فهرست کتاب


ره توشه راهیان نور (ویژه محرّم الحرام و صفر المظفر 1428 ق 1385 ش)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیّه قم‏

حضرت امام خمینی (قدس سره):

این محرم را زنده نگه داریم. ما هر چه داریم از این محرم است.
زنده نگه داشتن عاشورا، یک مسئله بسیار مهم سیاسی - عبادی است.
ما ملتی هستیم که با همین اشک ها، سیل جریان می دهیم و خرد می کنیم سدهایی را که در مقابل اسلام ایستاده است.
این روضه و این گریه، آدم ساز است. انسان درست می کند.
ما ملتی هستیم که با همین اشک ها، سیل جریان می دهیم و خرد می کنیم سدهایی را که در مقابل اسلام ایستاده است.
سید الشهدا - سلام الله علیه - مذهب را بیمه کرد. این روضه و این گریه، آدم ساز است. انسان درست می کند.
روضه است که این محراب و این منبر را حفظ کرده... اگر آن روضه نبود، این منبر هم نبود.
تکلیف ما در آستانه شهر محرم الحرام چیست؟ تکلیف علمای اعلام و خطبای معظم در این شهر چیست؟ در این شهر محرم، تکلیف سایر قشرهای ملت چی هست؟ سیدالشهداء و اصحاب او و اهل بیت او آموختند تکلیف را، فداکاری را، فداکاری در میدان، تبلیغ در خارج میدان.
این را باید همه گویندگان توجه کنند و ما باید هم متوجه این معنا باشیم که اگر قیام حضرت سیدالشهداء - سلام الله علیه - نبود، امروز همه ما نمی توانستیم پیروز بشویم. تمام این وحدت کلمه ای که مبدأ پیروزی ما شد، برای خاطر این مجالس عزا و این مجالس سوگواری و این مجالس تبلیغ و ترویج اسلام شد.

مقام معظم رهبری

مسئله تبلیغ، یکی از مسائل اساسی در حیات اجتماعی است، مخصوص یک دوره ای نیست تبلیغ که در قرآن به آن بلاغ، بیان، تبیین و تعبیراتی از این قبیل شده است یکی از وظایف مقدس است. وظیفه انبیاء است، وظیفه علماست، وظیفه متفکران و دانایان و مصلحان است.
اساس کار تبلیغ ما باید این باشد اگر در دانشگاه تبلیغ می کنیم اگر در نیروهای مسلح تبلیغ می کنیم ... باید اول بدانیم آن سئوال و استفهامی که در ذهن این جوان هست چیست؟
این عزاداری های سنتی مردم را به دین نزدیک می کند.
هرچه درباره مسأله عاشورا و قیام حسینی بیشتر فکر کنیم، باز هم این قضیه در ابعاد مختلف دارای کشش و گنجایش اندیشیدن و بیان کردن است.
هر چه بیشتر درباره این قیام عظیم فکر کنیم، ممکن است حقایق تازه ای بیابیم.

مقدمه

«اگر قیام حضرت سید الشهداء علیه السلام نبود امروز همه ما می توانستیم پیروز بشویم. تمام این وحدت کلمه ای که مبدأ پیروزی ما شد، برای خاطر این مجالس عزا و این مجالس سوگواری و این مجالس تبلیغ و ترویج اسلام است».
حضرت امام خمینی
حماسه خونبار کربلا، یک مکتب تعلیمی و تربیتی همیشه زنده است و برپایی محافل و مجالس عزاداری در پاسداشت سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام، عزت و سعادت را برای دوستداران و پیروان این مکتب بدنبال داشته و خواهد داشت. این مجالس روایت «یتلو علیهم آیاته و یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمة»(1) است و حسینیان با یاد حسین علیه السلام و خاندان و یاران شهیدش، مسیر حرکت خود را با مسیر حرکت آن امام همام سمت و سو می بخشند.
محرم و صفر، بهار پیوند مردم با خاندان عصمت و رسالت است و در این موسم می توان میزان عشق و ارادت همگان را با اهل بیت علیه السلام سنجید. شکوهمندی مراسم و محافل عزاداری، عظمت یافتن سال به سال آن و گسترش این فرهنگ به خصوص در میان نسل نو، از عمق و تأثیر بسیار آن حکایت می کند.
بی شک، عالمان دین و روحانیون، رکن اصلی و محوری این مکتب تربیتی می باشند و نقش آفرینی مستمر و همچنین بروز و ظهور همیشگی آنان، در صیانت از این مکتب حیات بخش، غیر قابل انکار است. یکی از جلوه های حضور آنان، محرم و صفر است که به بهانه رسیدن این دو ماه، نکاتی را یاد آور می شویم:
1. نهضت امام حسین علیه السلام، چند مقصدی و چند بعدی است و بر خلاف نهضت ها و حرکت های بزرگ تاریخی، که نهضتی تک معنی و تک مقصدند، این نهضت در آن واحد دارای جنبه ها و ابعاد مختلف می باشد؛ عدم تسلیم در برابر یزید، امر به معروف و نهی از منکر، تاسی به سیره پیامبر (ص) و امیر مؤمنان علیه السلام، اصلاح امت اسلامی و دهها مورد دیگر،از اضلاع این پیکره بزرگ است. از این رو، نو شدن تحلیل ها و تعمیق مطالعات، لازمه خدمتگزاری به چنین نهضتی است و مخاطب نیز در پی دست یابی به ابعاد مختلف این حماسه است.
2. مخاطب امروز، سبک و نوع رفتار معصومان را می جوید و سیره شناسی و اسلوب شناسی برای وی جذابیت بیشتری دارد، بدیهی است در کنار بیان فضیلت ها و جایگاه رفیع سالار شهیدان علیه السلام، شیوه و روش زندگی امام را در ابعاد مختلف آن، به زیبایی می توان تبیین کرد.
3. نوآمدی مباحث و موضوعات، یکی از شروط موفقیت تأثیر و نفوذ در مخاطب است و البته نوآوری در نوع بیان آن نیز، لازم است. این مجموعه ره توشه، با تأکید بر نوآمد بودن عناوین و مطالب، پی ریزی شد و به انجام رسید.