فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

پست کهن ترین و گسترده ترین ابزار ارتباط جمعی

پست، کهن ترین و گسترده ترین نوع ابزار ارتباطی بین مردم یک کشور با ساکنان دیگر سرزمینها و مناطق جهان است. جوامع رشد یافته، برای تحقق توسعه خود، به شبکه ارتباطی توجه داشته و روی آن برنامه ریزی کلان کرده اند. پست و مخابرات با ویژگی انعطاف پذیر خود، زمینه بسیار خوبی برای رشد در جوامع سنتی و صنعتی دارند. در کنار این شبکه ارتباطی، جریانهای ارتباطی دیگری مانند راهها و وسایل ارتباط جمعی ایجاد می شود و گسترش می یابد. برای نمونه حضور یک پستچی از انجام 3000 سفر جلوگیر می کند. طبیعی است هر سفر افزون بر هزینه ای که می برد، پیامدهایی مانند اتلاف وقت، فشارهای عصبی و روحی، مشکلات حمل و نقل، اتلاف سوخت، آلودگی هوا، صرف نیروی انسانی و انواع خسارتهای احتمالی مالی و جانی را باعث خواهد شد.

اهداف کلان پست

برنامه ریزان امور ارتباطی در کشور ما اهداف کلان پست را به این شرح اعلام کرده اند:
1- حضور پست در نقاطی که بیش از یکصد نفر جمعیت دارد.
2- جذب مرسولات پستی در سطح جامعه.
3- کوتاه کردن زمان قبول تا توزیع مرسولات پستی از هر نقطه به نقطه دیگر کشور تا 10 ساعت.
4- جایگزیینی ارتباط پستی و جلوگیری از مراجعه مردم به سازمانها و مؤسسه های دولتی.
5- کاهش مسافرتهای شهری و بین شهری.
6- جلوگیری از آلودگی محیط زیست.
7- کاهش مشکل رفت و آمد در شهرهای بزرگ.
8- گرایش به سوی تحقق این هدف که هر پستچی کار هزار نفر را انجام می دهد.
9- گرایش به سوی تحقق این هدف که مردم جز برای انجام کار اختصاصی روزانه و تفریح، از منزل خارج نشوند.
10- صرفه جویی در هزینه های ارزی کشور در رابطه با تهیه مواد سوختی و قطعات یدکی وسایل نقلیه.
خدمات جدید و گسترده پستی
آشنایی مردم با خدمات تازه پستی می تواند سریع تر به هدفهای توسعه در شبکه پستی کشور، کمک کند. بخشی از این خدمات عبارت است از:
1- پست تلفنی: اشخاصی که به هر دلیل نمی توانند در ادارات پست حضور پیدا کنند، می توانند با تلفن، امور پستی خود را از طریق مأموران پست انجام دهند.
2- پست مالی: یکی از موثرترین خدمات پستی است که کار نقل و انتقال وجوه نقدی را در سراسر کشور انجام می دهد.
3- پست خرید: سرویس جدیدی است که با استفاده از دفترچه های راهنمای آن، مردم می توانند خرید روزانه خود را توسط پست انجام دهند.
4- پست تصویری (فاکسی مایل): این سرویس با استفاده از یک خط تلفن متصل به دستگاه مخصوص، قادر است هر نوع پیام خطی یا تصویری را در کوتاه ترین زمان به داخل یا خارج کشور مخابره کند.
5- طرح تعویض شناسنامه.
6- طرح خدمات خودرو: که به منظور تسهیل در مراجعات مردم برای دریافت برگه عدم خلافی و سایر استعلامها در این زمینه به وجود آمده است.
7- سرویس پست پیشتاز: ویژگی این سرویس، تسریع در ارسال و دریافت مرسولات پستی است. زمان حمل مرسولات در داخل استان 10 ساعته، بین استان 24 ساعته و در شبکه بین المللی 72 ساعته می باشد.
8- پست آبونمان: جهت اشتراک مجلات و روزنامه ها و نشریات.
9- پست سیار.
10- پست در ساعات غیر اداری.
11- پست اکسپرس.
در حال حاضر پست در کشور ما 97 نوع خدمات ارایه می کند که بیان همه آنها ممکن نیست. پست در زمینه توزیع قبضهای دولتی، توزیع صورت حساب بانکها، قبول اسناد پزشکی، توزیع حقوق جانبازان و بازنشستگان و... فعالیت دارد.

