فهرست کتاب


شرح دعای کمیل

استاد حسین انصاریان

حدیثی بسیار مهم

قَالَ النَّبِیُّ (صلی الله علیه وآله وسلم) : الصَّلاةُ عَمودُ الدِّینِ وَفیهَا عَشرُ خِصال : زَینُ الوَجهِ، وَنُورُ القَلبِ، وَراحَةُ البَدَنِ، وَأُنسُ القُبورِ، وَمُنزِلُ الرَّحْمَةِ، وَمِصباحُ السَّمآءِ، وَثِقْلُ المیزانِ، وَمَرضاتُ الرَّبِ، وَثَمَنُ الجَنَّةِ، وَحِجابُ مِنَ النّارِ، وَمَن أقامَها فَقَد أَقامَ الدّینَ، وَمَن تَرَكَها فَقَد هَدَمَ الدّینَ(626).
« پیامبر فرمود : نماز ستون دین است و در آن ده خصلت قرار دارد : آراستگی چهره، روشنایی دل، راحت جسم، مونس قبر، نازل كننده ی رحمت، چراغ آسمان، سنگینی ترازوی عمل در قیامت، خوشنودی پروردگار، بهای بهشت، مانع از آتش دوزخ. هركس آن را بخواند دین را برپا داشته و هركس آن را ترك كند دین را نابود كرده است ».
راستی شگفت آور است، خدای كریم برای دو ركعت نماز كه به جا آوردنش برای كسی زحمت و مشقت ندارد چه آثار و نتایجی قرار داده است !!
و نیز رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود :
ما مِن صَلاة یَحْضُرُ وَقتُها إِلاَّ نَادَی مَلَكٌ بَیْنَ یَدَیِ النَّاسِ : أَیُّهَا النَّاسُ ! قُومُوا إِلَی

﴿صفحه 463﴾
نِیرانِكُمُ الَّتِی اَوْقَدْتُمُوهَا عَلَی ظُهُورِكُم فَأَطْفِؤُهَا بِصَلاَتِكُم(627).
« هیچ نمازی وقتش نمی رسد مگر این كه فرشته ای پیش روی آنان ندا می دهد : ای مردم ! به سوی آتشی كه ( بوسیله ی گناهان ) پشت سر خود افروخته اید قیام كنید، پس آن را با نمازتان خاموش سازید ».

امام صادق (علیه السلام) و كاروان وحشت زده

حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می فرماید : امام صادق (علیه السلام) همراه كاروانی در جاده ای میان بیابان حركت می كردند. به كاروان خبر رسید كه دزدان در این مسیر كمین كرده اند. كاروانیان به لرزه افتادند. حضرت فرمود : چه خبر است ؟ گفتند : همراه ما اموالی است كه می ترسیم به غارت برود، آیا شما حاضر هستید از ما تحویل بگیرید، شاید دزدان بادیدن اموال در دست شما از آن بگذرند ؟ فرمود : چه می دانید، شاید غیر مرا قصد نكنند و جز من را اراده ننمایند ؟ شاید اموالتان را برای تلف شدن به من عرضه كنید ! گفتند : چه كنیم، آیا این اموال را دفن كنیم ؟ فرمود : نه، این باعث ضایع شدن آن است، شاید بیگانه ای به آن دستبرد بزند و شاید پس از این جای آن را پیدا نكنید. گفتند : پس چه كنیم ؟ فرمود : آنها را نزد كسی به امانت بگذارید كه حفظش كند و از آن نگهداری و جانبداری نماید و بر آن بیفزاید و یك درهمش را از دنیا بزرگ تر كند، سپس به شما برگرداند و بر شما بیش از آنچه به آن نیاز دارید كامل و تمام نماید !!
گفتند : كیست ؟ فرمود : ربّ العالمین. گفتند : چگونه به او بسپاریم ؟ فرمود : به تهی دستان از مسلمانان صدقه دهید. گفتند : در این بیابان تهی دستان نزد ما نیستند. فرمود :یک سوم آن را نیت كنید تا خدا شر دزدان را از شما بگرداند. گفتند : نیت كردیم، فرمود :

﴿صفحه 464﴾
فَأَنْتُم فِی أمانِ اللَّهِ فَأمْضَوْا.
« پس شما در امان خدا هستید، بنابراین راه خود را طی كنید ».
هنگامی كه كاروان حركت كرد سر و كله ی دزدان پیدا شد. كاروانیان ترسیدند. حضرت فرمود : چرا می ترسید ؟ شما در امان خدایید. دزدان سر رسیدند، دست حضرت را بوسیدند و گفتند : دیشب رسول خدا را خواب دیدیم، به ما فرمان داد خود را به شما معرفی كنیم ; اكنون در خدمت شما و كاروانیم تا شر دشمنان و دزدان را بگردانیم. فرمود : نیازی به شما نیست، كسی كه شر شما را از ما دفع كرد، شر دشمنان و دیگر دزدان را از ما دفع می كند. كاروان به سلامت به شهر رسید ;یک سوم مال خود را به تهی دستان دادند، علاوه تجارتشان بركت كرد، هر یك درهم آنان ده درهم شد. با تعجب گفتند : چه بركتی ؟! امام صادق (علیه السلام) فرمود :
« اكنون كه بركت در معامله با خدا را شناختید، آن را ادامه دهید »(628).

لطف و كرامت اولیا

امیرالمؤمنین (علیه السلام) هنگامی كه به منطقه ی صفین رسید، معاویه از هر طرف راه آب را بسته بود تا لشكریان امام در تنگنا قرار بگیرند و نتوانند آنگونه كه باید بجنگند. امام فرمان داد تا گروهی به سرپرستی حضرت حسین راه آب را باز كنند. حضرت حسین با آن گروه به محل آب حمله كرد. گماشتگان معاویه فرار كردند. آب در اختیار ارتش اسلام قرار گرفت. عده ای به امیرالمؤمنین (علیه السلام)پیشنهاد كردند كه آب را به روی معاویه ببندد. حضرت فرمود : واللّه این كار را نمی كنم. سپس نماینده ای نزد معاویه فرستاد كه به سقّایان لشكرت بگو آنچه می خواهند آب بردارند آزادند !!

﴿صفحه 465﴾