فهرست کتاب


چهره های درخشان چهارده معصوم علیهم السلام

سید عبدالله حسینی دشتی‏

مقدمه مؤلف

بسم الله الرحمن الرحیم
خدای رحمان، جهان را آفرید تا مقدمه پیدایش انسان باشد و انسان را آفرید تا مسیر کمال را بپیماید و از دستورات خداوند پیروی کند، تا به سعادت مطلق نایل آید.
و از آنجا که او موجودی اجتماعی است در رفتار با همنوعان خود ناگزیر از آشنایی با راه و قانون خدا می باشد و شناخت راه، نیاز به راهنما دارد، زیرا از آنجا که ادراکات حسی و عقلی و تجربی انسان ها براساس محدودیت خاص خودشان است و پیوسته دچار اشتباهند، نمی توانند اجتماع را به آن هدف والا رهنمون گردند، پس ناگزیر نیاز بشریت به راهنما، حتمی می شود تا آن دعوتی را که خدا از بشر کرده، طبق خواست خودش اجابت کرده باشد و در پرتو هدایتگری برگزیدگانش، رنگ و بوی الهی به خود گرفته و به سوی رستگاری پیش برود.
راهنما وظیفه دارد امانت خدا را که بر دوش گرفته است آنگونه که شایسته است پیش ببرد و این ممکن نیست جز این که امین و معصوم باشد(1) همچنین باید گفت عصمت مختص انبیاء دین نیست چنانچه از آیه 42 سوره آل عمران درباره حضرت مریم نیز عصمت برداشت می شود؛ که ترجمه آیه چنین است:
زمانی که ملائکه گفتند: ای مریم! همانا خدا تو را برگزیده و تو را پاکیزه قرار داده و تو را بر زن های جهانیان برتری داده است. پس عصمت برای امامان قطعی است و آنها شایسته جانشینی رسول خدایند و انسان آزاد آفریده شده و حق پیروی از کسی جز خدا و رسول خدا و صاحبان امر را ندارند.(2)
اطاعت از خدا و رسول خدا و اولی الامر واجب است و باید از امر و نهی آنان در امور سیاسی، عبادی و قضایی، پیروی کرد(3) اما اگر احتمال گناه در این ها داده شود، اطاعت از آنها جایز نیست زیرا امر به گناه و نهی از واجب، خلاف اطاعت الهی است و تناقض پیش می آید.
مقصود از بعثت و خلافت آنان هدایت مردم و سفارت الهی است که جز با عصمت ممکن نمی شود. اشتباه آنان باعث اشتباه امت است و با لغزش و اشتباه و فراموشی نمی توانند الگو و اسوه شوند.(4) خلافت شایستگی های لازم دارد که مهمترین آن، ویژگی عصمت است. اولی الامر تنها انسان های شایسته و برگزیدگان خدایند، آنان که از علوم غیبی برخوردارند، به سرچشمه وحی متصل اند، معصوم با ژرفای دین آشنایی داشته و مفسر قرآن می باشد.
در منابع فراوان شیعه و اهل سنت نیز اولی الامر به اهل بیت تفسیر شده است.
به فرموده امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، حضرت موسی علیه السلام که پیامبر الهی بود، مأمور شد عده ای را برای میقات پروردگارش برگزیند. هفتاد نفر را انتخاب کرد. آنان به حضرت موسی علیه السلام گفتند که خدا را به ما نشان بده:(5)أرنا الله جهرة.(6) وقتی برگزیدگان موسای پیامبر چنین باشند، وای به آن وقتی که انسان های دیگر خلیفه را انتخاب کنند.
پس خدا برای سعادت دنیا و آخرت انسان، باید راهنما بفرستد و این راهنما باید معصوم باشد و انتخاب شخص معصوم با خداست.
آری خدا این نعمت را به بندگانش ارزانی داشته و حجت را تمام کرده است. مسأله رسالت و جانشینی آن، موضوعی است که فقط باید به امر خدای تعالی انجام پذیرد و همان طور که خداوند فرموده:
الله أعلم حیث یجعل رسالته.(7)
خداوند آگاه تر است که رسالت خویش را کجا قرار دهد.
