فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

چهارمین دستگیری

در حادثه 17 خرداد 1354، مأموران رژیم به پایگاه مقاومت اسلام، فیضیه حمله کردند و طلاب را مورد ضرب و شتم قرار داده، تعدادی را دستگیر و زندانی کردند. آن روزها که مصادف با ایام فاطمیه بود، در منزل شهید هاشمی نژاد مراسم روضه خوانی برپا بود. ایشان علی رغم ممنوع المنبر بودن سخنرانی کرد و با یادآوری زندگانی یکایک امامان معصوم، متذکر شد که همه ایشان با خلفای وقت مبارزه می کردند و با اشاره به اوضاع فیضیه و جو اختناق و دیکتاتوری حاکم، این دو را به یکدیگر ربط داده و با تشریح مورد ضرب و شتم قرار گرفتن طلاب، شور و احساس شدیدی را به حاضران بخشید تا جایی که در پایان سخنرانی جمعیت عزادار به خیابان ریخته و ضمن راهپیمایی، شعارهای تندی علیه دستگاه حاکمه سر دادند. سه روز بعد در ساعت 11 شب مأموران ساواک به منزل ایشان یورش برده و او را در حیاط منزل دستگیر و به 2 سال زندان محکوم کردند.
در مدت 2 سالی که در زندان به سر برد از یکسو رنج و مزاحمتهای مأموران زندانی را که نسبت به وی سختگیری شدیدی می کردند، تحمل می کرد و از سوی دیگر با مارکسیستها و منافقین به بحث و گفتگو می پرداخت، و البته در مقابل موضع قاطعانه و منطقی وی آنها همیشه محکوم می شدند و به گونه های مختلف ایشان را مورد اذیت و آزار قرار می دادند.
پس از آزادی از زندان به مشهد بازگشت و مثلث مبارزاتی را با وجود آیات خامنه ای و واعظ طبسی تکمیل کرد و آنقدر در این عرصه کوشا و فعال بود که حضرت امام (ره) در نامه ای خطاب به ایشان فرموده بودند:
من چشمم به افرادی مانند شماها روشن است.

تألیفات

شهید از خود آثار قلمی بسیاری به جای گذاشته است که عبارتند از:
1- مناظره دکتر و پیر.
2- درسی که حسین (علیه السلام) به انسانها آموخت.
3- تقریرات اصول به زبان عربی.
4- کتاب هستی بخش، که در 2 جلد به چاپ رسیده است.
5- مسائل عصرما.
6- قرآن و کتابهای دیگر آسمانی.
7- مشکلات مذهبی روز.
8- راه سوم بین کمونیزم و سرمایه داری.
9- ولایت فقیه.
10- زهرا مکتب مقاومت.
11- پاسخ به مشکلات جوانان.

حادثه زلزله طبس و تشکیل کمیته امداد امام خمینی (ره)

پس از وقوع زلزله مرگبار طبس که تعداد زیادی از هموطنانمان جان خود را از دست داده و یا مجروح و بی خانمان شدند، شهید هاشمی نژاد و آیات خامنه ای و واعظ طبسی، اولین گروه امداد را تحت نام "امام خمینی" به وجود آوردند و به کمک مصدومین و خسارت دیدگان این حادثه شتافتند. وی در چهلم کشته شدگان طبس علیه رژیم شاهنشاهی سخنرانی نموده و جوی را علیه رژیم به وجود آورد که در پی آن تظاهرات عظیمی به راه افتاد.
هنگام اوج گیری قیام مردمی و اعلام حکومت نظامی توسط رژیم، شهید نوعاً شبها را نمی خوابید و با حضور در جمع انقلابیون به هماهنگی با ایشان در جهت پیشبرد انقلاب می پرداخت و با تماسهای مکرر با پاریس از امام (ره) کسب تکلیف می کرد.