فهرست کتاب


گلشن ابرار جلد 3

جمعی از پژوهشگران حوزه علمیه قم

بسم الله الرحمن الرحیم

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم):
فضل العالم علی العابد کفضل القمر علی سایر النجوم لیلة البدر و ان العلماء ورثة الانبیاء.
سفینه البحار، ج 2 - مدخل علم
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
برتری عالم بر عابد همانند برتری ماه شب چهارده بر سایر ستارگان است و در حقیقت علما و دانشوران، میراث بر پیامبرانند.

سخن نخست

ستایش و سپاس از آن اوست که جهان و انسان را آفرید و درود و سلام تقدیم پیامبران و پیشوایان بزرگی که مربیان راستین قبیله ابرارند.
ابرار دانش آموختگان مدرسه پیامبرانند و گشت و گذار در گلشن ابرار توفیقی بود که پس از تالیف مجموعه ارزشمند دیدار با ابرار نصیب گروهی از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم شد. مجلدات نخستین این مجموعه در سال 1357 شمسی آماده گردید و جامعه فرهنگی همچنان در انتظار ادامه کار بود.
اگر شناخت و بهره برداری از معادن و گنجینه های نهفته در دیار اسلام، وظیفه ای است که بر دوش مسئولان اقتصادی و مدیران جامعه اسلامی نهاده شده، شناخت و معرفی گنجینه های فرهنگی و اسوه های اندیشه و ایمان، اخلاق، آزادگی و ایثار، رسالتی است که بر دوش حوزه ها و پژوهشگران و مبلغان علوم اسلامی و دست اندرکاران رسانه های دنیای اسلام قرار دارد. گلشن ابرار که هم اکنون سه جلد جدید آن آماده چاپ و نشر است، پژوهشی گروهی و حاصل همکاری جمعی به نام مجمع اهل قلم در شهر مقدس قم است. در سایه الطاف معنوی حضرت معصومه (علیها السلام) جمعی همکار و همدل در پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) گرد آمدند و هر کدام نگارش زندگینامه فرد یا افرادی از قبیله ابرار را بر عهده گرفتند.
حمایت و تشویق دانشوران و عالمان بزرگوار و همکاری های مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی و مدیریت محترم پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام)، زحمات عزیزانی دیگر در بخش های بررسی و ویرایش و دفتر پیگیری و تایپ و اصلاح، همه و همه از عنایات و الطاف الهی بود که سرانجام سه دفتر دیگر بر دو جلد گلشن ابرار افزود و زندگینامه یکصد و پنجاه چهره دیگر را در دسترس و دیدرس علاقه مندان عالمان دین و ستاره های پرفروغ آسمان تشیع قرار داد. البته هنوز هم بسیارند، ابراری که باید به دیدارشان رفت و با تفرج در باغ و بوستان آنان، نور و نیرو گرفت و روح و روان را طراوت بخشید.
جلد اول و دوم گلشن ابرار خلاصه ای از کتابهای دیدار با ابرار بود که با استقبال خوانندگان بسیاری مواجه شد؛ ولی مجلدات بعدی، از ابتدا به صورت مقالاتی فشرده و بر اساس راهنمای ویژه این کار آماده گردید. گرچه چهره های برگزیده، بسیار متفاوت و قلم نویسندگان گرامی نیز در یک سطح نیست، ولی هر کدام از این بزرگان الگوی ایمان، زهد، بیداری، جهاد، تلاش و استقامت اند، که امروز هم همچون همیشه تاریخ به الهام گیری از راه و رسم آنان نیازمندیم و با حضور در محضر و مزارشان می توانیم شیوه زندگی بهتر را بیاموزیم.
امید است عنایات الهی شامل حال نویسندگان و خوانندگان گرامی باشد و توفیق دیدار با ابرار، حضور در گلشن ابرار و رؤیت خورشید روزگار نصیبشان شود.
ان شاء الله.
هرگونه نقد و نظر خود را به نشانی قم صندوق پستی 135/37185 ارسال دارید و ما را از رهنمودهای خود بهره مند سازید.
قم - پژوهشکده باقر العلوم (علیه السلام)
15/1/1382

عیاشی سمرقندی «آفتاب سمرقند» (320 - 368 ه.ق.)

سید حسن احمد نژاد بلخی
جمع باید کرد اجزا را بعشق - تا شوی خوش چون سمرقند و دمشق
سمرقند را عروس شهرهای دنیا نامیده اند؛ سرزمینی که سرسبز و خرم است و در آن سوی دریای جیحون و ماوراء النهر قرار دارد. سُغد، کش فرغانه، چاچ، خجند، و نخشب از نواحی مهم آن است.(1)
قرن های سوم و چهارم هجری روزگار طلایی سمرقند بود که در مشرق اسلامی چون نگین یاقوتی می درخشید. سمرقند از طلایه داران فرهنگ و ادب بود و آسمان نیلگونش غرق ستارگان و مشعلداران دین و دنیا بود. مدرسه ها و مسجدهای سمرقند و رصدخانه میرزا الُغُ، از شاهکارهای تمدن مشرق زمین به حساب می آمد.
هم اکنون از میان آن همه ستاره به دیدار بزرگ مردی می رویم که روزگاری آفتاب دین و دانش و از فقیهان وارسته و پژوهشگران فرهیخته بود. هم اکنون سمرقند جزو قلمرو ازبکستان و در همسایگی افغانستان ولایت مزار شریف، قرار گرفته است.