فهرست کتاب


زندگی پرماجرای نوح علیه السلام(آموزه ها و عبرت ها)

آیت الله مکارم شیرازی تهیه و تنظیم: ابوالقاسم علیان نژادی

پیشگفتار

کتابى که پیش روى شماست، حاصل جلسات تفسیرى مرجع عالى قدر حضرت آیة الله العظمى مکارم شیرازى مدّظله العالى است، که در ماه مبارک رمضان سال 1432 هـ ق (مصادف با تابستان 1390 هـ ش) در صحن امام خمینى(رحمه الله) حرم مطهر حضرت معصومه(علیها السلام)، در حضور هزاران نفر از نمازگزاران و روزه داران برگزار شد. و خداوند به این بنده حقیر توفیق جمع آورى و تحقیق و ارایه آن را در قالب این کتاب به شما خوانندگان گرامى عنایت فرمود.
موضوع این جلسات «انبیاى اولواالعزم» بود، و در این کتاب به شرح حال اوّلین پیامبر اولواالعزم، حضرت نوح(علیه السلام)، پرداخته شده، و نکات بسیار ظریف و دقیق و آموزنده آن که داراى آثار تربیتى و اجتماعى فراوانى است تشریح شده است. از خداى بزرگ مى خواهیم که توفیق شناخت هر چه بیشتر رهبران آسمانى را به ما عنایت فرماید، تا بتوانیم با پیروى از آن بزرگواران راه سعادت را که در میان انبوهى از بیراهه ها قرار گرفته، بیابیم و کامیاب شویم.
و السَّلام علیکم و رحمة الله و برکاته
ابوالقاسم علیان نژادى دامغانى
قم ـ حوزه مقدسّه علمیّه
23/6/90 مصادف با
15 شوال 1432
﴿صفحه 13 ﴾

دور نماى بحث

پیامبران اولواالعزم چه کسانى هستند؟

مى دانیم از میان 124 هزار(1) پیامبرى که از سوى خداوند متعال براى هدایت امّتها فرستاده شد، تنها پنج نفر از آنها اولواالعزم بودند. و این نام از آیه شریفه 35 سوره احقاف گرفته شده است. آنجا که فرمود:
«فَاصْبرِْ کَمَا صَبرََ أُوْلُواْ الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ وَ لَا تَسْتَعْجِل لهَُّمْ; پس صبر کن آن گونه که پیامبران «اولواالعزم» صبر کردند، و براى (عذاب) آنان شتاب مکن!»
مفسّران بزرگ قرآن در شرح و تفسیر این آیه تصریح کرده اند که پیامبران اولواالعزم حضرت نوح(علیه السلام) و ابراهیم(علیه السلام) و موسى(علیه السلام) و عیسى(علیه السلام) و پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمّد(صلى الله علیه وآله وسلم) هستند.(2) و (3)