فهرست کتاب


جهان در پناه یازده اسم اعظم «شرح کتاب الاسری الی مقام الاسری »

عارف شیخ اکبر محی ‏الدین ابن ‏عربی شرح و توضیح:علی باقری (ح.ن)

خاتمه

سپاس بی حد و مرز، خداوند علیم و عظیم راست که منت نهاده، تا شرح این کتاب شریف با دست و قلم این بنده آغاز و به اتمام رسد و باقیاتی صالح باشد تا جویندگان راه حق را در سیر و سلوک خود یاری نماید. سالکانی که قرآن را کتاب هدایت و نور می دانند و چارچوب زندگی خود را بر اساس سنت و شیوه زندگی معصومین (علیه السلام) تنظیم و انتخاب کرده اند.
از پروردگار بی همتا عاجزانه تقاضا دارم، بار دیگر با لطف و عنایت وسیع و همه جانبه بر مسلمان منت نهند و اراده فرمایند تا فهم و درک و بهره برداری از آن کتاب مجید و عظیم بر همه آسان و میسر گردد. به ویژه مردم مسلمان ایران که از دیرباز تاکنون همواره مشعل دار توحید بوده اند؛ بتوانند، با استفاده از دستورات و رعایت منهیات آن و حذف آنچه که من دون الله و مشتمل بر فرهنگ غیراخلاقی و غیردینی است، و جلب و تقویت هرآنچه که مرضی اوست، را به سوی کمال و سعادت ابدی یابند.
حاصل کتابت را به محضر تمامی چهارده ستاره تابناک هستی، به ویژه آن ستاره غایب و ظاهر، عبد صالح، مولی و مقتدای عزیز خود و همه مؤمنان تقدیم می دارد.
الحمد لله رب العالمین
(ح - ن)

...................) Anotates (.................
1) محی الدین عربی - ما ز بالاییم و بالا می رویم (کتاب الاسری الی مقام الاسری) - دکتر قاسم انصاری - تهران - طهوری - 1380
2) سوره مبارکه فاتحه را سبع المثانی خوانده اند. چون هفت آیه است و در هر نمازی باید آن را دو بار قرائت کرد. همچنین گفته اند. حضرت جبرئیل برای آن دو بار فرود آمد، یک بار در مکه، بار دوم در مدینه پس این سوره هم مکی و هم مدنی است. و حمد برای خداست و هم برای مؤمن، که او را از شرک دور و به توحید می رساند.
3) بقره / 30 .
4) حق تعالی، آدم به صورت خود آفرید .
5) بقره / 31 .
6) ما را دانشی نیست جز آنچه تو ما را آموختی .
7) طه / 7 .
8) اسراء / 85.
9) ق / 37.
10) النجم / 11.
11) انشراح / 1.
12) شمس / 7.
13) شرح مقدمه قیصری بر فصوص الحکم شیخ اکبر محی الدین عربی - سید جلال آشتیانی - امیر کبیر، ص 796 به بعد.
14) محمد به سفر مکه می رود. پس از مدتی باز می گردد و محی الدین را با خود به مکه می برد. کتاب های نوشته شده محی الدین در این دوران حاصل سیر و مکاشفه آن دو در مکه می باشد.
15) حضرت زهرا (سلام الله علیها) مصداق کامل پاکی و نورانیت هستند، ایشان در زمان حیات کوتاه خود هم دارای هاله ای بسیار قوی از انوار بوده اند. که در عین صلابت و استواری، لطافت عظیمی به ایشان می داد. در عالم باقی هم مقام ایشان بسیار والاست. زیرا چنان که اشاره شد، در مقیاس تقوا زن و مرد پیش خدا فرق ندارند.
اما یک نکته راهم باید افزود. که اگر زنی خود را خوب تربیت کند چون لطافت بیشتری از جانب خدا (در مقایسه با مردان) دارد و ضمنا مشکل عمومی مردان را ندارد، زیرا که در سیر و سلوک نیاز به مرد ندارد اما مرد در سیر و سلوک حتما باید همسری داشته باشد تا هم به فساد نیفتد، هم از خشونت مردانه بکاهد و منحرف نشود، لذا مقام زن بالاتر می رود. آن حضرت به دلایل متعدد دارای قدرت معنوی زیادی هستند تنها پیامبر و امام نیستند. ایشان سرور زنان بهشت هستند.
16) لازم به یادآوری است که سالک در این مرحله در مقدمه، ضمن یاد کردن از خدای بخشنده مهربان به دلیل وقوفی که بر مقام حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم و خاندان او یافته است، پس از یاد خداوند، بر آنان درود می فرستد.
17) داستان زندگی آنان به زودی توسط این بنده منتشر خواهد شد. انشاءالله