فهرست کتاب


احکام خانواده مطابق با فتاوای حضرت امام خمینی (ره)

عبدالرحیم موگهی‏

استفتائات

آیا درست است که تقلید افراد خانواده همسر و فرزند تابع سرپرست خانواده می باشد؟
باسمه تعالی؛ در تقلید تبعیت نیست.(8)
بنده هم اکنون 17 ساله می باشم و تقریبا در سن 14 سالگی شروع به بلوغ شرعی نموده ام، اما چون فکر می کردم که نماز را باید از سن 15 سالگی شروع کرد، لذا مدتی نماز و روزه و تمامی واجبات را ترک کردم، حالا تکلیفم چیست؟
باسمه تعالی؛ باید قضای نماز و روزه ای را که در زمان بلوغ ترک کرده اید، به جا آورید.(9)
مرد جوانی هستم که از سن 17 سالگی شروع به خواند نماز و گرفتن روزه کرده ام، و به درستی نمی دانم که از چه موقع بالغ شده ام. بفرمایید فعلا قضای چند سال نماز و چند سال روزه بر گردنم هست؟ آیا کفاره نیز بر من واجب است؟
باسمه تعالی؛ حد بلوغ شرعی برای پسر تمام شدن پانزده سال قمری است، و اگر قبلا منی از او خارج شده یا موی خشن بر محل مخصوص او بیرون آمده، بالغ شده است. و مدتی را که یقین دارید در زمان بلوغ، نماز و روزه از شما فوت شده، باید قضا کنید. و اگر در افطار روزه تعمدی نداشته اید، یا از روی جهل و بدون تقصیر در یاد گرفتن مساله روزه نگرفته اید، کفاره ندارد.(10)
این جانب که حدود 60 سال دارم از ابتدای بلوغ تا کنون نمازها و روزه های خود را به جا نیاورده ام. آیا می توانم تمام سرمایه خود را که حدود یکصد هزار تومان است، به کسی بدهم تا برایم نماز بخواند؟ و آیا می توانم این مبلغ را به حساب جنگ یا مستضعفان بدهم و نیت کنم که برای نماز و روزه است؟ چون می دانم بعد از من کسی برایم شصت سال نماز نمی خواند و روزه هم نمی گیرد!.
باسمه تعالی؛ اگر وارثی دارید با او مشورت کنید، و دادن پول به حساب مزبور کفایت از نماز و روزه نمی کند.(11)
با توجه به جو فکری که در زمان طاغوت بخصوص بر جوانان حاکم بود که از اسلام دور یا بی تفاوت بودند، اگر کسی که در آن دوران به سن بلوغ رسیده و اصلا نه به اسلام آشنا بوده و نه خانواده او به او گفته اند، آیا باید نماز و روزه هایی را که در آن موقع نگرفته، اکنون باید بگیرد؟
باسمه تعالی؛ نماز و روزه های فوت شده را باید قضا کند.(12)
بعضی از مردم نماز می خوانند و روزه هم می گیرند، ولی مرجع تقلید ندارند و از احتیاط هم استفاده نمی کنند و آنچه را که از پدرانشان و یا مردم شنیده اند عمل می کنند. این اشخاص آیا نماز و روزه شان صحیح است یا خیر؟
باسمه تعالی؛ عمل او اگر مطابق فتوای مجتهدی باشد که باید از او تقلید کند، صحیح است.(13)
من نوجوانی هستم که بیشتر از یک سال است به تکلیف شرعی رسیده ام. بعد از مکلف شدن حدود سه ماه مرتب نماز می خواندم، ولی بعد از این سه ماه به دلیل اشتباهاتی که کردم، گول شیطان را خورده، قسمتی از فریضه نماز را به جا نیاوردم و تا الان که تقریبا حدود 11 ماه می گذرد نماز نخواندم؛ ولی باید عرض کنم ظرف این 11 ماه درست است که این فریضه را به جا نیاوردم اما کافر نشده بودم، یعنی خدا را قبول داشتم و همین طور پیغمبر اسلام و دوازده امام را و حتی می دانستم که باید نماز بخوانم چون بر من واجب است، یعنی خلاصه منکر نماز نبودم. و حالا من به اشتباه بزرگ خود پی برده ام و خیلی پشیمان هستم و می خواهم توبه کنم که امیدوارم خداوند توبه مرا قبول کند. حالا که می خواهم از این به بعد نماز را مرتب بخوانم آیا باید نمازهایی را که ظرف این مدت به جا نیاوردم بخوانم، و اگر باید بخوانم برای خواندن آن چه نیتی باید بکنم؟
باسمه تعالی؛ توبه شما قبول است ان شاء الله، و نمازهایی را که نخوانده اید به نیت قضا بخوانید و از این به بعد نباید نماز شما ترک شود.(14)

فصل دوم : احکام طهارت و پاکیزگی

اعضای خانواده و بویژه مادر، آشنایی با مسائل طهارت و پاکیزگی و بهداشت را نیاز دارند.
از همین رو، برخی از احکامی را که اعضای خانواده در این زمینه به آن نیازمندند، به قلم می آوریم.
گفتنی است طهارت و پاک کنندگی غالبا با آب انجام می شود و آب دارای اقسامی است که برخی از آنها پاک کننده هستند.

یک. اقسام آبها