چهره های درخشان سامرّاء حضرت امام هادی و امام عسکری علیهماالسلام

نویسنده : حاج شیخ علی ربانی خلخالی

دعای قنوت امام هادی علیه السلام

دعای قنوت امام هادی علیه السلام از این قرار است:
اللهم مناهل کراماتک بجزیل عطیّاتک مترعة، و أبواب مناجاتک لمَن أمّک مشرعة، و عطوف لحظاتک لمَن ضرع الیک غیر منقطعة، و قد اُلجم الحذار، و اشتدّ الاضطرار، و عجز عن الاءصطبار أهل الانتظار. و أنت اللهم بالمرصد من المُکّار، و غیر مهمل مع الامهال، و الّلائذ بک آمن، و الرّاغب الیک غانم، و القاصد.
اللهم لبابک سالم. اللهم فعاجل مَن قد امتزّ فی طغیانه، و استمرّ علی جهالته لعقباه فی کفرانه، و أطعمه حلمک عنه فی نیل ارادته، فهو یتسرّع الی أولیائک بمکارهه، و یواصلهم بقبائح مراصده، و یقصدهم فی مظانّهم بأذیّته.
اللهم اکشف العذاب عن المومنین، و ابعثه جهرة علی الظالمین.
اللهم اکفف العذاب عن المستجیرین، وَاصبُبهُ علی المغیِّرین.
اللهم بادر عصبة الحقّ بالعون، و بادر أعوان الظّلم بالقَصم.
اللهم أسعدنا بالشکر، وامنحنا النّصر، و أعذنا من سوء البدر و العاقبة و الختَرِ.(261)
بار الها! چشمه های کرامت و بزرگواری تو، با بخشش های شایانت پرآب است؛ درهای مناجات و رازگویی تو، برای هرکسی که قصد دیدارت را داشته باشد باز است؛ نگاه های مهربانه ات پیوسته به کسانی که در نهایت خواری و فروتنی به درگاهت روی آورده اند می رسد؛ این در حالی است که ترس و هراس به نهایت و اضطرار و سردرگمی و بیچارگی شدید گشته، و منتظران نیز از صبر بیشتر ناتوان شده اند.
خدایا! تو در کمین گاه حیله گران هستی، و با وجود مهلت هایی که می دهی ولی کار را رها نکرده ای؛ تنها، هر کس به تو تکیه کند در آرامش و امنیت است، و هر کس مشتاق تو باشد بهره مند است. و تنها هر کس - خدایا - به قصد رسیدن به درگاهت حرکت کند، سالم می ماند.
بار الها! مجازاتت را زودتر به کسانی برسان که سرکشی را به نهایت رسانیده و از بس ناسپاسی کرده پیوسته نسبت به سرانجام خود در نادانی و بی خبری به سر می برد، و بردباری تو، موجب طمع او نسبت به پیگیری مقاصدش شده است و بدین جهت به سرعت نسبت به دوستان و اولیای تو بدی می کند، و دام های زشت خود را پیوسته راه شان قرار می دهد، و پیوسته در کمین است تا آزارشان دهد.
خداوندا! عذاب و کیفر خود را از مومنان برطرف کن و به صورت آشکار آن را بر ستمگران برانگیز.
بار الها! عذابت را از کسانی که به تو پناه آورده اند باز دار، و بر سر تغییردهندگان بریز.
خدایا! با سپاسگزاریت ما را خوشبخت گردان، و پیروزیت را نصیب ما کن، و از بدی های شتابان، و بدی عاقبت، و فریفته شدن در امان دار.(262)

