چهره های درخشان سامرّاء حضرت امام هادی و امام عسکری علیهماالسلام

نویسنده : حاج شیخ علی ربانی خلخالی

مظهر اعتقاد و محبت

شیعه می داند که این گنبدهای درخشنده یکی از بزرگترین مظاهر اعتقاد است که هم در قلوب ما جایگاهی عظیم دارد و هم برای قلوب دشمنان به شدت دردآور است.
دشمن هم به خوبی می فهمد که شیعه زاد و توشه معنوی و برکات دنیا و آخرتش را از این جا می گیرد.
اگر نام خدا و رسول در روی زمین زنده است از همین بیوتی است که أذن الله أن ترفع و یذکر فیها اسمه.
شیعه معتقد است که دروازه های محبت را از این حرم های مطهر باید به دل ها باز کرد و تنها همین خانه هاست که به عرش خدا راه دارد و اگر کسی جویای تقرب به پروردگار است باید از در این خانه ها وارد شود و نخست سر بر آستان ملک پاسبان ایشان ساید.
دشمن هم دریافته است چشمه های جوشان محبتی که در این خانه ها جاری است در هیچ جا نمی توان یافت و به غلط گمان کرده است که با تخریب بارگاه آنان می تواند این چشمه جوشان زاینده را بخشکاند و این شعله پرفروغ را نابود کند.
اکنون که دشمن کینه توز به مصداق یریدون لیطفووا نور الله بافواههم می خواهد فروغ این چراغ ایزدی را به دم سر خود خاموش کند، خدای متعال نیز به مصداق و الله متمّ نوره و لو کره الکافرون چنان شور و انگیزه و همتی در دلهای شیعیان خواهد آفرید که بارگاهی باشکوهتر از پیش بر فراز آن، بنا خواهند کرد و از این آزمایش الهی سربلند بیرون خواهند آمد، تا کور شود هر آن که نتواند دید.(253)

فصل پنجم اعتراض گسترده مراجع تقلید و مردم

انتقاد آیت الله العظمی حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی از عدم اعتراض جدی حوزه های علمیه در برابر توهین به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی از واکنش کمرنگ روحانیون و حوزه های علمیه در برابر توهین به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم انتقاد کرد.
آیت الله العظمی فاضل لنکرانی صبح روز سه شنبه در درس خارج فقه خود تصریح کرد:
این کاریکاتورهایی که دشمنان اسلام و آمریکا و اروپا صحنه گردان آن هستند به همه چیز اهانت نموده و در آنها همه مقدسات را مورد اهانت قرار داده، به خداوند تبارک و تعالی و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و قرآن کریم اهانت شده است.
آن کاریکاتورها قلب هر انسان مسلمان و بلکه غیرمسلمانی را جریحه دار نموده است.
این اشکال و عکس ها جداً نه تنها برای مسلمانان، بلکه برای هر کسی که پیرو هر دینی از ادیان الهی متأثرکننده است. این کاریکاتورها در حدی از قبح و زشتی است که در تصور هیچ انسانی نمی گنجد، آن قدر توهین عجیب است که گریه و اشک انسان جاری می شود، به حدی از فضاحت است که زبان یارای گفتن آن را ندارد، و نه من می توانم بگویم و نه شما توان شنیدن آن را دارید. این توطئه که در کشورهای متعدد اروپایی استمرار پیدا کرده برای مقابله با اسلام است.
مسئولان کشورهای اروپایی گفتند که آزادی بیان و قلم هزینه دارد و آن قدر محترم است که ما حاضریم هزینه آن را بپردازیم، حتی یکی از آنها با صراحت گفت: حاضر به عذرخواهی نیستیم.
این مطلب نه تنها موجی در کشورهای اسلامی ایجاد کرد، بلکه انعکاس وسیعی در جهان پیدا کرد، در همه نقاط دنیا مسلمانان برآشفتند و اعتراض خود را اعلام و انزجار خویش را ابراز کردند به طوری که در برخی از تظاهرت ها و اعتراضات عده ای کشته و مجروح شدند.
وی اظهار داشت: بالاخره مسلمانان و متدینان به ادیان آسمانی فریاد اعتراض خود را بلند نمودند و عکس العمل های خوب و مناسب و شدید نشان دادند، حتی در برخی از کشورهای اروپایی جمعیت های مفصلی به راه افتادند، در برخی از کشورها راهپیمایی مفصلی انجام شد که شاید کم نظیر بوده و بالاخره در این رابطه همه عکس العمل نشان دادند حتی اصناف و گروه ها.
آیت الله العظمی فاضل لنکرانی گفت:
آیا لازم نبود در این امر روحانیت و حوزه های شیعه پیش قدم باشند؟ ما فکر می کردیم که روحانیت عکس العمل جدی نشان خواهد داد، گرچه خود این جانب پیامی را منتشر نمودم و برخی از بزرگان و مراجع معظم نیز اعتراض خود را اظهار نمودند. اما اشکال این جانب این است که چرا روحانیت سراسر کشور و چرا حوزه های علمیه در این معنی واکنش جدی نشان ندادند؟ چرا مراکز حوزوی ما نسبت به این امر که دیگر از آن مقدس تر و مهم تر نداریم، از اعتقاد به خدا و رسول دیگر مقدس تر و باارزش تر نداریم، واکنش و عکس العمل نشان ندادند؟
این مرجع تقلید اضافه کرد:
ارزش انقلاب اسلامی ما به اسلامی بودن آن و به هویت آن که پیامبر صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام است بستگی دارد. حوزه های علمیه باید یک عکس العملی نشان دهد که انعکاس عمومی و جهانی داشته باشد.
انتظار این جانب آن است که روحانیت شیعه هرچه سریعتر عکس العمل جدی در همه حوزه ها نشان دهد. البته انتظار دیگر آن بود که مسوولان دولت جمهوری اسلامی و رسانه های ما نسبت به این امر حساسیت بیشتری نشان می دادند، چرا برخورد و موضع گیری در حدی معمولی و ضعیف بوده است؟
وی تاکید کرد: مسأله اهانت به خدا و رسول قابل مقایسه با مسأله انرژی هسته ای نیست، چرا در این امر به اندازه انرژی هسته ای واکنش نشان ندادید؟ لازم بود در این امر عزای عمومی اعلام می شد.
بنده به برخی از مسوولان حوزه هم پیغام داده ام و ان شاء الله باید روزی را به این امر اختصاص دهند و حوزه های علمیه سراسر کشور را تعطیل نمایند. ما از امام بزرگوار این درس را فراگرفته ایم که باید در مقابل توطئه های استکبار ایستاد و روحانیت باید این درسی را که از امام گرفته است جامه عمل بپوشاند.