فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

آموزش خانواده ها برای تربیت نسل نو

خانواده پایگاه اصلی تربیت و رشد کودک است و شالوده شخصیتی کودک در خانواده شکل می گیرد و به تکامل می رسد. این نهاد مقدس در هر جامعه ای به عنوان زیر بنای مستحکم ساخت اجتماعی، عامل اصلی حفظ و حراست از ارزشهای اخلاقی و اجتماعی است. از این رو یکی از اهداف انجمن، آموزش به خانواده ها به منظور آشنا ساختن آنان با اصول برخوردهای تربیتی و نیز ایجاد زمینه های لازم برای مشاوره خانواده است که می تواند پیش زمینه ای در جهت رشد خانواده ها و همسویی آنان با نظام تربیتی باشد.
اگر خانواده ها در سالهای زندگی کودکان برخوردهای صحیح و اصولی با آنان داشته باشند و پیش از ورود به مدرسه، زمینه های لازم را برای آشنایی کودک با محیط مدرسه فراهم کنند مشکلات بسیاری را از دوش مربیان و معلمان مدارس برداشته و زیر بنای مستحکم و قابل اعتمادی برای کودک ایجاد می کنند.

اهمیت ارتباط میان والدین با مربیان

دکتر لی سالک، یکی از استادان روانشناسی کودک و متخصص کودکان در دانشگاه کورنل آمریکا، درباره اهمیت ارتباط میان والدین با مدرسه می گوید(29):
وقتی کودک می بیند که شما مدرسه و فعالیتهای مربوط به آن را آنقدر مهم می دانید که در آن شرکت می کنید، در نهان خود احساس رضایت می کند. شرکت در جلسات خانه و مدرسه به فرزند شما می فهماند که اطلاعات بی واسطه و آزادانه بین شما و آموزگار او رد و بدل می شود. اگر شما به مدرسه اهمیت بدهید، کودک نیز برای والدینشان در فعالیتهای مربوط به مدرسه شرکت می کنند نوعی روحیه اجتماعی پیدا می کنند و نسبت به جامعه و مسائل مربوط به آن احساس مسئوولیت بیشتری دارند. کلیه کودکان، مدرسه را کمی شبیه خانواده، و خانواده را کمی شبیه مدرسه می دانند..

هفته تربیت بدنی و ورزش: 26 مهر تا 2 آبان

قو علی خدمتک جوارحی
هفته تربیت بدنی همه ساله به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزشهای همگانی، برگزار می گردد.
در چند دهه اخیر گسترش شهر نشینی و توسعه، تغییراتی بنیادین در شیوه زیست محیطی به وجود آورده است. این امر باعث عدم تعادل بین غذای دریافتی و میزان انرژی مصرف شده، گردیده است که نتیجه آن چیزی جز چاقی و بیماری نمی باشد. امروزه بیماریهای مزمن حتی در فقیرترین کشورها، دلیل عمده مرگ زودرس بزرگسالان شده است. شیوه زیست کم تحرک بعنوان یک عامل سببی، عامل اصلی بیش از یک سوم مرگهای ناشی از بیماریهای کرونری قلب، سرطان کولون و دیابت شناخته شده است.
بیماریهای قلبی و عروقی اولین عامل مرگ و میر در کشورهای صنعتی و در حال توسعه به حساب می آید. احتمال مرگ ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی در افراد کم تحرک، 2 الی 3 برابر، خونریزی داخل مغز 4 برابر و خونریزی فضای زیر عنکبوتیه 3 برابر بیشتر از افراد خیلی فعال گزارش می شود. عدم فعالیت جسمانی به اندازه بالا بودن سطح کلسترول خون و پرفشاری آن در بروز بیماریهای قلبی و عروقی، نقش دارد. فعالیت فیزیکی از طریق کاهش تری گلیسریدها و کلسترول خون ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی را کاهش می دهد. ورزشهای سبک مانند پیاده روی باعث مصرف انرژی شده و سهم بسیار مهمی در کنترل وزن و کاهش چربی در بدن دارد. فعالیت فیزیکی سبک و منظم از طریق تقویت کارکردهای ایمنی، باعث افزایش سطح فعالیت سیستم ایمنی در بدن شده و در پیشگیری از سرطان موثر می باشد.
ورزش و فعالیت فیزیکی نه تنها در سلامت جسمانی بلکه در سلامت روان نیز موثر است. مطالعات نشان می دهد که موارد افسردگی، اضطراب و... در اثر فعالیت فیزیکی بهبود یافته و ورزش به عنوان یک عامل حمایتی در درمان بیماران روانی پذیرفته شده است.