به این ترتیب و با این کلمات، حسین و فداکاری و شجاعت او جاودانه می شود. بقایای پیکر او در بهشت زهرا، قطعه 24، ردیف 44، شماره 11، به خاک سپرده می شود.

شهر پرواز محمد حسین فهمیده

سید شهیدان اهل قلم، حاج مرتضی آوینی، در قسمتی از برنامه پنجم روایت فتح با نام "شهری در آسمان" شهادت محمد حسین فهمیده را این گونه زیبا ترسیم می کند:(46)
خرمشهر، از همان آغاز خونین شهر شده بود. خرمشهر خونین شهر شده بود. آیا طلعت را جز از منظر این آفاق می توان نگریست؟ آنان در غربت جنگیدند و با مظلومیت به شهادت رسیدند و پیکرهایشان / شیطان تکه تکه شد و به آب و باد و خاک و آتش پیوست. اما... راز خون آشکار شد. راز خون را جز شهدا در نمی یابند. گردش خون در رگهای زندگی شیرین است. اما ریختن آن در پای محبوب، شیرین تر است.
... شایستگان آنانند که قلبشان را عشق تا آنجا انباشته است که ترس از مرگ جایی برای ماندن ندارد. شایستگان جاودانانند. حکمرانان جزایر سر سبز اقیانوس بی انتهای نور که پرتوی از آن همه کهکشان آسمان دوم را روشنی بخشیده است.

شهید آیه الله سید محمد علی قاضی طباطبایی: 10 آبان 1358

سید محمد علی قاضی، فرزند حاج میرزا باقر، در سال 1333 قمری/1293 شمسی در تبریز متولد شد. تحصیلات مقدماتی علوم دینی را از والد ماجد خود و عموی گرامش، میرزا اسد الله، در مدرسه طالبیه تبریز فراگرفت. در سال 1357 قمری/1316 شمسی هنگام قیام مردم تبریز به اتفاق پدرش، به خاطر مبارزه، به تهران تبعید گردید و پس از چند ماه توقف اجباری در تهران و ری، به تبریز بازگشت.
در سال 1318 شمسی برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم مشرف گردید و از محضر آیات عظام، گلپایگانی، حجت، صدر، بروجردی، و امام (ره) کسب فیض کرد. در سال 1328 شمسی راهی نجف شد و در درس آیات عظام، حکیم، عبد الحسین رشتی، میرزا باقر زنجانی، بجنوردی و علامه مجمد حسین کاشف الغطاء شرکت و بهره های شایانی برد و در سال 1331 شمسی مجددا به تبریز مراجعت نمود. آیه الله قاضی در دوران مرجعیت و زعامت حضرت امام (ره) نماینده تام الاختیار معظم له بودند، از این رو مسئولیت سنگینی را بر عهده داشتند.
با شروع نهضت اسلامی در سال 1341 شمسی، مبارزات او علیه رژیم پهلوی اوج گرفت و رژیم، شهید قاضی را در زندان قزل قلعه زندانی کرد و سپس به شهرهای بافت و کرمان و زنجان تبعید نمود و همچنین مدت سه ماه به سبب فشارها و ضربات روحی و جسمی، در یکی از بیمارستانهای تهران بستری شد. بعد از خارج شدن از بیمارستان به عراق تبعید و یک سال در آن جا بسر برد، بعد از یک سال به ایران بازگشت و به هدایت مردم، روشنگری و تبلیغ اسلام پرداخت.