روز حافظ: 20 مهر

ای مه صاحب قران از بنده حافظ یاد کن - تا دعای دولت آن حسن روز افزون کنم
در نیم قرن اخیر درباره هیچ شاعر فارسی زبان به اندازه "محمد شمس الدین" ملقب به "خواجه حافظ شیرازی" قلم فرسایی نشده است. راستی، چرا؟ چرا اشعار حافظ، شخصیتهای بزرگی چون شهید مطهری را مجذوب کرده است؟
آنچه در دیوان حافظ مشهود است، از جمله (می و گونه های آن، معشوق و توصیف زیبایی وی، مضمونهای عالی عرفانی، حمله به ریاکاران و زاهد نمایان و...) در شعرهای شاعران قبل از او نظیر: عطار، رودکی، فرخی، سنایی، مولوی، عبید زاکانی و... نیز به چشم می خورد. می توان گفت، ستایشهای بیکران از حافظ و اشعار او، فقط بخاطر رندی و بی پروایی او در سخن گفتن و توصیف می و معشوق و سبزه و گل نیست. در واقع، رمزی در تعبیرهای حافظ نهفته است که در تعابیر شعرای دیگر وجود ندارد و برای شناختن آن باید از اشعار خود حافظ یاری بخواهیم. این رمز موهبتی است که حق تعالی - او عطا فرموده است تا آن چنان معنا را در قالب لفظ بریزد و بیاراید که هیچ کس نتواند مانند آن را خلق کند.
حافظ پس از فراگرفتن دانشهای متداول عصر خود، دیوان شعرای قبل از خویش و اشعار معاصران خود را به دقت مطالعه کرد و نخست، معنا را از لفظ جدا کرد و لفظ را به دور افکند، آنگاه معنی را در کوره ذهن فروزنده خود ریخت و از آن زیوری گوهر آگین ساخت. هیچ هنرمند ماهری نمی تواند زیروری با چنان شکل و تناسب اجزا بسازد. کمال هنر حافظ در این است که او از همان عناصر در دسترس همگان، معجونی شفابخش و مفرح تهیه کرده است. کلمات، همان کلمات، تعبیرها، همان تعابیر و آسطوره ها و صور خیال، همان است که در اشعار شعرای قبل از حافظ بود. اما این شاعر گرانقدر، استادانه و سحرآفرینانه، آنها را به خدمت ابلاغ پیام خود در آورده است. آری، این حسین و لطف ترکیب، کاری نیست که از هر کس برآید. این امر به عنوان، مهمترین علت شهرت حافظ ذکر شده است.
باید حافظ را در میان عرفا جستجو کنیم. وی یکی از معطرترین گلهایی بوستان معارف اسلامی است. باید حافظ را در این بوستان که جایگاه رشد و تعالی وی بوده است، مطالعه کنیم تا بتوانیم او و فضایی را که در آن رشد و پرورش یافته است، بشناسیم. شناسایی حافظ از عهده یک ادیب محض خارج است. در عصر حاضر، ادبای زیادی می خواهند حافظ را تشریح کنند ، در صورتی که بزرگترین ادیب جهان نیز نمی تواند حافظ را - آن چنان که سزاوار است - شرح دهد. ادیبی باید حافظ را شرح دهد که یک عارف نیز باشد، اکنون به ذکر بعضی از ویژگیهای حافظ و اشعار وی که توسط ادبا و عرفا کشف شده اند، می پردازیم.