فهرست کتاب


گلشن ابرار جلد 4

جمعی از پژوهشگران حوزه علمیه قم

برتری عالم بر عابد

فضل العالم علی العابد کفضل القمر علی سایر النجوم لیلة البدر و ان العلماء ورثة الانبیاء.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمودند:
همانند برتری ماه شب چهارده بر سایر ستارگان است و در حقیقت علما و دانشوران، میراث بر پیامبرانند.
سفینة البحار، ج 2 - مدخل علم.

سرگذشت گلشن ابرار

مجموعه ای که هم اکنون با عنوان گلشن ابرار شناخته می شود و با توفیق الهی هفتمین جلد آن در حال نگارش است، سرگذشتی شنیدنی دارد. سال های 1369-1370 ش. تجمع گروهی از طلاب علاقمند کارهای نگارشی در پژوهشکده ی باقر العلوم (علیه السلام) گرد آمدند. و به قصد یادگیری کارهای قلمی مجمعی به عنوان مجمع اهل قلم تشکیل دادند و برادر بزرگوار و محقق پرتلاش حجة الاسلام و المسلمین جواد محدثی هدایت جمع را بر عهده گرفت در آغاز مقالات گوناگون نوشته می شد ولی سرانجام مجمع، از پراکنده نویسی بر نتافت و قرار شد هر کس به تحقیق و تدوین زندگینامه یکی از عالمان بزرگ و فداکار جهان اسلام بپردازد، تا ضمن تمرین پژوهش و نگارش و تلاش دوستان مثمر ثمر باشد و اثری مفید برای جامعه ی اسلامی تولید گردد. در پی این اندیشه مجموعه ی دیدار با ابرار، شکل گرفت و به توفیق الهی و یاری اهل قلم یکصد و ده دفتر از آن مجموعه منتشر گردید. بعدها که ناشر توان چاپ و نشر بیشتر نیافت، بخشی از این آثار از طریق دفتر تبلیغات اسلامی منتشر گردید و تداوم کار دیدار با ابرار متوقف شد. ولی خلاصه مجموعه یکصد و چند جلدی در دفتر اول و دوم با نام گلشن ابرار توسط نشر معروف منتشر شد و مورد استقبال جامعه ی فرهنگی کشور قرار گرفت.
جلد سوم با یکی دو سال فاصله از آغاز به صورت مقالاتی فشرده فراهم گردید و توسط همان ناشر در پیش خوان ناشران و کتاب فروشان قرار گرفت.
حمایت های معنوی و مادی سازمان تبلیغات اسلامی سبب نگارش جلد چهارم و پنجم در سال 1382 ش. گردید. و دفتر ششم این مجموعه هم در سال 1382 ش. تولید شد ولی چاپ و نشر آن مدت ها به تأخیر افتاد که امیدواریم این بار توفیق خدای عزوجل شامل حال نویسندگان و ناشر و خوانندگان گرامی شود و جلد هفتم با این وقفه ی طولانی مواجه نگردد.
این مجموعه حاصل تلاش و کوشش جمعی از فاضلان حوزه علمیه قم است که در پژوهشکده ی باقر العلوم (علیه السلام) سامان یافت و سیمای تابناک بسیاری از فقیهان و دانشوران و عالمان مجاهد را در دیدرس نسل امروز قرار داد.
از دیدگاه ما یکی از بهترین راهکارهای تربیت فرزندان میهن بزرگ اسلامی آشنا کردن آنان با هویت تاریخی و الگوهای برجسته علمی و اخلاقی، جهادی نسل های گذشته و چهره های درخشان امروز است.
زندگینامه ی علمای شیعه تاریخ کشورها، شهرها، حوزه ها، حکومت ها. و راهنمای موضع گیری درست و منطقی در برابر سیاست های کفر و شرک جهانی و راهکار حمایت از مظلومان و محرومان در برابر استبداد داخلی و مقابله با جور و جهل و غفلت فرهنگی است.
مدتی که کار نگارش گلشن ابرار متوقف یا محدود بود، مجموعه ی دیگری با عنوان ستارگان حرم با یاری آستانه مقدسه حضرت معصومه (علیها السلام) تولید شد و 15 جلد از آن در دسترس علاقه مندان زندگینامه ی دانشوران دنیای اسلام قرار گرفت.
کار تألیف و پژوهش در هر دو جریان گلشن ابرار و ستارگان حرم به توفیق الهی تداوم دارد و امیدواریم روزی زندگینامه ی تمام بزرگان دنیای اسلام تدوین و منتشر شود، زندگی دانشوران و مصلحان و پاسداران ایمان و آزادی و استقلال مطرح گردد.
اگر آنچه برای سرگرم کردن نسل جوان هزینه ی اقتصادی و تبلیغاتی می شود، برای دانش و کار و عزت و آزادگی و عدالت مصرف می شد، امروز کشور و دنیای اسلام با مشکل بیداری و فقر و فساد و تبعیض مواجه نبود و نام و جایگاه بازیگران هنری و اعضای تیم های دنیای کفر و الحاد از نام مخترعان و مکتشفان و پیامبران الهی، معروف تر نمی گردید.
گلشن ابرار و ستارگان حرم دو جریان فرهنگی است که از قله های بلند فکری، فرهنگی دنیای اسلام سرچشمه می گیرد و به سقایت فرهنگی امت اسلام و پیروان محمد (صلی الله علیه وآله) و علی (علیه السلام) می اندیشد و دشتستان تشنه ی بشریت و درختان پژمرده در تموز مرگبار هجوم فرهنگی را آبیاری می کند. امیدواریم مجموعه ی این دو کتاب هر چه زودتر منتشر شود و تشنگان ایمان و دانش را سیراب بسازد.
در پایان از همه دست اندرکاران تألیف و تدوین و نگارش و ویرایش و چاپ و نشر و حمایت ها و هدایت های عالمان بزرگواری که ما را یاری و تشویق کردند، سپاسگزاریم و توفیق همه به ویژه نویسندگان و خوانندگان گرامی را از خدای بزرگ خواهانیم.
والسلام
مدیر طرح فرهنگی گلشن ابرار
15/5/1384.

ابراهیم بن هلال ثقفی، متوفای 283 ه.ق. «سیره شناس بزرگ»

عبدالکریم پاک نیا