فهرست کتاب


زندگی پرماجرای نوح علیه السلام(آموزه ها و عبرت ها)

آیت الله مکارم شیرازی تهیه و تنظیم: ابوالقاسم علیان نژادی

فصیح ترین آیات قرآن(204)

پس از آن که همه کافران و مشرکان و بت پرستان به سزاى اعمال خود رسیدند. و در طوفان غرق شدند و مأموریت طوفان پایان گرفت، خداوند متعال چنین فرمود:
«وَ قِیلَ یا أَرْضُ ابْلَعِى مَاءَکِ وَ یَا سَمَاءُ أَقْلِعِى وَ غِیضَ الْمَاءُ وَ قُضِىَ الْأَمْرُ وَ
﴿صفحه 174 ﴾
اسْتَوَتْ عَلَى الْجُودِىِّ وَ قِیلَ بُعْدًا لِّلْقَوْمِ الظَّالِمِینَ;(205) و گفته شد: «اى زمین، آبت را فرو بر! و اى آسمان، (از بارش) خوددارى کن!» و آب فرو نشست و کار پایان یافت و (کشتى) بر (دامنه کوه) جودى، پهلو گرفت; و (در این هنگام،) گفته شد: «دور باد گروه ستمکاران (از رحمت خدا!)».
کشتى نوح(علیه السلام) شش ماه روى آب بود. برخى گفته اند از اوّل ماه رجب تا پایان ماه ذى الحجّة(206) و عدّه اى شش ماه را از دهم رجب تا دهم ماه محرّم (روز عاشورا) مى دانند.(207) به هر حال، پس از شش ماه کشتى در کنار کوه جودى(208) پهلو گرفت.
در مورد این که: کوه جودى کجا بوده؟ در میان مفسّران اختلاف نظر زیادى وجود دارد، ولى از مجموع قرائن استفاده مى شود که کوه جودى در یک منطقه خوش آب و هوا در شمال عراق نزدیک سرزمین شام بود، و کشتى در آنجا به زمین نشست.(209)
در این جا روایت جالبى نقل شده که نشان دهنده اعجاز قرآن در زمینه فصاحت و بلاغت است، که خلاصه آن به شرح زیر خدمتتان تقدیم مى شود:
کفّار قریش جلسه اى گرفته و جمع زیادى از ارباب شعر و ادب عرب را، که در فنّ سخن و سرودن شعر مهارت زیادى داشتند، دعوت کرده و به آنها گفتند:
«پیامبر مسلمانها مدّعى است که قرآن کلام خداست و هیچ کس قادر نیست همانند قرآن، یا ده سوره مثل قرآن، و یا حتّى یک سوره شبیه آن بیاورد. شما تمام توان خود را به کار بگیرید و با هم مشورت و هم فکرى نمایید و یک سوره مثل قرآن بیاورید. تمام هزینه هاى لازم را هم ما مى پردازیم!»
﴿صفحه 175 ﴾
امکانات تهیّه شد. ابزار و وسایل پذیرایى مهیّا گشت، و آنها مشغول مطالعه ى قرآن شدند، تا با استفاده از فنون به کار رفته در قرآن به زعم خودشان بتوانند سوره اى مثل قرآن بیاورند. پس از چهل روز مطالعه، به آیه مورد بحث (آیه 44 سوره هود) رسیدند. در کمال تعجّب مشاهده کردند که خداوند متعال با فصاحت و بلاغت عجیبى یک داستان مفصّل را در شش جمله کوتاه در ضمن یک آیه بیان کرده است. در مقابل فصاحت و بلاغت قرآن سر تعظیم فرود آورده و عقب نشینى نموده، و اعلان کردند که ما قادر بر مقابله با قرآن مجید نیستیم.(210)

وظیفه ما در برابر قرآن

همه ما در برابر این نعمت بى بدیل خداوند مسئولیم. باید همگان، مخصوصاً جوانان، سعى کنند بیشتر با قرآن آشنا شوند و حظّ و بهره فزونترى از آن بگیرند. الحمدلله برنامه تلاوت هاى دسته جمعى، ختم قرآن و حفظ آیات آن فراگیر شده و اقبال مردم در این زمینه روز به روز بیشتر مى شود، که این خود جواب دندانشکنى است به دشمنان شیعه، مخصوصاً وهّابى هاى سلفى، که شیعه را از قرآن بیگانه مى دانند.
ولى قناعت به تلاوت و ختم و حفظ قرآن صحیح نیست. ما باید سعى کنیم با مفاهیم و مضامین بلند این کلام الهى نیز آشنا شویم.
به تعبیر دیگر، ما در برابر قرآن چهار وظیفه داریم: 1. خوب بخوانیم. 2. خوب بفهمیم. 3. خوب عمل کنیم. 4. خوب تبلیغ نماییم. اگر هر چهار کار را انجام دهیم، به وظیفه خود در برابر قرآن عمل کرده ایم.
﴿صفحه 177 ﴾

فصل هشتم: گفتگوی نوح با خداوند متعال بعد از غرق فرزندش

﴿صفحه 179 ﴾