فهرست کتاب


زندگی پرماجرای نوح علیه السلام(آموزه ها و عبرت ها)

آیت الله مکارم شیرازی تهیه و تنظیم: ابوالقاسم علیان نژادی

5. شرح زحمات طاقت فرساى پیامبران

برخى از مسلمانان صدر اسلام، که تازه به صف مسلمین پیوسته بودند و داراى ایمان قوى و محکمى نبودند، هنگامى که با انواع و اقسام آزارها و شکنجه ها و مشکلات مواجه مى شدند شروع به نق زدن مى کردند. خداوند متعال براى این که به آنها بفهماند این مشکلات و سختى ها اختصاص به آنها نداشته، بلکه دامنگیر پیروان همه انبیا و پیامبران بوده، به گوشه هایى از حوادث ناگوارى که براى آن بزرگواران و پیروانشان رخ داده بود در قران مجید اشاره کرده، تا مایه تسلّى خاطر و قوّت قلب مسلمانان گردد. آیه شریفه 214 سوره بقره به همین مطلب اشاره دارد. توجّه فرمایید:
«أَمْ حَسِبْتُمْ أَن تَدْخُلُواْ الْجَنَّةَ وَ لَمَّا یَأْتِکُم مَّثَلُ الَّذِینَ خَلَوْاْ مِن قَبْلِکُم مَّسَّتْهُمُ الْبَأْسَاءُ وَ الضَّرَّاءُ وَ زُلْزِلُواْ حَتىَّ یَقُولَ الرَّسُولُ وَ الَّذِینَ ءَامَنُواْ مَعَهُ مَتىَ نَصْرُ
﴿صفحه 21 ﴾
اللَّهِ أَلَا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَرِیبٌ;(8) گمان کردید داخل بهشت مى شوید، بى آن که حوادثى همچون حوادث گذشتگان به شما برسد؟! همانان که سختى ها و زیانها به آنها رسید، و آنچنان بى قرار شدند که پیامبر و افرادى که با او ایمان آورده بودند گفتند: «پس یارى خدا کى خواهد آمد؟» (به آنها گفته شد:) آگاه باشید، یارى خدا نزدیک است!»
آرى، بهشتى شدن و آرام گرفتن در جوار قرب پروردگار آسان نیست. باید در برابر هواى نفس مقاومت نمود و سختى هاى عبادت را به جان خرید. مثلا به هنگامى که ماه مبارک رمضان در گرماى فوق العاده تابستان قرار مى گیرد و روزهاى طولانى و حرارت شدید آن طاقت روزه دار را طاق مى کند، باید با توکّل بر خدا روزه گرفت و توجّهى به وسوسه هاى شیطان و خواهشهاى نفس نکرد. این آیه شریفه به ما مى گوید:
«بهشت را مجانى به کسى نمى دهند. اگر طالب بهشتى، باید با شیطان و نفس امّاره بى امان مبارزه کنى!».

اصولا هر کسى در زندگى اش به موفقیّتى دست یافت در سایه زحمت و تلاش و مبارزه بود. اگر انسان زحمات تحصیل علم را بر جسم و جانش هموار نکند و با مشکلات آن دست و پنجه نرم ننماید، عالم بزرگى نخواهد شد. اگر یک فرد نظامى آموزشهاى سنگین و کلاسهاى متعدّد و تمرین هاى پى در پى و مشکل را پشت سرنگذارد، فرمانده موفّقى نخواهد شد. اگر ورزشکار به تمرین هاى سنگین و اردوههاى طولانى و دورى از خانواده و محرومیّتهاى ناشى از آن تن ندهد، جام قهرمانى را بالاى سر خود نخواهد دید. خلاصه این که: یکى دیگر از فوائد بیان تاریخ پیامبران، شرح زحمات و فداکارى هاى طاقت فرساى آن بزرگواران است.
﴿صفحه 22 ﴾