چون جانشین پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلم باید تمام صفات و ویژگی های پیامبر، جز وحی و تشریع، را دارا باشد و همانند او دارای مقام عصمت و ایمنی از خطا و گناه باشد تا بتواند مأموریت خویش را انجام دهد. بایستی که در پایان رسالت انتخاب جانشین و در واقع موضع گیری برای آینده تحقق پذیرد، که این امر تحقق پیدا کرده است؛ زیرا خداوند در قرآن کریم که رسول اکرم صلّی الله علیه و آله و سلم می فرماید:
یا أیّها الرسول بلّغ ما انزل الیه من ربک و اءن لم تفعل فما بلّغت رسالته؛(8)
ای پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت به تو نازل شده است به مردم برسان و اگر این پیام را نرسانی رسالت او را انجام نداده ای.
این خطاب به رسول اکرم صلّی الله علیه و آله و سلم با لحن خاص و تاکید جدی نشان دهنده آن است که موضوع مهمی مطرح است و باید توجه مردم بر آن جلب گردد و جای هیچ گونه تردیدی نیست که این امر مهم، جز تعیین جانشین پیامبر و موضع گیری برای ادامه و به ثمر رسانیدن امر رسالت، چیز دیگری نبوده است.
در این فرمان مولی الموحدین، قائد غرّالمحجّلین، امام المتّقین، یعسوب الدّین، حبل الله المتین، عین الیقین، اُذن الله، وجه الله، یدالله، سیف الله، أبوثارالله، حضرت امیرالمؤمنین امام الاولین و الاخرین أبوتراب علی بن ابی طالب علیهماالسلام به خلافت و ولایت منصوب شده و تمام امانت های رسالت به آن بزرگوار، که صاحب ولایت است، سپرده شده، که باید شکر این نعمت را کرد و با جان و دل و با افتخار و در دنیا و آخرت گفت:
الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة علی بن ابی طالب علیهماالسلام والائمة المعصومین علیهم السلام.
در روز غدیر خم در اجتماع عظیم مردم، رسول گرامی اسلام حضرت محمّد مصطفی صلّی الله علیه و آله و سلم، برای معرفی جانشین امر خلافت و امامت خطبه ای ایراد فرمود که در ضمن آن آمده است:
مَن کنت مولاه فهذا علی مولاه؛
پس هر کس که من مولا و رهبر و سرپرست او هستم، علی مولا و سرپرست و رهبر او است.
پس از آن سر به سوی آسمان برداشت و عرض کرد:
خداوندا دوستان او را دوست بدار و دشمنان او را دشمن بدار، محبوب بدار آن کس که او را دوست دارد و مبغوض بدار آن کس که او را مبغوض شمارد، یارانش را یاری کن و آنان را که یاریش نکنند از یاری خویش محروم ساز و حق را همراه او بدار و او را از حق جدا مکن.(9)
شرح کامل این خطبه معروف در تفاسیر هم آمده است که بعد از ایراد آن، امین وحی الهی نازل شد و بر پیامبر این آیه را خواند:
ألیوم أکملت لکم دینکم و أتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دیناً؛(10)
امروز دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آیین جاودان شما پذیرفتم.
کوتاه سخن آنکه امر خلافت و مقام ولایت در روز غدیر خم پایه گذاری شد و در واقع جایگاه رسالت و علوم اسرار نبوت به حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام و بعد از آن به یازده فرزندش علیهم السلام سپرده شد، که یکی پس از دیگری در دوران زمامداری، مأموریت خود را انجام دادند تا به امر حق تعالی آخرین مرحله آن به دست حضرت مهدی، صاحب الامر، امام زمان، عجل الله تعالی فرجه الشریف طی می شود تا رسالتی را که نبی اکرم عهده دار بوده است به نتیجه نهایی برساند و مصداق لیظهره علی الدّین کلّه(11) آشکار گردد.(12)
پیامبران الهی و امامان معصوم سفیران بی واسطه و باواسطه خداوند می باشند، در مورد شایستگی اهل بیت برای پیشوایی انسان ها به برخی از دلایل وارده در منابع شیعه و سنت از قرآن و حدیث اشاره می کنیم:
آیات:
انّما ولیّکم الله و رسوله و الذین آمنوا یقیمون الصلاة و یؤتون الزکاة و هم راکعون(13)
یا أیها الرّسول بلّغ ما اُنزل الیه من ربّک و اءن لم تفعل فما بلّغت رسالته؛(14)
انّما یرید الله لیذهب عنکم الرّجس اهل البیت و یطهرکم تطهیراً(15)
قل لا أسألکم علیه أجراً الا المودة فی القربی(16)(17)
روایات:
سلمان فارسی به رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلم عرض کرد: وصی شما کیست؟
حضرت فرمودند: وصی برادرم موسی چه کسی بود؟
سلمان عرض کرد: یوشع بن نون.
