فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

سردار سرلشکر شهید محمد علی جهان آرا

محمد علی جهان آرا در سال 1333، در خانواده ای تهیدست در خرمشهر به دنیا آمد. وی در دوران کودکی از نزدیک با محرومیت های جامعه آشنا گشت و از ایام نوجوانی مبارزه خود را آغاز کرد. او علی رغم سن کم، عضو گروهی به نام حزب الله در خرمشهر بود که در سال 1351، از سوی رژیم منحط پهلوی شناسایی و اعضای آن دستگیر شدند و او را به علت کم سن و سالی به یک سال زندان محکوم کردند، پس از آزادی از زندان فعالیتهای خود را با شدت و آگاهی بیشتر دنبال کرد و پر تلاش تر از گذشته قدم به میدان مبارزه با رژیم ستمشاهی گذاشت.
با پیروزی انقلاب اسلامی شهید جهان آرا تلاش پیگیر و کوشش پرثمر خود را، همپای مردم دلیر و مسلمان ایران در راه حفظ و پاسداری از دستاوردهای انقلاب آغاز کرد. هنگامی که سپاه پاسداران خرمشهر تشکیل شد جهان آرا در شکل گیری آن نقش فعال و اساسی داشت. مسئولیت واحد عملیات را به عهده گرفت و سپس به فرماندهی سپاه خرمشهر منصوب شد. با یورش وحشیانه ارتش صدام به میهن اسلامی، شهید جهان آرا با هماهنگی پاسداران و جوانان مؤمن خرمشهری به دفاع از شهر پرداخت. او مدت 45 روز در خرمشهر که همه جای آن را آتش و خون گرفته بود به مقاومت پرداخت. خرمشهر با این نبردهای شورانگیز او بود که به خونین شهر مبدل گشت. پس از سقوط خرمشهر وی اقدام به سازماندهی مجدد و انسجام نیروهای موجود نمود و پس از مدتی به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اهواز و سرپرستی ستاد منطقه 8 منصوب گردید.
شهید جهان آرا در مورد خرمشهر، این شهر حماسه ساز تاریخ در جنگهای اخیر چنین می گوید:
مسئله خرمشهر یا خونین شهر، مسئله ای برای رسالت و اثبات انقلاب اسلامی در منطقه شد. این شهر با این که از کوچکترین دفاع که بایستی در مرزهایش خصوصاً صورت می گرفت، برخوردار نبود، بزرگترین حماسه را در طول جنگ تحمیلی، با 45 تا 50 روز مقاومت مردانه خود در تاریخ آفرید. مسئله خرمشهر را علاوه بر جریانی که باعث شد تا سقوط کند باید در دفاع آن دید، تقریباً با 250 کیلومتر مرز خشکی و آبی که آبادان و خرمشهر با عراق دارند، تنها یک گردان دژ که مکانیزه بود و حالت پیاده داشت از آن دفاع می کرد و در اوایل جنگ نیز یک گردان نیمه تانک بود که وارد خرمشهر شد و در رابطه با لشکر 92 کلاً طوری برنامه ریزی شده بود که بتوانند 3 یا 4 روز مقاومت کنند و سپس نیروهای پشتیبانی لشکر وارد عمل شوند، اما بنا به دلایلی که نمی شود مطرح کرد، این پشتیبانی به آن صورت که باید انجام نگرفت. سپاه خرمشهر نیز به علت کمبود وسایل و تجهیزات نمی توانست مقاومت کند و تنها کاری که توانستیم انجام بدهیم این بود که مسئله دفاع را در شهر پیاده کردیم و شهر را به صورت ضربتی دوربندی کردیم و کلیه تدافعات خودمان را در اصراف ساختمان حاشیه شهر انجام دادیم. مدت 45 روز مقاومت شد و بزرگترین حماسه ها را برادران پاسدار و ارتش و نیروهای بسیج و مردمی بخصوص جوانان متعهد و مسئول خرمشهری آفریدند.

شهادت حجه الاسلام سید عبد الکریم هاشمی نژاد: 7 مهر1360

شهید هشامی نژاد در سال 1311 شمسی در شهرستان بهشهر در خانه ای مذهبی و مستضعف دیده به جهان گشود. پس از گذراندن تحصیلات اولیه ، در 14 سالگی عازم روستای کوهستان واقع در 2 کیلومتری شهرستان بهشهر و در حوزه علیمه آنجا تحت نظر مرحوم آیه الله کوهستانی از بزرگان علمای شیعه آن زمان علوم قدیمه را آموخت و از نظر اخلاقی و ایمانی بهره های فراوان برد و تلمذ در محضر استاد را به نحو احسن ادامه داد، تا آنجا که به گفته شهید، این مرحله نقطه عطفی در زندگی اخلاقی و ایمانی او به شمار می رود.

هجرت به قم و ادامه تحصیلات

شهید هاشمی نژاد برای ادامه تحصیلات راهی قم شد و در محضر آیه الله العظمی بروجردی و امام خمینی (ره) مدت 14 سال زانوی شاگردی به زمین زد و از وجود این دو عالم جلیل القدر بهره های فراوان برد و با طی مراحل عالی فقهی و اصول به تهذیب نفس و رشد اخلاق توفیق یافت و آنچنان پله های ترقی را به سرعت طی نمود که مورد تحسین و تشویق اساتید خود قرار گرفت. او همچنین از محضر استاد مرحوم شیخ علی کاشانی، فرید الاسلام که علاوه بر اجتهاد دارای معنویات بسیاری بود، استفاده کرد و در جهت رشد و تعالی روح و ارتقای سطح علم و معنویت از استاد خویش بهره های فراوان برد.