فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

پیام امام خمینی (ره)

امام خمینی به مناسبت این جنایت پیامی صادر فرمودند که گوشه هایی از آن به شرح زیر است:(27)
... چه سعادتمند و پیروزند آنان که در نشیب و فرازها و پستی و بلندیهای حیات خویش به دامهای شیطانی و وسوسه های نفسانی نیفتاده وآخرین حجاب بین محبوب و خود را با محاسن غرق به خون خرق نموده و به قرارگاه مجهادین فی سیبل الله راه یافتند، چه سعادتمند و خوشبختند آنان که به دنیا و زخارف آن پشت پا زده و عمری را به زهد و تقوا گذرانده و آخرین درجات سعادت را در محراب عبادت و در اقامه جمعه با دست یکی از منافقین و منحرفین شقی، فایز و به والاترین شهید محراب که به دست خیانتکار اشقی الاشقیا به ملأ اعلا شتافت، ملحق شدند. و شهید عزیز محراب این جمعه ما، از آن شخصیتهایی بود که این جانب یکی از ارادتمندان این شخص والامقام بود و هستم. این وجود پربرکت و متعهد را قریب شصت سال است. مرحوم شهید بزرگوار حضرت حجه الاسلام و المسلمین حاج آقا عطاء الله اشرفی را در این مدت طولانی به صفای نفس و آرامش روح و اطمینان قلب و خالی از هواهای نفسانی و تارک هوی و مطیع امر مولا و جامع علم مفید و عمل صالح می شناسم و در عین حال مجاهد و متعهد و قوی النفس بود. او در جبهه دفاع از حق، از جمله اشخاصی بود که مایه دلگرمی جوانان مجاهد بود و از مصادیق بارز رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه بود و رفتن او ثلمه بر اسلام وارد کرد و جامعه روحانیت را سوگوار نمود. خداوند او را در زمره شهدای کربلا قرار دهد و لعنت و نفرین خود را بر قاتلان چنین مردانی نثار فرماید. ننگ ابدی بر آنان که یک چنین شخص صالحی را که آزارش به موری نرسیده بود ، از مل ما گرفتند و خود را در پیشگاه خدای متعال و در نزد ملت فداکار، منفورتر و جنایتکارتر از قبل معرفی کردند. این بزرگوار سایر شهدای عزیزما به جوار رحمت حق پیوست و ملت مجاهد و قوای مسلح سلحشور ما با عزمی راسختر به پیشبرد انقلاب ادامه می دهند و آنان که به ادعای واهی خودکوس طرفداری از خلق را می زنند و با خلق خدا آن می کنند که همه می دانند، در این جنایت عظیم چه توجیهی دارند؟ و با به شهادت رساندن عالمی خدمتگزار و پیرمرد بزرگوار هشتاد ساله چه قدرتی کسب می کنند و چه طرفی می بندند؟ و آنان که درسوگ این جنایتکاران اشک تمساح می ریزند و از جریان حکم خدا درباره آنان شکایت دارند، چه انگیزه ای دارند؟

فاجعه آتش سوزی مسجد جامع کرمان: 24 مهر 1357

در کتیبه های سر در ورودی، تاریخ ساخت این مسجد سال 750ه ق است و بانی آن امیر مبارز الدین محمد مظفر میبدی حاکم کرمان و سرسلسله آل مظفر می باشد که آن را مسجد جامع مظفر می گویند.
درانگیزه احداث این مسجد گفته شده که وقتی محمد مظفر در نزدیکی های جیرفت با قبایل جرجانیان درگیر شد، پاهای اسب محمد مظفر را پی زدند، آن طور که مرگ وی حتمی بود. در این هنگام محمد مظفر ضمن استغفار و توبه با خدای خویش عهد کرد که اگر جان سالم به در برد، مسجدی بنا کند و تا آخر عمر دست از عبادت خدا بر ندارد. در این هنگام پهلوان علیشاه بمی، سردار لشکر امیر از راه رسید و مرکب خود را به او داد تا از معرکه خارج شود. بدین سان وی از مرگ حتمی نجات یافت و به احداث مسجد جامع همت گمارد. طول صحن مسجد 5/66 و عرض صحن آن 49 متر است.

