فهرست کتاب


ره توشه جلد1

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی تحقیق و نگارش:کریم سبحانی

انجام بموقع وظایف و تكالیف

پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) در ادامه سفارش خود به پرهیز از «تسویف» مى فرماید:
«فانّك بیومك ولست بما بعده»: زیرا تو اكنون همین امروز را دارى و فردا با تو نیست.
پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) به ابوذر سفارش مى كند كه وظیفه امروزت را به فردا موكول نكن، زیرا نمى توان از آمدن فردا مطمئن بود و علاوه بر فرض آمدن فردا، در آن روز نیز
﴿صفحه 50﴾
وظایف دیگرى دارى. اگر امروز به وظیفه ات عمل كردى، نیامدن فردا براى تو پشیمانى ندارد؛ اما اگر وظیفه ات را به تأخیر انداختى و فردایى نیامد كه آن را انجام دهى، این حسرت و ندامت را به جهان دیگر خواهى برد.
پس باید به همین لحظه اندیشید و دم را غنیمت شمرد و از تسویف و تاخیر كارها، به این امید كه فردا آن را انجام مى دهم، پرهیز كرد. به هنگام مطالعه و تحقیق با خود نگویم كه وقت زیاد است و فردا مطالعه مى كنم، زیرا آینده نیز وظیفه دیگرى دارم:
«فان یكن غد لك فكن فى الغد كما كنت فى الیوم وان لم یكن غد لك لم تندم على ما فرّطت فى الیوم»
اگر فردایى داشتى، در آن روز نیز به مانند امروزت، به دنبال انجام وظیفه باش و اگر فردایى نداشتى، بر كوتاهى امروزت پشیمان نخواهى شد.
ممكن است كسى در عین انجام وظایف روزانه خویش، از اینكه به بیش از آن موفق نگشته احساس پشیمانى كند؛ اما با توجه به محدود بودن توان آدمى و اینكه او در حد توان به وظیفه اش عمل كرده، پشیمان نمى گردد.
پیامبر در تكمیل مطالب پیشین و تاكید بر اینكه نمى توان به انتظار فردا نشست مى فرمایند:
«یا اباذرّ؛ كم من مستقبل یوما لایستكمله ومنتظر غدا لایبلغه»
اى ابوذر؛ چه فراوانند كسانى كه صبح را به شام نمى رسانند و چه فراوانند كسانى كه به انتظار فردا هستند، ولى به آن نمى رسند.
بنگرید چگونه پیامبر در كلمات تربیتى خویش، ذهن مخاطب را آماده مى سازد تا بهترین بهره را از لحظات عمر خود ببرد. در ابتدا او را وادار مى كند كه بیندیشد تا چه حد مى توان به آینده امیدوار بود، تا كارى را براى آن كنار نهاد. اگر به آینده خود اطمینان ندارد، چرا كارها را به تأخیر مى اندازد: اول ظهر كه وقت نماز ظهر است، از
﴿صفحه 51﴾
كجا اطمینان دارد تا یك ساعت دیگر زنده است كه نمازش را به تأخیر مى اندازد؟ بدیهى است اگر در اول وقت نمازش را بخواند، بعداً پشیمان نمى شود و علاوه مى تواند به كارهاى دیگرش نیز برسد.