حضرت فرمودند: پس وصی و وارث و آنکه به دین من حکم می کند و به وعده هایم عمل می نماید علی بن ابی طالب است.(18)
رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
لکل نبیّ وصیّ و وارث و انّ وصیی و وارثی علیّ بن ابی طالب؛(19)
برای هر پیامبری وصی و وارثی است و همانا وصی و وارث من علی بن ابی طالب است.
سعادت و نجات و هدایت با پیروی اهل بیت ممکن است؛ در روایت زیر تشبیه خیلی گویا می باشد، کسی که سوار بر کشتی ولایت شود ناگزیر در ساحل نجات لنگر می اندازد و کسی که از آنان روی گرداند هلاکت و تباهی در دین پیدا می کند.
رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلم فرمود:
انّ الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة؛(20)
همانا حسین علیه السلام چراغ هدایت و کشتی نجات است.
یعنی انسان در پرتو نور ولایت، به رستگاری می رسد؛ بلکه وجود جهان وابسته به ائمه و حجج علیهم السلام است چنان که در روایت آمده که امام صادق علیه السلام فرمود:
لو بقیت الارض بغیر امام لساخت؛(21)
اگر حجت الهی بر روی زمین نباشد زمین اهل خودش را می بلعد.
زیرا پیامبر اسلام و خاندان معصومش علت ایجاد خلقت اند و هستی به خاطر مقام شامخ آنان استوار گشته است.
مضمون حدیث قدسی هم این است که خداوند به رسولش می فرماید:
لولاک لما خلقت الافلاک و لولا علیّ لما خلقتک و لولا فاطمة لما خلقتکما؛(22)
اگر تو نبودی آفرینش هستی مورد نداشت و اگر علی نبود خلقت تو بی مورد بود.
حضرت علی علیه السلام نفس پیامبر و جان او و جانشین او است، اگر این جانشین شایسته برای رسول خدا پیدا نمی شد برنامه های او به هدر می رفت پس خلقت او هم بی معنا می شود. و اگر رسول خدا و علی مرتضی آفریده نمی شدند ولی حضرت فاطمه علیهاالسلام نمی بود باز هدف از آفرینش ناقص می ماند.
اطاعت خدا و هدایت مردم با اطاعت از فرزندان رسول خدا ممکن است و اگر حضرت زهرا علیهاالسلام نبود امام حسن مجتبی علیه السلام آن مظهر حلم و بردباری و امام حسین علیه السلام، عصاره ارزش های والای ایزدی و فرزندان او نبودند.
پرچم توحید به وجود این گوهرهای الهی استوار است.
حضرت امام رضا علیه السلام در حدیثی معروف به سلسلةالذهب نقل کرده که خداوند می فرماید:
کلمة لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی أمن من عذابیسپس فرمود: بشروطها و أنا من شروطها؛ ولایت شرط اصلی توحید و رستگاری است.(23)
آیا رواست که ما شایستگان و صاحبان حق و ولایت یعنی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام را رها کرده و سراغ نالایقان و نااهلان برویم؟
نهج البلاغه امیرالمؤمنین علیه السلام، صحیفه سجادیه و رساله حقوق امام سجاد علیه السلام سند گویای حقانیت شیعه می باشد. امام باقر علیه السلام شکافنده علوم بود، امام صادق علیه السلام دانشگاه بزرگ علمی را تشکیل داد، امام کاظم علیه السلام مظهر ترویج دین و مجسمه استقامت بود.
مناظرات امام جواد علیه السلام، با آن سن کم، ثابت کرد که اهل بیت از علم الهی بهره مندند. امام هادی علیه السلام پرچم دار تشیع راستین بود. امام عسکری علیه السلام عهده دار وظیفه سنگین حفظ امانت الهی بود که اکنون به وجود حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف جهان پا برجاست و همه از هدایت مستقیم و غیرمستقیم او بهره می برند.
