فهرست کتاب


زندگی پرماجرای نوح علیه السلام(آموزه ها و عبرت ها)

آیت الله مکارم شیرازی تهیه و تنظیم: ابوالقاسم علیان نژادی

ب) آغاز سلام و پایان با استغفار

در حدیث دیگرى از رسول اکرم(صلى الله علیه وآله وسلم) مى خوانیم:
«اِذا تَلاقَیْتُمْ فَتَلاقَوا بِالتَّسْلیمِ وَ التَّصافُحِ وَ اِذا تَفَرَّقْتُمْ فَتَفَرَقَّوُا بِالْاِسْتِغْفارِ;(21)
﴿صفحه 38 ﴾
هنگامى که با یکدیگر ملاقات مى کنید دیدارتان را با سلام کردن به یکدیگر و مصافحه آغاز کنید. و هنگامى که از هم جدا مى شوید با استغفار و طلب مغفرت جدا شوید».
سؤال: چرا پس از اتمام ملاقات و گفتگو و به هنگام خدا حافظى باید استغفار کرد؟ جواب: ممکن است در ضمن گفتگوها عمداً یا سهواً مرتکب یک یا چند مورد از گناهان فراوان زبانى شده باشند و لذا به منظور جبران آن گناهان، سفارش به استغفار در پایان دیدار شده است.

ج) آداب سلام کردن

خوانندگان محترم! برادران عزیز و خواهران گرامى! بیایید این سنّت اسلامى را بیش از پیش زنده کنیم، و اجازه ندهیم کم کم به فراموشى سپرده شود. وارد خانه مى شویم سلام کنیم. در محل کار از سلام کردن غفلت نورزیم. هنگامى که سوار تاکسى مى شویم به راننده و مسافران سلام بدهیم. وارد مغازه مى شویم سلام کنیم. خلاصه همه به هم سلام کنند; هر چند بهتر است کوچکتر به بزرگتر(22)، سواره به پیاده، و ایستاده به نشسته سلام کند.
(اَلسَّلامُ لِلرّاکِبِ عَلَى الرّاجِلِ، وَ لِلْقائِمِ عَلَى الْقاعِدِ).(23)
همه تلاش کنیم سنّت سلام کردن را زنده نگهداریم که باعث محبّت و سلامتى بندگان و خشنودى خداوند مى شود. و لذا، خداوند متعال بر عدّه اى از انبیا از جمله حضرت نوح(علیه السلام) سلام کرد.

4. نوح(علیه السلام) بنده شکور خدا بود

یکى دیگر از افتخارات و امتیازات قرآنى حضرت نوح(علیه السلام) این است که آن حضرت
﴿صفحه 39 ﴾
«عبد شکور» خداوند بود. به این مطلب در آیه سوّم سوره اسراء اشاره شده است:
«ذُرِّیَّةَ مَنْ حَمَلْنَا مَعَ نُوح إِنَّهُ کاَنَ عَبْدًا شَکُورًا; اى فرزندان کسانى که با نوح (بر کشتى) سوار کردیم! او بنده شکر گزارى بود. (شما هم مانند او باشید، تا نجات یابید)».
این آیه شریفه در مورد بنى اسرائیل ناسپاس است، که ناشکرى مى کردند. قرآن مجید مى گوید: شما که خود را فرزندان نوح پیامبر(علیه السلام) مى دانید، او بنده شکور خدا بود، به او اقتدا کنید.(24)
شکور صیغه مبالغه است; یعنى کسى که بسیار شکرگزار است.