اندیشه مرگ، پایان بخش آرزوهاى دراز

«یا اباذرّ؛ لو نظرت الى الاجل ومسیره لابغضت الامل وغروره»
اى ابوذر؛ اگر به اجل بنگرى و ببینى چه شتابان به سویت مى آید، آرزو و فریبكارى آن را دشمن خواهى داشت.
بهترین راه براى مبارزه با آرزوها و فریبكارى آنها، این است كه در اندیشه مرگ خود باشید و بدانید اجل، آرزوهاى بلند را به ناكامى مى كشاند و انسان را ناامیدانه، به سوى جهان دیگر مى برد؛ به قول امیرالمومنین(علیه السلام):
«وَمَنِ اسْتَشْعَرَ الشَّعَفَ بِها، مَلاََتْ ضَمیرَهُ اَشْجاناً، لَهُنَّ رَقْصٌ عَلى سُوَیْدَاءِ قَلْبِهِ. هَمٌّ یَشْغَلُهُ وَغَمٌ یَحْزُنُهُ، كَذلِكَ حَتّى یُؤْخَذَ بِكَظْمِهِ فَیُلْقى بِالْفَضاءِ»(27)
و آن كس كه عشق دنیا به دل گرفت، درونش پر از غم و اندوه شد و این اندوه ها همچنان در قلبش در حركت خواهند بود، اندوهى پیوسته و غمى حزن آفرین، تا آنجا كه نفسش پایان گیرد و به گوشه اى افتاده، رگهاى حیاتش قطع گردد.
باز على(علیه السلام) در جاى دیگر مى فرمایند:
«... وَمنْ عِبَرِها اَنَّ الْمَرْءَ یُشْرِفُ عَلى اَمَلِهِ، فَیَقْتَطِعُهُ حَضُورُ اَجَلِهِ، فَلا اَمَلٌ یُدْرَكُ وَلامُؤَمَّلٌ یُتْرَكُ...»(28)
از جمله عبرت هاى دنیا این است كه تا انسان مى خواهد به آرزوى خود برسد، فرارسیدن مرگ ناامیدش مى سازد، پس نه به آرزویش مى رسد و نه از چنگال مرگ رها مى گردد.
﴿صفحه 52﴾

