فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

شورای قیمومت

این شورا زیر نظر مجمع عمومی وظایف سازمان را در مورد سرزمینهای تحت قیمومت - بجز مناطقی که سوق الجیشی شناخته شده اند - انجام می دهد.
شورای امنیت وظایف سازمان را در نواحی سوق الجیشی با کمک شورای قیمومت، در زمینه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و آموزشی به عهده دارد.
این شورا سالی یکبار و معمولاً در ماه ژوئن تشکیل جلسه می دهد و رای گیری در آن بر اساس اکثریت ساده (1 (2/1))، است.
اعضای آن عبارتند از:
- اعضای دایم شورای امنیت.
- اعضای اداره کننده سرزمینهای تحت قیمومت.
- تعدادی از سایر کشورها که در اینگونه سرزمینها نقشی دارند.
سازمانهای دیگری نظیر، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی یونسکو، سازمان خوار و بار و کشاورزی فائو، صندوق مالی حمایت از کودکان یونیسف، کمیسر عالی ملل متحد برای پناهندگان، صندوق بین المللی پول، آژانس بین المللی انرژی اتمی، اتحادیه پستی جهان و سازمانهای زیادی دیگری وابسته به سازمان ملل هستند. سازمان ملل و مخصوصاً رکن اصلی آن شورای امنیت، در مدت بیش از 50 سال حیات خود، حداقل تا آنجا که به حفظ صلح و امنیت بن المللی مربوط می شود، توفیق کمی داشته است. اختلافات دولتی بزرگ همیشه با بن بست مواجه شده و در اختلافات سایر دولتها هم بزرگ همیشه با بن بست مواجه شده و در اختلافات سایر دولتها هم موفقیت سازمان چشمگیر نبوده است. تنها در مواقعی که دخالت شورای امنیت موجب شده که دولتهای طرف اختلاف بتوانند خودشان با یکدیگر کنار بیایند، نقشی برای سازمان ملل وجود داشته است و در مواردی هم دخالت سازمان منتهی به جلوگیری از عملیات نظامی گردیده است بدون آنکه سازمان، الزاما برای اختلافات راه حل قاطعی پیدا کرده باشد.

هفته کتاب و کتابخوانی: 13- 7 آبان

و نزلنا علیک الکتاب تبیانا لکل شی ء و هدی و رحمه و بشری:للمسلمین(38)

واژه کتاب در قرآن کریم 230 بار بکار رفته است. که 49 بار، مراد از کتاب، قرآن است و در مواردی هم تورات، انجیل، نامه عمل، نوشته، لوح محفوظ و... منظور است.
در رابطه با این که چرا به قرآن، کتاب اطلاق شده است، مفسران دیدگاه های گوناگونی دارند. آیه الله نهاوندی نوشته است: تناسب عنوان کتاب با قرآن به آن جهت است که قرآن در بر گیرنده فرآیند کتابهای پیشین است. مفسران گفته اند: خداوند تمام معارف کتابهای پیشین را در تورات و انجیل گرد آورد و تمام آنچه را که در تورات و انجیل بود، در قرآن کریم نهاد.
در روایات از قرآن به عنوان "کتاب" و "الکتاب" فراوان یاد
شده و ابعاد آموزشی و هدایتی و حق گستری آن بیان شده است. که از مشهورترین آنها، حدیث شکوهمند ثقلین است که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی، ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا ابداً و انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض.(39)
موضوع کتاب و کتابت در رشد حیات اجتماعی تأثیر بسزایی دارد. روح یک جامعه در پرتو این مهم باروری می یابد و به همین دلیل میراث فرهنگی و تمدن اسلامی همیشه مملو از کتابهای بزرگانی است که افتخار جامعه بشری بوده و همه همت اولیای دین اسلام بر این بوده است که بندگان خدا را به سوی روشنایی کتاب رهنمون شوند. چنانچه کلام الهی با توجه به قلم آغاز شد. (علم بالقلم) و در جایی دیگر خداوند می فرماید: (ن و القلم و ما یسطرون). حضرت علی بن ابیطالب (علیه السلام)، مولای متقیان می فرماید: کسی که با کتابها آرامش می یابد هرگز آسایش از او سلب نمی شود. کتاب از دیر باز حافظ و احیا کننده تفکر و اندیشه های والالی ایران اسلامی و منبع عظیمی بوده است که طالبان علم و اندیشه و حقیقت را سیراب کرده است. ارزیابی شرایط و امکانات موجود فرهنگی مبین این است که امروز نیز کتاب به عنوان یک وسیله مطمئن و کار آمد در بستر سازی موجود فرهنگی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. شک نیست که ترویج فرهنگ کتب و کتبخوانی در جامعه، اولاً به توجه بیشتر مسئولان فرهنگی و آموزشی کشور نیاز دارد و ثانیاً محتاج تلاشی همه جانبه، فراگیر و ملی است.

برگزاری هفته کتاب و کتابخوانی

در اجرای فرامین مقام معظم رهبری به وزارت فرهنگ و ارشاد، در مورد توسعه نمایشگاه های کتاب در سطح کشور و مطرح کردن کتاب و تشویق مردم به کتابخوانی و ضرورت این کار در جامعه اسلامی، هفته کتاب ایران همه ساله برگزار می شود.
به همت وزارت فرهنگ و ارشاد و همکاری نهادهای فرهنگی نخستین هفته کتاب در روزهای 4 تا 10 دی سال 1372، همزمان با زادروز امیر مؤمنان حضرت علی (علیه السلام) و با پیام رهبری معظم انقلاب برگزار شد.
برگزاری این هفته همه ساله بر اساس آیئین نامه ای است که به تصویب شورای فرهنگ عمومی رسیده و از هفتم تا سیزدهم آبان به عنوان هفته کتاب نامگذاری گردیده است.
دبیر ستاد هفته کتاب، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد است.
سازمانهایی که در هفته کتاب و کتابخوانی عضو و نقش فعالی دارند عبارتند از:
صدا و سیما، آموزش و پرورش، فرهنگ و آموزش عالی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر سازمانهای فرهنگی کشور. این سازمانها همراه و همگام با وزارت فرهنگ و ارشاد، سیاستهای اعلام شده را اجرا می کنند. اهداف برگزاری هفته کتاب عبارتنداز:
1- تقویت بنیه فرهنگی کشور.
2- تشویق و ترغیب مردم به کتاب و کتابخوانی و ایجاد عادت به مطالعه در میان اقشار مختلف مردم بویژه جوانان و نوجوانان.
3- تقویت روحیه و نشاط در میان نویسندگان، مترجمان، پدید آورندگان و تولید کنندگان کتاب.
4- کمک به حل مشکلات و تنگناهای تولید و توزیع کتاب.
5- تجهیز و گسترش کتابخانه های عمومی، کانونهای فرهنگی مساجد و مدارس.