توسل به امام هادی علیه السلام

اگر در شدائد سختی که راه چاره را گم کرده اید، از جمله مشکلاتی که از اختلاف بین نزدیکان فامیل یا کار و کسب پیش می آید که در صورت ادامه جمع متلاشی می گردد، بایستی به اهل بیت علیهم السلام متوسل شد.
فرموده اند: اگر دچار بدخلقی، بدرفتاری یا ابتلا به فرزند، شوهر، خواهر، برادر، همسر و شریک دیگری در زندگی شدید و پند و نصیحت کارگر نیفتاد و جز رنج و غصه نصیبی نداشتید، هنگام صبح 110 صلوات به امام هادی علیه السلام هدیه کنید و ظهر هم تکرار کنید.
همچنین بعد از مغرب 130 مرتبه صلوات بفرستید و هدیه نمایید. نیمه شب - که همه در خواب بودند - وضو گرفته، زیر آسمان بعد از دو رکعت نماز حاجت، دعای توسل به امام هادی علیه السلام را بخوانید، کف دست ها را به سوی زمین و پشت دستها را رو به آسمان باشد، با حال پریشان 290 مرتبه بگویید: یا ابالحسن علی بن محمد ادرکنی و هدایت او را که گرفتار ناپسندی شده است از ذهن بگذرانید.(263)

نماز امام حسن عسکری علیه السلام

نماز امام حسن عسکری علیه السلام چهار رکعت است: در دو رکعت اول بعد از حمد پانزده مرتبه سوره اذا زلزلت در دو رکعت دوم بعد از حمد پانزده مرتبه سوره توحید خوانده شود و دعای آن حضرت این گونه است:
اللهم انّی أسألک بأنّ لک الحمد لا اله الا انت البدی ء قبل کلّ شی ء و أنت الحی القیوم و لا اله الّا أنت الّذی لا یذلّک شی ء و أنت کلّ یوم فی شأن لا اله الا أنت خالق ما یری و ما لا یری العالم بکلّ شی ء بغیر تعلیم أسألک بآلائک و نعمائک بأنّک الله الرّبّ الواحد لا اله الا أنت الرحمن الرّحیم و أسألک بأنّک الله لا اله الا انت الوتر الفرد الاحد الصّمد الّذی لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفواً أحد و أسألک بأنّک الله لا اله الا انت اللّطیف الخبیر القائم علی کلّ نفس بما کسبت الرّقیب الحفیظ و أسألک بأنّک الله الأوّل قبل کلّ شی ء و الآخر بعد کلّ شی ء و الباطن دون کلّ شی ء الضّارّ النّافع الحکیم العلیم.
و أسألک بأنّک الله لا اله الا انت الحی القیوم الباعث الوارث الحنّان المنّان بدیع السماوات و الأرض ذوالجلال و الاکرام و ذوالطّول و ذوالعزّة و ذوالسّلطان لا اله الا أنت أحطت بکلّ شی ء علماً و أحصیت کلّ شی ء عدداً صلّ علی محمد و آل محمد.
اللهم صل و سلم و زد و بارک علی الامامین الهمامین، السّیّدین السّندین، الفاضلین الکاملین، الباذلین العادلین العاملین، الأورعین الأطهرین، النّورین النّیّرین، و الشّمسین القمرین، الکوکبین الأسعدین، وارثی المشعرین، و أهلی الحرمین، کهفی التّقی، غوثی الوری، بدری الدجی، طؤدی النّهی، علمی الهدی، المدفونین بسرّ مَن رَأی، کاشفی البلوی و المحن، صاحبی الجود و المنن، الامامین بالحقّ أبی الحسن علیّ بن محمّد النّقیّ و أبی محمد الحسن (صلوات الله و سلامه علیهما).
الصلاة و السلام علیکما یا أبالحسن و یا أبامحمد، و یا علیّ بن محمد و یا حسن بن علیّ، أیّها النّقیّ الهادی و أیّها الزّکیّ العسکریّ، یابنی رسول الله، یابنی أمیرالمؤمنین، یا حجّتی الله علی الخلق أجمعین، یا سیدینا و مولَیَینا انّا توجّهنا و استشفعنا و توسّلنا بکما الی الله، و قدّمنا کما بین یدی حاجاتنا فی الدّنیا و الآخرة، یا وجیهین عندالله، اشفعا لنا عندالله بحقّکما و بحقّ جدّکما و بحقّ آبائکما الطّاهرین.(264)