غاصبان چه مایه علمی از خود به جای گذاشته اند؟ چه برجستگی اخلاقی دارند؟ به مطاعن آنها بنگرید آیا اینها برای بی کفایتی آنان بس نیست؟ تمام ایمان در حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام متبلور است، آنجا که ضربه او به عمروبن عبدود دین خدا را زندگی دوباره بخشید برز الایمان کلّه الی الشرک کلّه(24) و عبور از پل صراط جز به ولایت علی بن ابی طالب علیهماالسلام میسر نیست.(25) و فرموده اند:
انّ الصراط هو محمّد و آل محمّد؛(26)
صراط و راه راست همانا محمّد و آل محمّد علیهم السلام است.
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
أثبتکم قدما علی الصراط أشدّکم حبّا لأهل بیتی؛(27)
باثبات ترین شما در قدم برداشتن و عبور از صراط آخرت، شدیدترین شما در دوستی و محبت اهل بیت من است.
و فرمود:
لکل شی ء جواز و جواز الصراط حب علی بن ابی طالب علیهماالسلام؛(28)
برای هر چیز اجازه ای است و دوستی و محبت حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام اجازه عبور از پل صراط است.
و امام صادق علیه السلام فرموده است:
الناس یمرّون علی الصراط طبقات و الصراط أدقّ من الشَّعر و أحد من السیف؛(29)
مردم به شیوه های مختلف از پل صراط عبور می کنند و صراط از موی باریکتر و از شمشیر برنده تر است.
شاید این حدیث اشاره به آن باشد که حفظ ولایت و محبت امیرالمؤمنین علی علیه السلام سخت و دشوار است.
رسول خدا بین قرآن و عترت ملازمه قایل است(30) زیرا آنان مفسر قرآن بلکه قرآن ناطق و گویا هستند.
در زیارت جامعه آمده: هرکس به آنها چنگ زنده به خدا چنگ زده و کسی که از اطاعت آنان شانه خالی کند اطاعت خدا را زیر پا گذاشته است.
اینان درهای ایمان و امانت داران خدایند. پیشوایان هدایتگر و حجت های خدا بر اهل زمین می باشند، حامل کتاب خدا، حافظ سرّ او و اوصیای پیامبر خدا هستند أشهد أنکم الائمة الراشدون المهدیّون المعصومون.
وای به حال مسلمانی که مسیر اطاعت از غاصبان را، که ناشی از هوای نفس و امیال شیطانی است، بپیماید و در نتیجه از سرچشمه پرفیض ولایت و اطاعت از خدا و عقل دور شود.
از جهان دو بانگ می آید - تا کدامین را تو باشی مستعد
حق و صاحبان حق همیشه مظلوم بوده اند و این زمان که عصر ارتباطات است و ماهواره ها، مطبوعات، کتب ضاله، سایت های اینترنتی و سایر وسایل ارتباط جمعی در اختیار همه مردم است و تبلیغات ضدشیعه گسترش پیدا کرده است، لازم است که ما از این ابزارها در راه گسترش مکتب تشیع استفاده بهینه کنیم؛ ولی متاسفانه بی تفاوتی جامعه شیعه را دربرگرفته است و مخالفان شیعه، مخصوصا وهابیون با پول و تبلیغات وسیع و استفاده از ابزارهای موجود، جوانان این مرز و بوم، بلکه مسلمان های آسیای میانه، آفریقا، اروپا، افغانستان و پاکستان و... را به طرف خود می کشانند و چهره زشتی از اسلام حقیقی به نمایش می گذارند.
در مقابل، ما دست روی دست گذاشته و از تبلیغات منسجم و بابرنامه بی بهره هستیم و بحث می کنیم که نام مقدس حضرت علی علیه السلام در اذان و اقامه آورده شود یا نه؟
مبلغان دین که بر کرسی پیامبر تکیه زده اند باید در راستای رسالت تبلیغی خود آنچه در توان دارند در گسترش مکتب اهل بیت و خنثی کردن تلاش های بی وقفه دشمنان آنها تلاش کنند.
این مهم مرا واداشت تا به سهم خود قلم به دست گرفته و مجاهدت های بزرگان دین مانند مرحوم علامه بزرگوار حاج شیخ عبدالحسین امینی صاحب کتاب شریف الغدیر، قاضی نورالله تستری، میرحامد حسین هندی، علامه حلی، سید شرف الدین عاملی، سید هاشم بحرانی و علامه مجلسی رضوان الله تعالی علیهم اجمعین را یاد آورده و آنها را الگو قرار دهم و گوشه ای از خلأ عقیدتی را پر کنم. از این رو ابتدا در مورد سند مظلومیت اهل بیت کتاب باب الحوائج حضرت علی اصغر علیه السلام را عرضه کردم و سپس شفیعه محشر یا مظلومه پیامبر را تألیف نمودم. زیرا حضرت زهرا علیهاالسلام اولین شهید راه ولایت بود و سیره ایشان می تواند سرمشق عملی برای تمامی حق جویان باشد او که با فریاد حق، رسواگر غاصبان حق شد و قبر مخفی او پیامی است رسا برای کسانی که دیده بصیرت دارند.
