فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

پیامدهای شکسته شدن محاصره آبادان

موفقیت عملیات ثامن الائمه در ابعاد مختلف پیامدهایی به هماره داشت که آرا در دو محور عمده، داخلی و خارجی ارزیابی می کنیم.
الف: پیامدهای داخلی
1- با انجام موفقیت آمیز اولین عملیات وسیع ایران در جبهه ها، روحیه نیروهای رزمنده تقویت و توانمندانه تر از پیش به نبرد با دشمن پرداختند.
2- از نظر سیاسی وضعیت سیاسی کشور منسجم تر شد و کمتر از یک هفته بعد از این عملیات، مردم با شرکت در سومین انتخابات ریاست جمهوری، حضرت آیه الله العظمی خامنه ای را به ریاست جمهوری برگزیدند، که این امر منجر به موفقیت بیشتر در سیاستهای خارجی نظام نیز گردید.
3- با تثبیت دولت اسلامی و وحدت نظر مسئولین نظام، موضع گیریهای قاطعانه و به موقعی در قبال مسائل خارجی انجام گرفت.
ب: پیامدهای خارجی
مهمترین پیامد خارجی این عملیات تشکیل شورای همکاری خلیج فارس توسط کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، به منظور جلوگیری از گسترش و نفوذ انقلاب اسلامی و یاری رساندن به رژیم متجاوز عراق بود. همچنین تحرکات نظامی آمریکا در خلیج فارس به منظور اعمال فشار بر ایران و حمایت از کشورهای منطقه بیشتر شد.
آمریکا با اعزام ناوگان نظامی خود در خاورمیانه و آبهای دریای عمان، مانورهایی انجام داد و تهاجم تبلیغی گسترده ای را علیه ایران آغاز کرد و بانشر اکاذیب و شایعات، وحشت بی مورد رژیم های منطقه را از ایران بیشتر کرد.

شهادت سرداران رشید اسلام: 7 مهر 1360

با کمال تأثر و تأسف خبر دلخراش سانحه هوایی یک فروند هواپیمای نیروی هوایی که حامل شهدا و مجروحین جنگ اخیر بود و منجر به شهادت جمعی از خدمتگزاران به اسلام و ملت شهیدپرور ایران گردید، که در بین آنان تیمسار سرلشکر ولی الله فلاحی، تیمسار سرتیپ نامجوی، تیمسار سرتیپ فکوری و آقای کلاهدوز بودند، واصل گردید. اینان خدمتگزاران رشید و متعهدی بودند، که در انقلاب و پس از انقلاب با سرفرازی و شجاعت در راه هدف و در حال خدمت به میهن اسلامی به جوار رحمت حق تعالی شتافتند.
امید است که پس از پیروزی شرافت آفرین برای ملت و پس از زحمات طاقت فرسا در راه هدف و عقیده، روسفید و سرافراز به پیشگاه مقدس ربوبی وارد و مورد رحمت خاصه واقع شوند.(9)
امام خمینی (ره)
بعد از پایان موفقیت آمیز عملیات ثامن الائمه، 5 تن از فرماندهان رده بالای ارتش و سپاه جهت تقدیم گزارش به امام خمینی (ره) عازم تهران می شوند و به این منظور یک فروند هواپیمای سی - 130 در ساعت 43:18 با 40 نفر سرنشین و 27 مجروح و 32 نفر شهدای عملیات ثامن الائمه از فرودگاه اهواز به مقصد تهران به پرواز در می آید.
هواپیما در ساعت 59:19 روز 7 مهرماه در 17 مایلی فرودگاه مهرآباد تهران در جنوب غربی کهریزک دچار سانحه می شود و به علتی نامشخص هر چهار موتور هواپیما همزمان خاموش می شوند. خلبان تلاش می کند هواپیما را در همان منطقه به زمین بنشاند. چرخهای هواپیما بوسیله دستگیره دستی باز می شود و هواپیما در زمین ناهموار فرود می آید و پس از طی مسافتی قریب به 270 متر در نقطه ای متوقف و بال چپ هواپیما به زمین اصابت می کند. هواپیما متلاشی و آتش می گیرد که در نتیجه 49 نفر از سرنشینان هواپیما از جمله این 5 شخصیت نظامی شهید شدند.
اسامی سرداران رشید اسلام عبارت است از:
1- سرلشکر فلاحی جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش.
2- سرلشکر یوسف کلاهدوز قائم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
3- سرلشکر سید موسی نامجوی وزیر دفاع.
4- سرلشکر فکوری مشاور جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش.
5- سرلشکر جهان آرا فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر و آبادان.
در بزرگداشت این سرداران رشید نگاهی به زندگانی سراسر مبارزه و تلاش آنان می افکنیم و این باب را با فرموده امام (ره) می گشاییم، که فرمودند:
ما اگر چه عزیزان ارزشمندی را از دست دادیم، لکن هدف به قوت خود باقی است

