فهرست کتاب


احکام خانواده مطابق با فتاوای حضرت امام خمینی (ره)

عبدالرحیم موگهی‏

استفتا

آمیزش در هنگام بارداری

آیا در دوران آبستنی و بارداری، مقاربت و نزدیکی جایز است یا خیر؟
باسمه تعالی؛ مقاربت در حال حمل مانع ندارد.(223)
نکته
از نظر پزشکی، روابط جنسی در زنانی که حاملگی طبیعی دارند، اگر با اعتدال همراه باشد تا اواخر حاملگی نیز امکان پذیر بوده، ضایعه یا عفونتی ایجاد نمی کند. اما در صورت سابقه سقط جنین و یا زایمان زودرس، احتیاط کردن لازم است. برخی زنان در دوران بارداری - بویژه در اواخر آن - از مقاربت متنفر می شوند که دلیل جسمی و روحی دارد. درد و ناراحتی حاصل شده از نزدیکی، علت جسمی تنفر از روابط جنسی، و تصور صدمه به جنین علت روانی آن است.
در هر حال، آمیزش جنسی باید با ملایمت انجام گیرد و بهتر است که در اواخر بارداری از آن پرهیز شود.(224)
یادسپاری
زن حامله و زنی که بچه شیر می دهد، ممکن است حیض ببینند.(225)

أ. سقط جنین

سقط جنین معمولا دارای عوارضی مانند عفونت، خونریزی شدید، سوراخ شدن رحم، نارسایی کلیوی و شوک میکربی است.
علامه حلی و مرحوم شیخ محمدحسن نجفی صاحب جواهر در کتاب جواهر الکلام، ج 43، ص 370 به استناد روایت امام سجاد و امام باقر و امام کاظم علیهم السلام فاصله هر یک از مراحل رشد جنین را چهل روز دانسته اند.(226)
باری، سقط جنین جایز نیست و دیه آن بدین صورت است:
دیه سقط جنین در مرحله نطفه اگر در رحم مستقر شده باشد 20 دینار، و در مرحله علقه [ مرحله تعلق گرفتن به دیواره رحم ] 40 دینار، و در مرحله مضغه [تکه گوشتی به اندازه یک بار جویدن ] 60 دینار، و در مرحله ای که حالت استخوانی دارد و هنوز گوشت روی آن را نپوشانده است 80 دینار، و اگر گوشت روی آن را پوشانده و خلقتش [از نظر جسمی ]تمام و کامل شده باشد 100 دینار، و چنانچه روح در جنین دمیده شده و جریان یافته باشد، 1000 دینار [ 3529 گرم طلای خالص ] یعنی دیه کامل است، در صورتی که مسلمان آزاده و پسر باشد، ولی اگر دختر باشد، دیه او 500 دینار(227) است.(228)