چاپ این دو اثر موردتوجه شایان عاشقان اهل بیت قرار گرفت و مرا مشمول الطاف بی کران خود قرار دادند و این تشویق ها مسوولیت مرا دوچندان کرد تا به خاطر ارادت خالصانه و عشق به اهل بیت و اعتقاد به حقانیت مکتب حقه شیعه دوازده امامی، آن چنان که علمای گذشته با اخلاص خود به ما شناسانده اند، زندگی پرفراز و نشیب چهارده معصوم علیهم السلام را به نگارش درآورم و فرازهایی از دریای بی کران زندگی آنها را به رشته تحریر درآورم. تا از سیره و گفتار آنها بهره گیریم، زیرا که آنها، به تمام معنی، الگوی پویندگان راه خوشبختی و ژرف اندیشان و فرهیختگان حقیقت جو می باشند. پیروی از روش این پیشوایان، جامعه را به سمت و سوی اخلاق الهی و عدالت اجتماعی سوق می دهد و مبارزه با مظاهر فرهنگی دشمن جز با ترویج فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام میسر نیست.
ویژگی های این اثر آن است که با قلمی شیوا و با حجم متوسط، به جنبه های علمی و سیاسی و اخلاقی مربوط به این ستارگان پرفروغ خانه وحی، به نگارش درآمده است که دایرةالمعارف کاملی در ابعاد مختلف زندگی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام به شمار می آید. علاوه بر آن، تلاش بر این بوده است که از منابع معتبر و متعدد استفاده شود.
امیدوارم که این اثر ناچیز مورد قبول درگاه الهی و مورد توجه حجت خدا بر روی زمین حضرت ولی عصر امام زمان علیه السلام واقع شود، و توفیق دهد تا بتوانم در این راستا آثار دیگری را تقدیم به خوانندگان عزیز بنمایم و از باب من لم یشکر المنعم من المخلوقین لم یشکر الله عز و جل(31) از همه عزیزانی که در خلق این اثر مرا یاری نموده اند به ویژه از مسؤول محترم موسسه انتشاراتی موعود اسلام جناب آقای حاج حمزه حاجیانی کمال تشکر را دارم.
با درود و سلام بر حبیب خدا حضرت محمّد مصطفی صلّی الله علیه و آله و سلم و خاندان مطهرش به ویژه حضرت صدیقه طاهره علیهاالسلام و وصی و جانشین بلافصلش علی بن ابی طالب امیرالمؤمنین علی علیه السلام و همچنین منجی عالم بشریت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و ارواحنا له الفداء.
امیدواریم که خداوند کریم در دنیا ما را از دوستداران و شیعیان چهارده معصوم علیهم السلام قرار دهد و در آخرت از شفاعت آن بزرگواران بهره مند فرماید و از جمله کسانی باشیم که هرگز، حتی یک لحظه، از حدیث شریف نبوی انّی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی أهل بیتی ما اءن تمسّکتم بهما لن تضلّوا أبدا(32) جدا نفرماید.
بار الها معرفت خود و پیامبر گرامی و خاندان بزرگوار او را نصیب ما بگردان!
بار الها به حق چهارده معصوم و مقربان درگاهت ما را قدردان نعمت ولایت آل محمّد علیهم السلام قرار بده!
أللهمّ أحینا حیاه محمّد و آل محمّد و أمتنا ممات محمّد و آل محمّد.
خادم آل محمّد علیهم السلام سید عبدالله بن سید عبدالحسین حسینی کاکی
جوار کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام قم مقدسه عش آل محمّد علیهم السلام
روز میلاد با سعادت حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیهماالسلام
13 رجب 1424
9/6/1382

معصومان علیهم السلام بی همتا در آفرینش

معصومان چهارده تن هستند: سیزده مرد نمونه هستی و یک زن نمونه و بی همتا در آفرینش، که خداوند متعال آنان را از میان دیگر مخلوقات خویش به عنوان راهنما، رهبر و اسوه برگزیده و این معصومان علیهم السلام عبارتند از:
1 - پیامبر خدا، سرور پیامبران و بهترین انسان آفرینش و هستی، حضرت محمّد بن عبدالله صلّی الله علیه و آله و سلم که درود خدا بر او و خاندانش باد.