شهید تیمسار سرلشکر ولی فلاحی

تیمسار سرلشکر ولی فلاحی در سال 1310 شمسی، در طالقان به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در طالقان و تهران گذراند و پس از اخذ دیپلم از دبیرستان نظام، وارد دانشکده افسری شد و با درجه ستوان دومی فارغ التحصیل و خدمت خود را در نیروی زمین از فرماندهی دسته شروع کرد و به علت شایستگی هایی که مرتب از خود نشان می داد تا درجه سرتیپی پیش رفت، با این وصف از سال 1330 تا 1352 به علت فعالیت علیه رژیم، 4 باز به زندان افتاد.
شهید فلاحی پس از پیروزی انقلاب به سمت فرماندهی نیروی زمینی ارتش و سپس جانشینی رئیس ستاد مشترک ارتش منصوب شد و پس از برکناری بنی صدر، این حکم از سوی امام خمینی (ره) خطاب به وی صادر گردید:(10)
بسم الله الرحمن الرحیم
تیمسار ولی فلاحی جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، تا تعیین تکلیف جانشین فرماندهی نیروهای مسلح، ستاد مشترک مجاز است با استفاده از اختیارات مقام رهبری، مأموریتها و وظایف محوله را انجام دهد.
روح الله الموسوی الخمینی
شهید فلاحی از آغاز جنگ تحمیلی در جبهه های نبرد حضور داشت و همواره بین برادران ارتشی، سپاهی، بسیجی و گروه های نامنظم دیده می شد. او افسری بسیار فعال و زحمت کش و عاشق خدمت به میهن اسلامی بود و تا آنجایی که در توان داشت سعی می کرد هماهنگی لازم را بین ارتش و سایر نیروهای مسلح، از جمله سپاه پاسداران و دیگر نیروهای مردمی به وجود آورد و مکرر می گفت:
نیروهای سپاه و ارتش در حال حاضر از درون با یکدیگر ادغام، ترکیب و یکپارچه شده اند و تفکیک ناپذیرند، زیرا مبدأ آنان یکی، مقصدشان یکی، خط یکی، راستا یکی، دین یکی و ملت یکی است و در همکاری و خدمت در جوار هم به سوی مقصد واحدی در حرکت هستند.
شهید فلاحی به دنبال تلاش و کوشش های بی حدی که در زمینه هماهنگی بین نیروها داشت، موفقیت هایی نیز به دست آورد، بویژه پس از فرار بنی صدر، در این کار موفقیت بیشتری کسب کرد و نمونه بارز آن جلسه مشترک سپاه و ارتش و برقراری نماز مشترک جماعت بین سپاه و ارتش بود که امید بیشتری را در هماهنگ کردن نیروها به وجود آورد.
او می گفت: این جنگ علی رغم وجود محاصره اقتصادی و مشکلات و این موضوع صاحب نظران را به تفکر وا می دارد که چگونه این ملت با همه مشکلات بعد از پیروزی انقلاب، از چنین جنگی نابرابر، پیروز بیرون آمده است؟ این انقلاب حقیقت و این ملت رسالتی دارد که غیر قابل انکار است.
شهید فلاحی بخوبی نسبت به تأثیر جنگ در تحول و تغییر کلی ویژگیهای نظامی ارتش در اتکای به خود و کشف استعدادهای خلاق، آگاهی داشت، و در این رابطه می گفت:
یکی از تأثیرات و محاسن جنگ این است که بتدریج به خود متکی می شویم، در برنامه ریزیها، در برآوردها و طرح ریزی هایمان قلم ما گرایش به این دارد، به آنچه که هستیم، به آنچه که داریم و می توانیم داشته باشیم، و به افزایش تولیدات داخلی، ابتکارات و خلاقیت متمایل است. این فکر در ما پیدا شده و به وجود آمده است. ما بتدریج می رویم که استعدادهای جدیدی را کشف کنیم. این استعدادها کشف و خلق و در راستای راستین خود قرار گرفته اند. همچنین در آینده از کمبود فرماندهان خوب بی نیاز می شویم.