فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

مسئله فلسطین

شهید، مسئله فلسطین را مسئله ایران می دانست و می فرمود: اگر ملت یک گلوله داشته باشد همان را به سینه اسرائیل رها می کند. در دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه 1359 در رأس هیأتی تبلیغی عازم ژاپن گردید. در آنجا در یک مصاحبه مطبوعاتی شرکت جست و نسبت به قضیه فلسطین تأکید بسیار ورزید. بعد از شهادت آیه الله بهشتی همیشه اظهار اندوه می کرد و می گفت: زندگی دیگر رنج آور است و پس از واقعه انفجار دفتر نخست وزیری، پیشنهاد ریاست جمهوری را به آیه الله خامنه ای ارایه کرد.

علاقه به امام

وی به امام عشق می ورزید و می گفت:در طول چند سالی که افتخار شاگردی ایشان را داشتم قهراً و سریعاً جذب خط امام شدم و قاطعانه در راه آن حرکت کردم. انگیزه برای وارد شدن به مسائل سیاسی نیز انجام وظیفه اسلامی بود و در جای دیگری می گوید: اگر از امام و روحانیت قطع شویم بدانید که از اسلام قطع شده ایم. او برای شهادت و شهدا اهمیت فوق العاده ای قائل بود و در این باره می فرمود: شهید با شهادت خودش تازه متولد می شود و نمی میرد. به خانواده های شهدا می گفت: اگر ضربان قلب امام امت و تپندگی قلب ایشان ادامه دارد و فریاد می زند و رهبری می کند، مرهون فداکاری فرزندان شماست. خود او در مکتب عشق پرورده شده بود و مرگ را جلوه ذات خدا می دانست و همیشه در انتظار شهادت بود.

ویژگیهای شهید

شهید دارای خصوصیات ویژه ای بود که مجموعاً از او شخصیتی ساخته بود که در دفاع از فرهنگ اسلامی و مبارزه با فرهنگ منحط بیگانگان کم نظیر بود. عرفان، مقام والای علمی، جهاد و مبارزه در راه حق، قلمی توانا و برخورداری از قدرت شجاع بود. تواضع و شکسته نفسی از خصوصیات دیگر ایشان بود. درک و هوش سیاسی و قدرت آینده نگری شهید زبانزد خاص و عام بود.
در بعد اجتماعی نیز زندگی متوسطی داشت و با مردم مهربان بود. مردم نیز او را دوست می داشتند. وی اهل ذکر و دعا و مناجات بود و به فرموده حضرت آیه الله خامنه ای "اهل معنا" بود. منافقین که در مقابله با انقلاب اسلامی به حربه های گوناگون متوسل شده و نهایتاً رو به ترور شخصیتهای انقلاب آوردند تا به خیال واهی خود انقلاب را دچار شکست و ناکامی کنند، اما نمی پنداشتند که راه و روح این شخصیتها همچنان باقی می ماند.
شهید پشتوانه محکمی برای انقلاب بود و به فرمایش حضرت آیه الله خامنه ای با وزنه اجتماعی که ایشان داشت برای منافقین خطری بزرگ و برای جمهوری اسلامی سرمایه با ارزشی محسوب می شد و این از دید نفاق دور نمانده بود از این رو نقشه ترور وی طرح و در هفتم مهر 1360، در پایان کلاس درس، منافقی که قبلاً به سبب داشتن موارد انحرافی از حزب اخراج شده بود، با نارنجک به ایشان حمله کرد و او را به شهادت رساند. او که ارادت خاصی به حضرت جواد الائمه داشت، در روز شهادت آن برزگوار هدف کینه منافقین کوردل قرار گرفت و دعوت حق را لبیک و محل حزب جمهوری اسلامی مشهد را به خون خود رنگین کرد.
جنازه تکه تکه شده این شهید عالی مقام در فردای آن روز بر فراز دستهای مردم عزادار مشهد تشییع و در حرم مطهر علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) به خاک سپرده شد. امام خمینی (ره) در رثای این عالم فرزانه فرمودند:(11)
در روز شهادت امام جواد (علیه السلام) یکی از فرزندان آن خانواده به شهادت رسید. شهید هاشمی نژاد که من از نزدیک با او آشنا بودم و خصال و تعهد آن شهید را لمس کرده بودم و مراتب فضل و مجاهدت آن بر اشخاصی که او را می شناسند پوشیده نیست، امروز در روز شهادت آن
سلف صالح، این خلف صالح و متعهد از دست ما گرفته شد. ما در عین حال که از شهادت چنین جوانمری فاضل، عالم و مجاهد متأثر هستیم، لکن از آنجا که هر یک از این شخصیتها از دست ما برود برای اسلام کمک و برای مخالفین اسلام لعن و نفرت و دلیل ضعف آنهاست.