فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

هجرت به قم و ادامه تحصیلات

شهید هاشمی نژاد برای ادامه تحصیلات راهی قم شد و در محضر آیه الله العظمی بروجردی و امام خمینی (ره) مدت 14 سال زانوی شاگردی به زمین زد و از وجود این دو عالم جلیل القدر بهره های فراوان برد و با طی مراحل عالی فقهی و اصول به تهذیب نفس و رشد اخلاق توفیق یافت و آنچنان پله های ترقی را به سرعت طی نمود که مورد تحسین و تشویق اساتید خود قرار گرفت. او همچنین از محضر استاد مرحوم شیخ علی کاشانی، فرید الاسلام که علاوه بر اجتهاد دارای معنویات بسیاری بود، استفاده کرد و در جهت رشد و تعالی روح و ارتقای سطح علم و معنویت از استاد خویش بهره های فراوان برد.

دوران مبارزه

شهید در سال 1340 عازم مشهد مقدس شد و در جوار بارگاه ملکوتی امامت و ولایت مسکن گزید و با پی ریزی در مجالس بحث آزاد پیرامون مسائل اعتقادی و اجتماعی مرحله نوینی از روشنگری در میان قشر جوان را آغاز کرد. خود وی در این زمینه گفته است: فعالیتهای سیاسی من قبل از سال 1340 شروع شد و این فعالیتها بدین گونه بود که وقتی بعنوان سخنرانی در شهرستانها و جاهای مختلف به منبر می رفتم، انتقاداتی از رژیم گذشته داشتم و کراراً شده بود که مرا به شهربانی احضار می کردند، تا آنجا که ممنوع المنبر شدم. این آغاز فعالیتهای من بود تا سال 1341 که نهضت روحانیت تحت رهبری امام آغاز شد.
بعد از اینکه جلسه بحث آزاد آن شهید توسط ساواک تعطیل گردید، روش دیگری برای مبارزه برگزید و آن اقدام به تألیف کتب مرد نیاز قشر جوان بود که بسیار مؤثر افتاد. در اولین گام با نگارش کتاب مناظره دکتر و پیر فصل نوین مبارزاتی اش را آغاز کرد و اساس و کلیات مسائل اسلامی را مطرح، و به سؤالات بر انگیخته در اذهان عمومی جامعه بویژه قشر جوان، جواب در خور می دهد. اما بلافاصله نشر و مطالعه این کتب توسط ساواک ممنوع اعلام گردید.

اولین دستگیری

هاشمی نژاد در سال 1342، پس از سخنرانی پرشوری که در تهران ایراد کرد، در شب پانزدهم خرداد به همراه 40 نفر روحانی دیگر توسط مأموران رژیم دستگیر و به زندان افتاد. وی پس از طی دوران زندان به مشهد بازگشت و مبارزه با رژیم طاغوت را در این شهر پی گرفت.