نقش واسطه اى دنیا

در ادامه حدیث پیامبر مى فرمایند:
«یا اباذرّ؛ كن كانّك فى الدّنیا غریب او كعابر سبیل وعدّ نفسك من اصحاب القبور»
اى ابوذر؛ در دنیا غریبانه و یا همانند رهگذر زندگى كن و خود را مرده اى به حساب آور.
پیامبر سفارش مى كند در دنیا به مانند غریبى باش كه وارد شهرى مى شود و بنگر او كه در آن شهر دوست و آشنایى ندارد چگونه زندگى مى كند، آیا با توجه به اینكه نمى تواند با كسى انس بگیرد، مى تواند به عیش و نوش بپردازد؟ وطن مؤمن آخرت است و در دنیا به مانند مسافر و رهگذر است. پس در این اندیشه نیست كه براى خود بساطى بگستراند و به عیش و نوش پردازد. همچنین پیامبر سفارش مى كنند كه در دنیا به مانند رهگذرى باش كه از مسیرى مى گذرد و در راه مجال ایستادن و توقف ندارد.
ممكن است توجه به ظاهر این گونه جملات، انسان را به سوء برداشت كشاند و چه بسا پیش خود بیندیشد كه باید از دیگران كناره گرفت و در فكر تهیه خانه و تشكیل خانواده نبود و بالاخره از نعمت ها و مواهب دنیا دورى گزید و تنها به جهان آخرت اندیشید؛ چرا كه آنجا منزلگاه ابدى انسان است! شكى نیست كه چنین برداشتى با مبانى اسلام سازگارى ندارد. چه بسا ممكن است گزینش دوست و رفیق، تشكیل خانواده، جمع آورى مال و تهیه مسكن و... همه بر محور آخرت انجام گیرد و در این بین محبت به دنیا مشوق انسان نگردد؛ بلكه مشوق انسان توجه به آخرت و اطاعت امر خدا باشد. چرا كه از مسیر دنیا و بهرهورى از امكانات و لذت هاى آن مى توان به كمالات اخروى و قرب خدا راه یافت.
در واقع كسى كه آخرت را هدف خود قرار داده، دنیا را به عنوان وسیله برگزیده است. حال اگر انسان نمى تواند از دنیا چشم بپوشد و آن را وسیله آخرت قرار دهد، لااقل به مانند رهگذرى باشد كه در مسیر خود، در حد تجدید قوا به استراحت
﴿صفحه 53﴾
مى پردازد. گرچه درنظر چنین شخصى امور دنیا اصالت دارد و نمى تواند بكلى از آن صرف نظر كند، لااقل در حد تجدید قوا و تأمین نیاز و ضرورت از امكانات و مباحات دنیا استفاده كند؛ چنانكه امام موسى بن جعفر(علیه السلام) با توجه به این مطلب سفارش كرده اند: «بخشى از ساعت هاى خود را جهت لذت جویى هاى حلال اختصاص دهید»
جمله «وعُدَّ نفسك من اصحاب القبور»، بالاترین تعبیرى است كه پیامبر به كار برده اند، ولى ممكن است از آن نیز برداشت غلطى بشود: وقتى حضرت مى فرمایند: خودت را در زمره مردگان قرار ده، ظاهرش این است كه چنانكه مردگان حتى از ضرورى ترین نعمت ها، مثل خوردن محرومند، تو نیز از دنیا و بهره جویى از امكانات آن دورى گزین. این در حالى است كه منظور پیامبر این است كه به جایگاه ابدى خود توجه داشته باش. وقتى زندگى دنیا گذرگاه آخرت و پلى است براى رسیدن به جهان باقى، باید توجه ات به مقصد اصلى و منزلگاه ابدى باشد و سعیت بر این باشد كه خودت را براى آن روز آماده كنى و توشه كافى فراهم سازى، تا در آنجا شرمسار و سرافكنده نگردى. پس منظور پیامبر این نیست كه بكلى امور دنیوى را رها كن و به فكر تامین معاش و تهیه وسایل آسایش آینده خود و فرزندت نباش.
برداشت هاى نادرست از آیات و روایات، داراى پیشینه اى كهن در بین مسلمانان بوده است. چنانكه در زمان پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) وقتى آیه اى درباره عذاب نازل شد برخى از اصحاب حضرت، خانه و كاشانه و معاشرت با همسر و استفاده از خوردنى ها و پوشاك را رها كرده، مشغول عبادت شدند، وقتى خبر به پیامبر رسید آنها را احضار كردند و فرمودند: «چرا چنین مى كنید، من كه پیامبر شما هستم در كنار عبادت و روزه دارى، با همسرانم نیز معاشرت دارم و از لذت هاى دنیا استفاده مى كنم؛ شما نیز به من تاسى جویید و خانه و زندگى خود را رها نسازید.»
با توجه به مطالب پیشین، ذكر این نكته لازم است كه چه بسا فردى، در دنیا،
﴿صفحه 54﴾
همراه با امكانات مادى فراوانى زندگى كند، ولى دنیا زده نباشد؛ چرا كه مى توان همه امور مادى را به عنوان وسیله در طریق رهیابى به حق به كار گرفت. همچنین باید توجه داشت كه وقتى سخن از نكوهش دنیا به میان مى آید، این به معناى نكوهش و بى ارزش شمردن مواهب طبیعى و مادى نیست؛ چون آنها همه آفریده خدا و آیات الهى اند. بلكه نكوهش از نحوه نگرش و نیت انسان است كه به دنیا و نعمت هاى آن وابسته مى گردد و آنها را به عنوان هدف اصلى خویش برمى گزیند و از نقش واسطه اى آنها غافل مى شود. پس درواقع از انسان و شیوه استفاده نامطلوب او از ابزار مادى نكوهش شده است.
على(علیه السلام) در توصیف پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) مى فرماید:
«...فَاَعْرَضَ عَنِ الدُّنْیا بِقَلْبِهِ وَاَماتَ ذِكْرَها عَنْ نَفْسِهِ»(29)
قلب پیامبر، به دنیا توجهى نداشت و نام و خاطره آن را در نفس خویش میرانده بود.
«یا اباذرّ؛ اذا اصبحت فلا تحدّث نفسك بالمساء واذا امسیت فلاتحدّث نفسك بالصّباح»
اى ابوذر؛ هنگامى كه صبح كردى، بر خویشتن نوید شامگاه مده و هنگام شب به خود نوید صبحگاه مده.
(این فراز تاكیدى است بر مطالب گذشته كه هیچ كس نمى تواند به آینده خود مطمئن باشد).
«وخذ من صحّتك قبل سقمك ومن حیوتك قبل موتك لانّك لا تدرى مااسمك»
هم اكنون از تندرستى خود، پیش از آنكه دچار بیمارى شوى و از زندگى خویش پیش از آنكه مرگ تو را دریابد، بهره گیرى كن؛ زیرا تو نمى دانى فردا چه سرانجامى خواهى داشت.
در این بخش پیامبر توصیه مى كنند: از فرصت استفاده كن و زندگى امروزت را غنیمت شمار، چون نمى دانى فردا زنده خواهى بود یا نه. همچنین تا بیمار نگشته اى از نعمت سلامتى بهره بردارى كن.
﴿صفحه 59 ﴾