فهرست کتاب


وصال خویشان

اقبال حسینی نیا

ج)برتری پاداش صله رحم بر صدقه و قرض

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در این باره فرمود:
پاداش صدقه و احسان، ده برابر؛ پاداش قرض، هجده برابر، پاداش صله و پیوند با دوستان، بیست برابر و پاداش صله رحم، بیست و چهار برابر است.(134)

د)آسان شدن حساب رسی قیامت

رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) در این باره می فرماید:
بر الوالدین و صله الرحم تهونان الحساب.(135)
نیکی کردن به پدر و مادر و صله رحم، حساب رسی روز قیامت را آسان می کند.
حضرت علی (علیه السلام) نیز خطاب به یکی از یارانش می فرماید: ای ابا محمد، آیا می دانی که صله رحم، حساب رسی روز قیامت را آسان می کند.(136) در حدیثی ازامام صادق (علیه السلام) نیز آمده است: با رحم خویش وصل کن {تا} خدا با آن، عمر تو را زیاد و حساب تو را در روز قیامت آسان کند.(137) همچنین امام باقر (علیه السلام) درباره رهایی از عذاب دوزخ به نقل از پیامبر می فرماید:
در روز قیامت، رحم و امانت در دو طرف پل صراط قرار می گیرند و هنگامی که فرد به جای آورنده صله رحم و ادا کننده امانت از آن عبور کند، از افتادن در آتش دوزخ در امان خواهد بود و به بهشت رسد و چون خائن امانت و قاطع رحم از آن عبور کند، هیچ عمل {نیکی } با وجود این دو گناه سودش نبخشد و در آتش دوزخ سرنگون شود.(138)

ه)راه یابی به بهشت

پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمود:
شش عمل است که هر کس یکی از آنها را انجام دهد، در روز قیامت به نفع او احتجاج خواهند کرد تا او را وارد بهشت کنند و به خداوند عرضه می دارند: خدایا! این بنده ای است که در دنیا مرا به جای آورده است. آن شش عمل عبارتند از: نماز؛ زکات؛ حج؛ روزه؛ ادای امانت و صله رحم.(139)
همچنین می فرماید:
در بهشت، درجه ای است که تنها امام عادل یا کسی که بسیار اهل صله رحم باشد یا فرد عایله مندی که بر مشکلات ناشی از آن صبر کند، به آن دست می یابد.(140)
در کلام دیگری از ایشان چنین آمده است:
کسی که حقوق خویشاوندان نسبی خود را مراعات کند، {خداوند} یک میلیون درجه از درجه های بهشتی به او اعطا می کند که میان هر درجه با درجه دیگر {از باب تشبیه معقول به محسوس } به میزان مسافت پیمودن یک اسب نجیب و تیزرو در مدت صد سال فاصله وجود دارد. یکی از درجه های آن از نقره، دیگری از طلا، سومی از یاقوت، چهارمی از زمرد، پنجمی از برلیان، ششمی از مشک، هفتمی از عنبر و هشتمی از کافور خواهد بود. همه آن درجات بهشتی از صنف های بالا تشکیل شده اند و کسی که حقوق نزدیکان محمد (صلی الله علیه وآله) و علی (علیه السلام) را مراعات کند، بهترین درجه ها و برترین پاداش ها به میزان برتری محمد (صلی الله علیه وآله) و علی (علیه السلام) بر پدر نسبی انسان به او اعطا خواهد شد.(141)
مسئولیت پذیری، ایثارگری، احیا و تثبیت ارزش های متعالی و تلاش برای عینیت بخشی به آموزه ها و سنت های اجتماعی باهدف ایجاد بسترهای فرهنگی و شکوفایی روابط سالم جامعه انسانی، مهم ترین جلوه های اعتقادی، روانی و اجتماعی صله رحم است. نیز از این رهگذر سعاد تمندی فرد و امکان دست یابی او به بهشت جاویدان فراهم می شود.(142)
حضرت علی (علیه السلام) در نهج البلاغه، ایجاد الفت و هم بستگی میان خو یشان را ارمغان بعثت و رسالت می شمارد و درخطبه ای می فرماید:
پیامبر بر حسب ماموریتی که داشت، ندا داد و رسالت های پروردگارش را ابلاغ کرد. خداوند به وسیله آن حضرت، شکاف های ناشی از اختلاف را پر کرد و میان خویشاوندان، هم بستگی و الفت به وجود آورد. آن هم در پی شعله های دشمن که در سینه ها افروخته شده بود و کینه های نهفته ای که هر آن در دل ها جرقه می زد.(143)
از این رو، توجه عمیق به آثار دنیوی اخروی صله رحم، عامل بسیار مهمی در کمک به تشویق همگان به انجام دادن این عمل و ضمانت اجرایی مطمئنی برای احیا و تثبیت این سنت ارزشمند و وحدت آفرین به شمار می آید.