2 - حضرت فاطمه زهرا، دختر پیامبر و همسر وصی او و مادر امامان پاک که درود خدا بر آنان باد.
3 - امام المتقین، علی بن ابی طالب، امیرالمؤمنین علیه السلام.
4 - امام حسن بن علی المجتبی علیه السلام.
5 - امام حسین بن علی علیه السلام که در کربلا به شهادت رسید.
6 - امام علی بن الحسین زین العابدین علیه السلام.
7 - امام محمّد بن علی الباقر علیه السلام.
8 - امام جعفر بن محمّد الصادق علیه السلام.
9 - امام موسی بن جعفر علیه السلام.
10- امام علی بن موسی الرضا علیه السلام.
11 - امام محمّد بن علی الجواد علیه السلام.
12 - امام علی بن محمّد الهادی علیه السلام.
13 - امام حسن بن علی العسکری علیه السلام.
14 - امام مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف.
این چهارده معصوم علیهم السلام برگزیدگان خداوند متعال از میان تمامی آفریدگان هستند. اینان قله های بلند فضیلت و تقوایند. راهنمایانی هستند که هیچ فردی از آفریدگان را یارای رقابت و پیشی گرفتن در علم و دانش و تقوی و عصمت و شجاعت و حلم و بردباری و کیاست و بزرگواری با آنان نیست. کسانی هستند که به انسان و فرشتگان، پرستش خداوند متعال را آموختند. آنها کسانی هستند که پس از تسبیح ایشان فرشتگان تسبیح گفتند و پس از تهلیل ایشان لا اله الا الله گفتند و پس از تکبیر ایشان فرشتگان به تکبیر پرداختند.(33)
معصومانی هستند که خداوند ایشان را از هر لغزش و اشتباه، نسیان و فراموشی، خطا و نادرستی پاک و دور نگاه داشته است. اینان پاکان، پاکیزگان و پاکدامنان و نیز تربیت شدگان و وارستگان می باشند.
بهترین دلیل ادعای ما بر عصمت و پاکی آنان از همه رجس ها و پلیدی های ظاهری و باطنی آیه کریمه تطهیر است:
انّما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا؛(34)
جز این نیست که خداوند اراده نموده تا پلیدی را از شما اهل بیت دور نماید و شما را به تمام معنی پاکیزه نگه دارد.
با دقت در زیارت های مخصوصی که از اهل بیت علیهم السلام روایت شده، درمی یابیم که به حق مدرسه ای دارای تمامی کمالات انسانی است، به طوری که چیزی از آن پوشیده نیست و هیچ فضیلتی را فروگذار نکرده، مگر این که آن را در ضمن تعبیرات عقلانی و عاطفی در درجه بالاتری بیان کرده است. انواع پاکیزگی های جسمی و روحی، اجتماعی، تربیتی، خانوادگی در زیارت هایی که برای ایشان نقل شده آورده است، از جمله سخن های نیکویی که در زیارت امام حسین علیه السلام وارد شده عبارت ذیل است و این خود یکی از بهترین دلایل محکم الهی است که از زبان بزرگان دین به ما درس داده شده است:
1 - أشهد أنّک طُهر؛
گواهی می دهم که تو عین پاکی هستی.
2 - طاهر مُطهَّر؛
پاک و پاکیزه ای.
3 - من طُهر طاهر مطهَّر؛
از صلب شخص پاک و پاکیزه ای.
4 - طَهُرت و طهرت بک البلاد؛
تو پاک هستی و شهرها نیز از تو پاکیزه شدند.
5 - و طهرت أرض أنت بها؛
و زمینی که تو بر روی آن هستی پاکیزه شد.
6 - و طهر حرمُک؛
و حرم تو نیز پاک است.
و خلاصه آنکه خاندان عصمت و طهارت، معدن پاکی و پاکیزگی هستند و باید گفت خانه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام مدرسه پاکی هاست.

چهره درخشان پیامبر اکرم حضرت محمّد صلّی الله علیه و آله و سلم