فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

فواید فعالیت در کودکان

بطور کلی اثرات فعالیت فیزیکی بر روی عوامل خطر بیماریهای قلبی و عروقی در دوران کودکی همانند بزرگسالی است. از فعالیت های فیزیکی معمولاً در درمان کودکان مبتلا به بیماری آسم استفاده می شود. ورزش و فعالیت فیزیکی برای دختران بیش از پسران مفید است، زیرا توان استخوان ها را برای ذخیره کردن کلسیم افزایش می دهد. از این رو بانوانی که در دوران جوانی مقدار بیشتری کلسیم ذخیره می کنند در سالهای بعد، زمانی که کلسیم شروع به حل شدن می کند، از آن استفاده خواهند کرد، در حالی که دختران کمتر از پسران فعال هستند. در منزل وجود تلویزیون و انواع وسایل بازی کامپیوتری، بیشتر وقت کودکان را می گیرد که برای آنها خطرناک است. بررسی و تحقیقات پیرامون آسیبها و خطرات سلامتی انسان نشان می دهد که سبک زندگی و رفتار فرد نه تنها عامل بسیاری از مشکلات بهداشتی، بلکه بعنوان یکی از راه حلهای اساسی نیز محسوب می شود. لذا سازمان جهانی بهداشت تغییر در رفتار و شیوه زندگی را بعنوان یکی از عوامل موثر در ارتقای سلامت پیشنهاد می کند. زندگی با شیوه رفتارهای سالم از آغاز کودکی بایستی شروع شود تا بتوان از فواید و اثرات آن در بزرگسالی بهره مند شد.
ورزش و فعالیت جسمانی به همراه رژیم غذایی متعادل و مناسب، عدم استعمال مشروبات الکلی و دخانیات، انجام مراقبتهای دوره ای، در پیشگیری از بیماریها و رسیدن به بالاترین سطح سلامتی و بازدهی اقتصادی و اجتماعی نقش دارند. برای ارتقای سلامتی و پیشگیری از بیماریها، باید به نکات زیر توجه نمود.
1- آموزش بهداشت و افزایش آگاهی های عموم در زمینه اهمیت ورزش.
2- ادغام برنامه آموزش ورزش با مراقبتهای اولیه بهداشتی.
3- همگانی کردن ورزش.
4- گسترش امکانات ورزشی در مدارس، اداره ها، محیطهای نظامی و...

ورزش از دیدگاه اسلام

در اسلام، توصیه های فراوانی راجع به ورزش و اهمیت آن داریم.
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) مسلمانان را به فراگیری و انجام ورزشهای شنا، تیراندازی و اسب دوانی تشویق فرموده و بعضا ترک این اعمال را مورد نکوهش قرار داده اند و از جمله حقوق فرزندان بر والدین تعلیم شنا و تیراندازی را نیز ذکر فرموده اند.
حق الولد علی الوالد ان یعلمه الکتابه و السباحه و الرمایه و ان لایرزقه الا طیبا و ان یزوجه اذا بلغ(30)
حق فرزند بر پدر این است که به او سواد، شنا و تیراندازی یاد بدهد و رزق و روزی او را حلال گرداند و هنگامی که به بلوغ رسید برای او همسر گزیند.
در این حدیث، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) تعلیم سواد، شنا و تیراندازی را مورد تأکید قرار داده اند تا فرزندان همراه با رشد، از سلامت جسمانی هم برخوردار باشند.
در حدیث دیگری از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده اند:
احب اللهو الی الله تعالی اجزاء الخیل و الرمی(31).
بهترین بازیها در پیشگاه خداوند اسب دوانی و تیراندازی است.
و در حدیث دیگر به تیراندازی و سوارکاری ترغیب و تشویق نموده اند و سرگرمی بوسیله هر چیزی را بیهوده دانسته، مگر آنکه مردان با کمان خود تیراندازی کنند و یا اسب خود را تربیت نمایند و سوارکاری کنند.
علموا ابناءکم السباحه و الرمایه(32)
در این حدیث فرموده اند که به فرزندان خویش شنا کردن و تیر اندازی بیاموزند.

لزوم توجه به امر ورزش و اهمیت آن

موضوع ورزش و اهمیت آن، به دلیل حاکمیت ماشین در زندگی بشر، بیش از هر زمان دیگری مورد توجه متخصصین امور ورزشی، جامعه شناسان، روانشناسان و حتی سیاستمداران قرار گرفته است و هر کدام از این گروهها به تناسب نیاز و میزان بهره برداری، در این زمینه برنامه ریزی و سرمایه گذاری می کنند.
از نظر سیاسی ورزش شمشیر دو لبه ای است که هم می تواند در جهت حل مشکلات و معضلات جوامع و نظامهای حکومتی به کار گرفته شود و هم می تواند دستاویزی علیه نظم روانی، اجتماعی و ثبات نظامهای سیاسی و حکومتی باشد. به این خاطر رژیم گذشته از ورزش در جهت گسترش فساد و بی بند و باری و بی تفاوتی نسل جوان نسبت به سیاست و مسائل جامعه سود می برد. پس از پیروزی انقلاب نیز گروه های ضد انقلاب، ورزشکاران و محافل و مجامع ورزشی را مورد توجه قرار داده و به انحای گوناگون تلاش کردند تا ورزشکاران، ورزش دوستان و دست اندرکاران امور ورزشی را جذب نمایند.
تهاجم و شبیخون فرهنگی، جوان بودن جمعیت کشور، کمبود محیطهای تفریحی و سرگرمیهای سالم، افزوده شدن ارزش جهانی ورزش، پر شدن اوقات فراغت جوانان بوسیله وسایل ارتباط جمعی بیگانه (تلویزیون، ماهواره و...) و تاثیرات متقابل سیاست و ورزش در یکدیگر، عواملی هستند که ضرورت توجه بیشتر به امر ورزش و لزوم فرهنگسازی برای جوانان را می طلبد.
امام (ره) در خصوص ورزش، توجه و تأکید بر معنویت و مسایل معنوی داشتند و همواره در کنار پرورش جسم، تربیت و پرورش روح و احیای روحیه پهلوانی و خصلتهای مربوط به آن را مد نظر قرار می دادند. توصیه ایشان همواره پرورش و افزایش قدرت روحی از طریق ورزش بوده است و در دیدار با مسئولین تربیت بدنی در سال 1358 در مورد قهرمانی چنین فرمودند(33):
وقتی قهرمانها، قهرمانهای اسلامی باشند پشتوانه یک ملت هستند، بازوی یک ملت هستند، آنها [رژیم شاه ]می خواستند قهرمان باشد لکن قهرمان آریامهری باشد.
با الهام از فرمایشات امام (ره) در می یابیم که قهرمانی فی نفسه مطرود و ضد ارزش نیست، اما قهرمانی که حامل ارزشهای معنوی و اسلامی باشد پسندیده و مورد تایید است. از این رو در جامعه اسلامی می بایست قهرمانانی پرورش یابند که نسبت به مردم و سرنوشت کشور و باورها و ارزشهای دینی بی تفاوت نباشند.