فهرست کتاب


اخلاق کارگزاران در کلام و پیام امام خمینی قدس سره الشریف

تهیه و تنظیم بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی استان تهران (قم)‏‏

2- عمل به موازین اسلامی

راه به دست آوردن قلوب ملت این است، دل مردم مسلم، با اسلام به دست می آید. رگ خوابشان را ما فهمیدیم، قلوب مسلمین را باید توسط اسلام جلب کرد الی الله تطمئن القلوب تمام قلوب دست خداست مقلب القلوب خداست به خدا متوجه شو تا دل های مردم به تو متوجه شود، اهل علم این کاره است، شما هم اینطور باشید، نمی گویم عمامه بگذار، می گویم آنچه را او درک کرده است تو هم ادراک کن.
ما میگوئیم دولت ها باید مردم را خوب اداره کنند که مردم بفهمند دولت خیرخواه ملت است ولی اگر دیدند اینطور نیست می گویند کی باشد از بین برود. ای دولتها، ای بیچاره ها فتح مملکت که چیزی نیست (آن را هم که الحمدلله ندارید) فتح قلوب مهم است، اگر می خواهید بکنید، اگر نخواستید نکنید والامر الیکم.(220)

3- اخلاق و رفتار خوب

شما نمی خواهید با زور موفقیت پیدا کنید شما می خواهید با اخلاق خوب و کردار خوب با مردم رفتار کنید تا پیش خدا و خلق آبرومند باشید و مردم را از خودتان بدانید و اگر تفنگ و اسلحه هم در دست شماست، با اخلاق مردم را خاضع کنید و خضوع قلبی میزان است و اگر بتوانید قلب مردم را همراه خود کنید، این چیزی است که پیش خداوند دوام و ثبات دارد من دعاگوی شما هستم. و امیدوارم انشاءالله به وظایف دینی و اسلامی و کشوری خودتان عمل کنید.(221)

4- سخت گیری نکردن با مردم

مسأله دیگر رفتار نهادها با مردم است. باید حرکت ما به صورتی باشد که مردم بفهمند که اسلام برای درست کردن زندگانی دنیا و آخرت آمده است تا ملت احساس آرامش کنند. این که آمده است الاسلام یجب ماقبله این یک امر سیاسی است. اسلام دیده است اگر بخواهد با کسانی که تازه مسلمان شده اند، سختگیری کند، هیچ کس به اسلام رو نمی آورد. جب ماقبل کرده است و از آنچه در قبل کرده اند، گذشته است. در جایی دیدم کمیته صنفی گفته است تمام اصنافی که از چند سال قبل از انقلاب گرانفروشی کرده اند باید بیایند و مجازات شوند. این برخلاف اسلام و رضای خداست ما باید این قدر سخت نگیریم و به فکر مردم باشیم. مردم ما خیلی زحمت کشیده اند، مردم عادی غیر از طبقه مرفه هستند، مردم عادی ما اسلام را پیاده کرده اند و تمام زحمات حکومت را متحمل می شوند. پس ما باید بسیار به فکر مردم باشیم و بر آنان سخت نگیریم که از صحنه خارج شوند. البته فاسدین را رها نکنید، اما این که این فرد با کی عکس انداخته است یا اسمش در کجاست و یا به استقبال چه کسی رفته است، نباید به این سبب ها برای مردم ناراحتی درست کرد. در قرآن هم کارها به تدریج انجام گرفته است. ما چهل و چند میلیون هستیم که اگر با هم باشیم مطمئناً نه شوروی و نه آمریکا هیچ کاری نمی توانند بکنند. پس باید مردم را حفظ کرد. مجلس، دولت، شورای نگهبان و بقیه باید دست در دست یکدیگر بگذاریم تا ایران و این جمهوری را حفظ کنیم.(222)