6. مبارزه با خرافات و تحریف ها

تاریخ انبیا در طول زندگى بشر و بر اثر گذشت زمان، با خرافات عجیبى آمیخته شده است. قرآن مجید با بیان تاریخ پیامبران، در واقع تاریخ حقیقى انبیا را بیان نموده و خرافات و مطالب بى اساس را از چهره آن مى زداید. خداوند متعال پس از بیان تاریخ واقعى حضرت عیسى(علیه السلام) در سوره آل عمران مى فرماید:
«إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْقَصَصُ الْحَقُّ;(9) این همان سرگذشت واقعى (عیسى) است».
اگر شما بعضى از کتب آسمانى تحریف شده، از جمله تورات کنونى، را مطالعه کنید، به این واقعیّت تلخ پى خواهید برد. در فصول اوّلیّه تورات کنونى داستان آفرینش حضرت آدم(علیه السلام) همراه با انواع خرافات بیان شده است. مى گوید:
«آدم از میوه درخت علم و دانش خورد! سپس لباسهاى بهشتى اش فرو ریخت و برهنه شد. لذا خود را در پشت درختهاى بهشتى پنهان کرد. خداوند صبحگاهان به همراه نسیم صبحگاهى وارد بهشت شد! در خیابانهاى بهشت قدم مى زد! امّا هر چه نگاه کرد خبرى از آدم نبود. صدا زد: آدم! کجایى؟ آدم گفت: اینجا، پشت درختان پنهان شده ام؟ خداوند گفت: چرا پنهان شده اى؟ گفت: از درخت علم و دانش خوردم. لباسهایم فرو ریخت و برهنه شدم، لذا در پشت درختان پنهان شدم!»
این داستان با خرافات متعدّدى آمیخته است: زیرا اوّلا: درختى که حضرت آدم از آن منع شد درخت علم و دانش نبود، بلکه خداوند به خاطر دانشى که در اختیار آدم نهاد به تمام فرشتگان دستور داد بر او سجده کنند.
ثانیاً: مگر خداوند مادّه است و جسم دارد که در خیابانهاى بهشت قدم بزند؟
ثالثاً: خدایى که از چند قدم آن طرف تر خود خبر ندارد و نمى داند حضرت آدم در
﴿صفحه 23 ﴾
پشت درختان پنهان شده، چطور بر تمام جهان هستى احاطه دارد و آن را اداره مى کند؟ خوانندگان محترم! خرافات بلاى بزرگى است که اعتقادات انسان را تهدید مى کند و دشمن با استفاده از این حربه به جنگ دین و ایمان مى آید. جدّاً باید مراقب این حربه دشمنى بود.(10)
بنابراین، یکى دیگر از فوائد پرداختن به داستان انبیا، زدودن خرافات از تاریخ آن بزرگواران و در دسترس قرار دادن تاریخ واقعى آنهاست.

7. تحقق وعده الهى به مؤمنان

خداوند متعال در آیه 51 سوره غافر مى فرماید:
«إِنَّا لَنَنصُرُ رُسُلَنَا وَ الَّذِینَ ءَامَنُواْ فىِ الحْیَوةِ الدُّنْیَا وَ یَوْمَ یَقُومُ الْأَشْهَادُ; ما به یقین پیامبران خود و کسانى را که ایمان آورده اند، در زندگى دنیا و (در آخرت) روزى که گواهان به پا مى خیزند یارى مى دهیم.»
آرى، وعده الهى براى پیروزى مؤمنان حتماً تحقّق مى یابد و سرانجام مؤمنان پیروز مى شوند. شما مؤمنین هم اگر در مسیر ایمان و تقوى گام بردارید، وعده خدا در مورد شما هم محقّق خواهد شد، و طعم پیروزى را خواهید چشید. نتیجه این که:
بیان تاریخ پیامبران اولواالعزم و غیر اولواالعزم در قرآن فلسفه هاى هفت گانه اى دارد که شرح آن گذشت. با توجّه به فواید و آثار مهّم مطالعه سرگذشت پیامبران، به شرح حال حضرت نوح(علیه السلام) مى پردازیم.
﴿صفحه 25 ﴾