واقعه آتش سوزی مسجد جامع کرمان

روز 24 مهر 1357 حدود 20 هزار نفر از مردم مسلمان کرمان به منظور بزرگداشت اربعین شهدای 17 شهریور تهران و اولین سالگرد شهادت آیه الله حاج سید مصطفی خمینی، به دعوت علما و روحانیون کرمان در مسجد اجتماع کرده بودند و بازار و کلیه مغازه ها تعطیل بود. ناگهان حدود 300 نفر ظاهراً از ساکنین زاغه نشین که به کولی ها معروف هستند، با در دست داشتن چوب و میله آهنی و تعدادی شعار از چند خیابان شهر عبور و در ساعت 30:11 در حالی که یکی از روحانیون مشغول سخنرانی بود، به مسجد حمله کردند. ابتدا دوچرخه ها و موتورهای مردم را به آتش کشیدند که عده ای از مردم داخل مسجد به طرف آنها به راه افتادند. در همین هنگام از طرف پلیس تیراندازی آغاز شد و مردم مجدداً به داخل مسجد بازگشتند. عده ای از مهاجمان در حالی که شعار "جاوید شاه" می داند، به پشت بام مسجد جامع رفته و با کندن آجرهای پشت بام مسجد، جمعیت را مورد حمله قرار دادند. مردم دربهای شبستان را برای جلوگیری از ورود آنها بستند. طولی نکشید که گازهای خفه کننده ای فضا را پر کرد، درهای شبستان شکسته شد و کولی ها با چماق و چوب و میله بدست وارد شده، به جان مردم افتادند. عده ای از مردم و روحانیون کرمان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجروح شدند. آیه الله صالحی کرمانی و آیه الله رخشاد نجفی نیز در اثر پخش گاز بیهوش شدند و مردم آنان را روی دست از مسجد خارج کردند.
همزمان با این حمله، قسمتی از وسایل مسجد و ساختمان آن به آتش کشیده شد و قرآن های داخل مسجد هم سوخته شد. سپس مهاجمان در میدان فابریک اجتماع کردند و در حالی که شعارهایی به نفع رژیم می دادند از چندین خیابان گذشته و در جلوی مسجدی صفا پس از تظاهرات کوتاهی ، مجدداً به طرف میدان مشتاقیه آمده و از دو طرف به مسجد جامع جمله کردند. سپس مهاجمان به طرف خیابان شاپور سابق به راه افتادند و به تعقیب مردمی که در مسجد اجتماع کرده بودند پرداختند. آنگاه به طرف میدان ارک رفتند و سه فروشگاه بزرگ را که میلیونها تومان اتومبیل و دوچرخه و موتور سیکلت در آنها بود به آتش کشیدند و این در حالی بود که اتومبیلهای آتش نشانی پشت سر آنها حرکت می کرد. سپس وارد بازار شده و مغازه هایی را که متعلق به معتمدین شهر بود غارت کردند. بطور کلی اهداف مهاجمان از قبل مشخص بود. آنها مغازه هایی را مورد حمله قرار می دادند که متعلق به متدینین بود، و یا تصویرهایی از امام (ره) را پشت شیشه های خود نصب کرده بودند.
هدف رژیم از ایجاد این بلوا، بر هم زدن اجتماع بزرگ مردم مسلمان و ایجاد رعب و وحشت، آن هم به اسم مردم بود.
امام (ره) در پیامی که در این باره فرستادند همه این اقدامات را متوجه رژیم پهلوی کردند.(28)
اوضاع جاری در ایران موجب نگرانی شدید این جانب است. خوب آن دارم که شدت فشار عصبی بر شاه و بستگانش حمله های جنون آمیز آنان را تشدید کرده و ملت ایران را بیش از پیش به خاک و خون بکشد. کشتار دسته جمعی کرمان و آتش زدن مسجد و مقدسات مسلمین و ضرب و شتم مرد و زن بی دفاع در آن...، نمونه ای از این جنون است، این نحو جنایات از کسانی که از ادامه حکومت ظالمانه خود مأیوس هستند و نفس های آخر خود را می کشند، امری است که قبلاً پیش بینی آن را کردم بودم... ملت عزیز ما با قیام دلاورانه خود و نثار خون فرزندان خود نام ارجمند خود را در تاریخ و صف اول مجاهدان اسلام ثبت نمود. امروز عقب نشینی ننگ آور و انتحار است... عزیزان من از فدایی دادن و نثار جان و مال در راه خدا و اسلام و ملت مسلمان نهر اسید که این شیوه پیامبر عظیم الشأن و اوصیا و اولیای آنان بوده و خون ما رنگین تر از خون شهدای کربلا نیست که با مخالفت با سلطان جائر که متمسک به اسلام بود و خود را خلیفه اسلام معرفی می کرد ، ریخته شده. شما که برای اسلام به پا خاستید و جان و مال نثار می کنید، در صف شهدای کربلا هستید. چرا که پیروی مکتب آنانید... از اظهارات پوچ دولتهای آمریکا و انگلیس و شوروی مبنی بر پشتیبانی از شاه برای حفظ منافع نهراسید که نمی هراسید. به شهادت تاریخ، هیچ قدرتی نمی تواند آتش قلب ملت مظلومی را که برای رسیدن به آزادی و استقلال قیام کرده است، فرو نشاند. ملت ما تحمل شاه و جنایتهای او و دار و دسته اش را نمی کند و پشتیبانان شاه از ضرری عظیم برخوردار خواهند شد. ما طالب جق خود هستیم و به حقیم و دست خدا با ماست و بالاتر از دست ابرقدرتهای شرق و غرب است. یدالله فوق ایدیهم... قیام شما برای خدا و رهایی ملت اسلامی می باشد و تحمل رنج در راه آن از بزرگترین عبادت است و به فضل الهی برای شما ثواب مجاهدین صدر اسلام را دارد. طولانی بودن راه خدا شما را استوارتر گرداند، چنانچه رنجهای بیست و چند ساله پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) را استوار و استوارتر می کرد. از خداوند متعال نصرت اسلام و رهایی مسلمین را خواستارم.