فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

ویژگیهای شهید

شهید دارای خصوصیات ویژه ای بود که مجموعاً از او شخصیتی ساخته بود که در دفاع از فرهنگ اسلامی و مبارزه با فرهنگ منحط بیگانگان کم نظیر بود. عرفان، مقام والای علمی، جهاد و مبارزه در راه حق، قلمی توانا و برخورداری از قدرت شجاع بود. تواضع و شکسته نفسی از خصوصیات دیگر ایشان بود. درک و هوش سیاسی و قدرت آینده نگری شهید زبانزد خاص و عام بود.
در بعد اجتماعی نیز زندگی متوسطی داشت و با مردم مهربان بود. مردم نیز او را دوست می داشتند. وی اهل ذکر و دعا و مناجات بود و به فرموده حضرت آیه الله خامنه ای "اهل معنا" بود. منافقین که در مقابله با انقلاب اسلامی به حربه های گوناگون متوسل شده و نهایتاً رو به ترور شخصیتهای انقلاب آوردند تا به خیال واهی خود انقلاب را دچار شکست و ناکامی کنند، اما نمی پنداشتند که راه و روح این شخصیتها همچنان باقی می ماند.
شهید پشتوانه محکمی برای انقلاب بود و به فرمایش حضرت آیه الله خامنه ای با وزنه اجتماعی که ایشان داشت برای منافقین خطری بزرگ و برای جمهوری اسلامی سرمایه با ارزشی محسوب می شد و این از دید نفاق دور نمانده بود از این رو نقشه ترور وی طرح و در هفتم مهر 1360، در پایان کلاس درس، منافقی که قبلاً به سبب داشتن موارد انحرافی از حزب اخراج شده بود، با نارنجک به ایشان حمله کرد و او را به شهادت رساند. او که ارادت خاصی به حضرت جواد الائمه داشت، در روز شهادت آن برزگوار هدف کینه منافقین کوردل قرار گرفت و دعوت حق را لبیک و محل حزب جمهوری اسلامی مشهد را به خون خود رنگین کرد.
جنازه تکه تکه شده این شهید عالی مقام در فردای آن روز بر فراز دستهای مردم عزادار مشهد تشییع و در حرم مطهر علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) به خاک سپرده شد. امام خمینی (ره) در رثای این عالم فرزانه فرمودند:(11)
در روز شهادت امام جواد (علیه السلام) یکی از فرزندان آن خانواده به شهادت رسید. شهید هاشمی نژاد که من از نزدیک با او آشنا بودم و خصال و تعهد آن شهید را لمس کرده بودم و مراتب فضل و مجاهدت آن بر اشخاصی که او را می شناسند پوشیده نیست، امروز در روز شهادت آن
سلف صالح، این خلف صالح و متعهد از دست ما گرفته شد. ما در عین حال که از شهادت چنین جوانمری فاضل، عالم و مجاهد متأثر هستیم، لکن از آنجا که هر یک از این شخصیتها از دست ما برود برای اسلام کمک و برای مخالفین اسلام لعن و نفرت و دلیل ضعف آنهاست.

بیانات حضرت آیه الله خامنه ای در وصف شهید هاشمی نژاد

از لحاظ شخصی فرد متواضعی بود. انسان شجاعی بود. خوش فکر و خوش قریحه بود. زحمت کشیده و درس خوانده بود. بی طمع و بدن چشمداشت به مال و مقام کار می کرد و به کار علاقه داشت. صداقت و اخلاص و وقای او را همه می دانند. او یک شخصیت از همه نظر ممتاز بود.

روز جهانگردی: 7مهر/29 سپتامبر

جهانگردی در دنیای امروز یکی از بهترین ابزارهای تبادل و تعامل فرهنگی است و سیاحت یا گشت و گذار در سرزمین مختلف دنیا یکی از نیازهای زندگی انسان و از روشهای موفق و گذران سالم اوقات فراغت می باشد. جهانگردی در واقع مجموعه ای از سیر و سفرها و سیاحتهای داخلی و خارجی است که با اهداف و نیتها مختلف انجام می گیرد.